romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slováci dali stopku nacionalismu, volby vyhrál Fico, parlament ovládne opozice, Romové byli upláceni

Bratislava, 13.6.2010 13:25, (ROMEA)

Sobotní parlamentní volby na Slovensku s bezmála 35 procenty získaných hlasů vyhrál levicový Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, dosavadní opozice však bude mít ve 150členném parlamentu většinu 79 mandátů. Vyplývá to z neoficiálních výsledků, které dnes po sečtení všech hlasů zveřejnil slovenský statistický úřad. Do parlamentu se dostalo šest stran. Nejsou mezi nimi dosud vládní populistická Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) expremiéra Vladimíra Mečiara ani opoziční Strana maďarské koalice (SMK), které nemají potřebné minimum pěti procent hlasů.

Slovenský premiér Robert Fico považuje výsledky sobotních parlamentních voleb, v nichž jeho strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) obdržela téměř 35 procent hlasů, za "obrovský úspěch".

"Na tomto úspěchu nám nemůže nikdo nic sebrat," řekl dnes Fico na tiskové konferenci v přímém přenosu zpravodajské televize TA3. Novinářům přitom řekl, že je připraven od prezidenta Ivana Gašparoviče přijmout pověření pokusit se sestavit novou vládu. Zároveň prohlásil, že bude respektovat případný vznik pravicové koaliční vlády. Upozornil přitom, že v tom případě bude Směr-SD "razantní opozicí".

Šéfka dosud nejsilnější opoziční strany - Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKU-DS) - Iveta Radičová již dala najevo, že nebude s Ficem spolupracovat. Už v průběhu noci řekla, že chce dnes jednat s dalšími opozičními stranami, tedy se Svobodou a Solidaritou (SaS), Křesťanskodemokratickým hnutí (KDH) a stranou maďarské menšiny Most-Híd o koaliční vládě.

Směr-SD obsadí v Národní radě 62 křesel, tedy o dvanáct více než před čtyřmi roky.

Na druhém místě skončila dosud nejsilnější opoziční strana Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS) se ziskem 15,42 procenta hlasů, což znamená 28 mandátů.

Na třetí místo se probojovala nová strana Svoboda a Solidarita (SaS, 12,14 procenta), kterou pozorovatelé přirovnávají k českým Věcem veřejným a která skončila před Křesťanskodemokratickým hnutím (KDH, 8,52 procenta).

Své zástupce bude mít v parlamentu i nová strana Most-Híd někdejšího předsedy Strany maďarské koalice Bély Bugára (8,12). Jen těsně pětiprocentní hranici překonala dosud vládní protiromská Slovenská národní strana (SNS), pro kterou zisk 5,07 procenta hlasů znamená výraznou ztrátu voličské podpory.

O přízeň voličů v sobotu soupeřilo 18 politických stran a hnutí, z nichž deset zůstalo hluboko pod pětiprocentním limitem. Levicová Strana demokratické levice (SDL) dostala 2,41 procenta hlasů, extremistická Ľudová strana Naše Slovensko, která spolupracuje s českou extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti také neuspěla a získala 1,33 procenta hlasů, což je 33 tisíc hlasů.

Neúspěch zaznamenala i Strana romské koalíce (SRK), která obdržela pouze 0,27 procenta hlasů, což je necelých 7 tisíc hlasů. Stranu v roce 2009 založila skupina romských intelektuálů kolem Gejzy Adama, který byl také lídrem kandidátky.

Během voleb se několikrát objevilo podezření z kupování romských hlasů. Podezření se objevilo například v Kecerovcích, kde byla velká volební účast z řad nejchudších Romů z Kostoľan. Kupování hlasů zde potvrdili samotní voliči a uvedli, že měli volit číslo 8, což je číslo Mečiarovy populistické LS-HZDS. "Měl jsem dát do obálky osmičku a zbylé lístky vynést. Dají mi za to tři eura," řekl starší muž. Téměř žádný z voličů z kostolanské osady zbylé lístky nehodil ve volební místnosti do koše. "Když jsme se jednoho zeptali, na co je potřebuje, řekl, že na zátop. Nabídli jsme mu místo nich staré noviny. Odmítl," uvedl podle serveru Korzár.sk člen volební komise.

Kupování hlasů odsuzují romští aktivisti a hodlají během týdne uspořádat tiskovou konferenci, na které zveřejní jména stran, které nejvíce kšeftovaly s hlasy romských voličů.

Čtyřblok SDKU-DS, SaS, KDH a Most-Híd se v noci na dnešek vyslovil pro vytvoření společné vládní koalice a odmítl spolupráci se Směrem-SD. Fico nicméně oznámil, že se chce pokusit sestavit vládu dvou stran. Spolu se SNS bude však mít dosavadní premiér v parlamentu k dispozici pouze 71 poslanců.

Možnosti hlasovat využilo 58,83 procenta ze zhruba čtyř milionů registrovaných voličů. Účast byla vyšší než v roce 2006, kdy dosáhla historického minima 54,67 procenta.

Slovenský výsledek připomíná situaci v Česku, kde v nedávných parlamentních volbách rovněž vyhrála sociální demokracie, ale vládu nakonec sestavují její soupeři disponující v parlamentu většinou křesel.

ČTK, ryz,
Přečteno: 1119x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EU volbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo