romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slibná budoucnost Chomutova?

Chomutov, 19.2.2009 13:46, (ROMEA)

Nejsem žádný odborník na sociální témata a nejsem erudovaná hlava, která se může ohánět paragrafy a zákony, nicméně jsem člověk, který město Chomutov nazývá svým domovem. Ale po událostech tohoto týdne začínám přemýšlet, jestli ho i nadále svým domovem budu nazývat.

Neustále jsem přemýšlela, proč paní primátorka zvolila tento naprosto nehumánní a radikální postup při vymáhání pohledávek za nájemné. Pak mi to došlo, je to velmi jednoduché, chce být populární. Ví, jaká atmosféra je v Chomutově, ví, že Romové a „gádžové“ se v Chomutově příliš v lásce nemají. Fungují zde "bílé" a "černé" podniky, mladí Romové chodí pouze do „černých podniků“ a ti "bílí" do bílých.

Jsou zde bary, na jejichž práh Rom nevstoupí, protože ví, že ho tam neobslouží. Jsou zde diskotéky, o kterých mladí Romové ani nemluví, protože by je vyhazovači nevpustili ani ke dveřím. A protože není zákonem přípustné, aby nechtěným návštěvníkům bylo jasně sděleno, že nejsou vítáni, rozdávají se v klubech tzv. „klubové karty“. Nemáte klubovou kartu? Máte smůlu.

K této zajímavé praktice se mi přiznal jeden z podnikatelů, který netušil, že mluví s Romkou. Začal ve své diskotéce v Chomutově rozdávat "bílým" zákazníkům klubové karty. Nyní - po dvou měsících rozdávání klubových karet - vám neprodají ani cigarety, pokud tuto kartu nepředložíte. A jak sám přiznal, Romovi by klubovou kartu nikdy nevydal.

V jednom z největších chomutovských stavebních podniků sice Romy zaměstnávají, ale separují je. Vytvářejí romské party. "Černí "dělníci nepřijdou do styku s "bílými" dělníky a naopak. Nejspíše „výborné řešení“, jak docílit velmi dobrých vztahů na pracovišti. A skutečně „brilantní“ nápad někoho z vedení HR (lidské zdroje, Pozn. red.). Nicméně tito separovaní Romové nenadávají, nereptají, jsou vděčni. A za co? Za práci. Ta je totiž v Chomutově v posledních dvaceti letech luxusem, na který dosáhne jen málokdo.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Seitlová: Městský úřad v Chomutově i exekutoři patrně porušili zákon
Kocáb: Chomutov necitlivě sáhl sociálně potřebným na dávky v nouzi
Jak Chomutov o 200 milionů Kč přišel

Po výplatě dávek v Chomutově dlužníkům sebrali peníze exekutoři

V Chomutově jsou Romové převážně nezaměstnaní. Ti, kteří mají to štěstí a pracují, se drží práce zuby nehty a pracují i za 8000 Kč čistého, jen aby nějakou práci měli. Ba co víc, osm tisíc je považováno za velmi dobrý výdělek. V třídírně vajíček, asi 7 kilometrů od Chomutova, kde pracujete na směny (ranní, odpolední, noční + mimořádné vyskladňování) si ovšem nevyděláte ani na slanou vodu. Čistý příjem 6000, pracovní doba od pěti ráno do tří odpoledne. Odkud tyto informace mám? Ve většině případů jsou zde zaměstnáni moji známí.

Pokud máte skutečně veliké štěstí a pracujete vy i partner, tak jedna výplata pokryje náklady na bydlení a energii a s druhou můžete zkusit vyžít.

Ti kteří to štěstí nemají, buď podporují šedou ekonomiku státu (ale v tomto druhu zaměstnání nejsou pouze Romové, tady v tomto jsme s bílými v Chomutově rovni), nebo se snaží přivydělat si sběrem. Pokud pracujete v Chomutově na „černo“ vaše pracovní doba je jednoduchá od nevidím do nevidím. Většinou dvanáct až čtrnáct hodin na stavbě a pokud máte to štěstí, tak vám na konci měsíce „hodný zaměstnavatel“ dokonce vyplatí i mzdu.

Ti, kteří si snaží přivydělat sběrem, to mají v Chomutově v poslední době těžší. Musíte vstát skutečně hodně brzy, abyste něco našel. Pračku, ledničku, myčku, cokoliv, co se dá rozebrat, rozmontovat a odnést do sběrny. Železo, hliník, měď, ta je i hodně žádaná a je jí málo, takže abyste si vydělali aspoň sto korun, musíte sbírat od samého rána do odpoledních hodin. Sběrna zavírá v 17:00. Do té doby musíte stihnout vše nasbírat, opracovat měď, očistit a prodat.

Úžasný život, že? "Bílá" část obyvatel vidí Romy potulovat se po ulicích, jak se neustále v něčem hrabou a jak lezou okolo odpadišť a jsou každý den tak špinaví, rozebírají ledničky, pračky, vše co se rozebrat dá. Nic nedělají, o nic se nestarají a jsou jich v létě plné ulice… Slušní "bílí" obyvatelé přece mají právo na klid a na to, aby se na takovýto bordel nemuseli dívat.

Paní primátorka by musela být slepá, aby si nevšimla této atmosféry v Chomutově.

V poslední době o ní obyvatelé Chomutova nemluví moc lichotivě, aspoň podle toho,co je slyšet v naší ulici. Média se o ní naposledy zajímala při senátních volbách a to jen proto, že jistý, velmi oblíbený chirurg, pan doktor Skála ji porazil. Dostal se do senátu a ona ne.

Možná by bylo načase na sebe upozornit a ten 200 milionový dluh přece udělali „sociálně nepřizpůsobiví občané“. A nakonec trochu té "čunkovské" popularity přece nikomu neublížilo, ani Čunkovi.

Účel nejspíše světí prostředky. Jméno naší paní primátorky se od úterý skloňuje ve všech pádech. Mluví o ní její zastánci i kritici.

Mně ale od úterý láme hlavu jiná záležitost. Zajímalo by mě,  zda paní primátorka přemýšlela nad tím, kde rodiny vezmou peníze na jídlo, na hygienické potřeby, na oblečení, na školní pomůcky, na obědy pro děti. Zda přemýšlela nad tím, že se jejím krokem může zvýšit drobná kriminalita ve městě, že matky možná přestanou posílat děti do školy, protože nebudou mít na jízdné. A doma budou mít suchý chleba, pokud na něj ovšem teď bude mít dost peněz. Pokud vám totiž zbude 1000 korun, znamená to, že na měsíc máte 33,3 koruny na den. Možná se za to dá koupit dokonce i pár rohlíků.  Co takhle to zkusit, paní primátorko, na vlastní kůži a vyžít s tisíci korunami měsíčně? Nebo snad do této fáze vaše „humanita“ nesahá?

KAM DÁL?
Seitlová: Městský úřad v Chomutově i exekutoři patrně porušili zákon
Kocáb: Chomutov necitlivě sáhl sociálně potřebným na dávky v nouzi
Jak Chomutov o 200 milionů Kč přišel

Po výplatě dávek v Chomutově dlužníkům sebrali peníze exekutoři

Přečteno: 2143x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo