romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slováci dali stopku nacionalismu, volby vyhrál Fico, parlament ovládne opozice, Romové byli upláceni

Bratislava, 13.6.2010 13:25, (ROMEA)

Sobotní parlamentní volby na Slovensku s bezmála 35 procenty získaných hlasů vyhrál levicový Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, dosavadní opozice však bude mít ve 150členném parlamentu většinu 79 mandátů. Vyplývá to z neoficiálních výsledků, které dnes po sečtení všech hlasů zveřejnil slovenský statistický úřad. Do parlamentu se dostalo šest stran. Nejsou mezi nimi dosud vládní populistická Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) expremiéra Vladimíra Mečiara ani opoziční Strana maďarské koalice (SMK), které nemají potřebné minimum pěti procent hlasů.

Slovenský premiér Robert Fico považuje výsledky sobotních parlamentních voleb, v nichž jeho strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) obdržela téměř 35 procent hlasů, za "obrovský úspěch".

"Na tomto úspěchu nám nemůže nikdo nic sebrat," řekl dnes Fico na tiskové konferenci v přímém přenosu zpravodajské televize TA3. Novinářům přitom řekl, že je připraven od prezidenta Ivana Gašparoviče přijmout pověření pokusit se sestavit novou vládu. Zároveň prohlásil, že bude respektovat případný vznik pravicové koaliční vlády. Upozornil přitom, že v tom případě bude Směr-SD "razantní opozicí".

Šéfka dosud nejsilnější opoziční strany - Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKU-DS) - Iveta Radičová již dala najevo, že nebude s Ficem spolupracovat. Už v průběhu noci řekla, že chce dnes jednat s dalšími opozičními stranami, tedy se Svobodou a Solidaritou (SaS), Křesťanskodemokratickým hnutí (KDH) a stranou maďarské menšiny Most-Híd o koaliční vládě.

Směr-SD obsadí v Národní radě 62 křesel, tedy o dvanáct více než před čtyřmi roky.

Na druhém místě skončila dosud nejsilnější opoziční strana Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS) se ziskem 15,42 procenta hlasů, což znamená 28 mandátů.

Na třetí místo se probojovala nová strana Svoboda a Solidarita (SaS, 12,14 procenta), kterou pozorovatelé přirovnávají k českým Věcem veřejným a která skončila před Křesťanskodemokratickým hnutím (KDH, 8,52 procenta).

Své zástupce bude mít v parlamentu i nová strana Most-Híd někdejšího předsedy Strany maďarské koalice Bély Bugára (8,12). Jen těsně pětiprocentní hranici překonala dosud vládní protiromská Slovenská národní strana (SNS), pro kterou zisk 5,07 procenta hlasů znamená výraznou ztrátu voličské podpory.

O přízeň voličů v sobotu soupeřilo 18 politických stran a hnutí, z nichž deset zůstalo hluboko pod pětiprocentním limitem. Levicová Strana demokratické levice (SDL) dostala 2,41 procenta hlasů, extremistická Ľudová strana Naše Slovensko, která spolupracuje s českou extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti také neuspěla a získala 1,33 procenta hlasů, což je 33 tisíc hlasů.

Neúspěch zaznamenala i Strana romské koalíce (SRK), která obdržela pouze 0,27 procenta hlasů, což je necelých 7 tisíc hlasů. Stranu v roce 2009 založila skupina romských intelektuálů kolem Gejzy Adama, který byl také lídrem kandidátky.

Během voleb se několikrát objevilo podezření z kupování romských hlasů. Podezření se objevilo například v Kecerovcích, kde byla velká volební účast z řad nejchudších Romů z Kostoľan. Kupování hlasů zde potvrdili samotní voliči a uvedli, že měli volit číslo 8, což je číslo Mečiarovy populistické LS-HZDS. "Měl jsem dát do obálky osmičku a zbylé lístky vynést. Dají mi za to tři eura," řekl starší muž. Téměř žádný z voličů z kostolanské osady zbylé lístky nehodil ve volební místnosti do koše. "Když jsme se jednoho zeptali, na co je potřebuje, řekl, že na zátop. Nabídli jsme mu místo nich staré noviny. Odmítl," uvedl podle serveru Korzár.sk člen volební komise.

Kupování hlasů odsuzují romští aktivisti a hodlají během týdne uspořádat tiskovou konferenci, na které zveřejní jména stran, které nejvíce kšeftovaly s hlasy romských voličů.

Čtyřblok SDKU-DS, SaS, KDH a Most-Híd se v noci na dnešek vyslovil pro vytvoření společné vládní koalice a odmítl spolupráci se Směrem-SD. Fico nicméně oznámil, že se chce pokusit sestavit vládu dvou stran. Spolu se SNS bude však mít dosavadní premiér v parlamentu k dispozici pouze 71 poslanců.

Možnosti hlasovat využilo 58,83 procenta ze zhruba čtyř milionů registrovaných voličů. Účast byla vyšší než v roce 2006, kdy dosáhla historického minima 54,67 procenta.

Slovenský výsledek připomíná situaci v Česku, kde v nedávných parlamentních volbách rovněž vyhrála sociální demokracie, ale vládu nakonec sestavují její soupeři disponující v parlamentu většinou křesel.

ČTK, ryz,
Přečteno: 1113x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EU volbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo