romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Skupina Romů odsouzena za rasisticky motivovaný čin

Miškolc (Maďarsko), 31.10.2010 14:59, (ROMEA)

Soud v severomaďarském Miškolci odsoudil skupinku Romů dohromady na 40 let vězení za rasisticky motivovaný útok. Rozsudek zatím není pravomocný. Jde vůbec o první případ v Maďarsku, kdy za rasistický čin byli odsouzeni Romové.

Případ se stal loni v březnu, kdy Romové napadli auto, které opakovaně kroužilo v blízkosti domů, kde bydlí Romové. Podle obhajoby se Romové báli dalších útoků ze strany neonacistů, a proto začali vytvářet domobranu. Tříčlennou posádku napadli útočníci za pomocí lopaty a basebalové pálky s nápisem "Smrt Maďarům". Dva z napadených utrpěli zranění.

Romský aktivista Aladár Horváth připomněl, že skupina odsouzených zaútočila na auto s bílými pasažéry v pouze tři týdny po dvojnásobné vraždě Romů, která se stala v rámci série útoků na příslušníky této menšiny.

"Justice odsoudila maďarské Romy z politických důvodů. Vězení hrozí těm, kteří bránili své rodiny," dodal pro maďarská média Horváth.

Osm z jedenácti útočníků bylo odsouzeno na pět let do vězení. Zbylí dva dostali podmíněný trest. Právnici Romů se odvolali a rozsudek není pravomocný.

ryz, barikad.hu
Přečteno: 1502x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, Maďarsko, EU, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo