romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenské ministerstvo rozpustilo extremistické sdružení

Bratislava, 15.11.2008 9:05, (ROMEA)

Slovenské ministerstvo vnitra rozhodlo o rozpuštění extremistického občanského sdružení Slovenská pospolitost. Sdružení podle úřadů podněcovalo nenávist a nesnášenlivost na základě národnostních, rasových, náboženských i politických důvodů. O středečním rozhodnutí ministerstva dnes ČTK informovali zástupci úřadu vlády.

Ultranacionalistickou Slovenskou pospolitost-Národní stranu, která se hlásila k myšlenkám někdejšího prezidenta Jozefa Tisa, rozpustil nejvyšší soud už v roce 2006. Strana ve svých stanovách totiž mimo jiné navrhovala omezení volebního práva, což bylo v rozporu s ústavou. Slovenská pospolitost pak ve své činnosti pokračovala jako občanské sdružení.

Na několika demonstracích sdružení zasahovala policie a některá shromáždění úřady ani nepovolily. Členové Slovenské pospolitosti pořádali pochody, na nichž byli převlečeni do uniforem připomínajících slovenský stát z fašistického období.

"Vláda naprosto nebude tolerovat šíření národnostní či rasové nesnášenlivosti, případně neofašistická a neonacistická sdružení. Stejně nekompromisně ale zasáhne i proti všem cizincům, kteří přijdou na Slovensko takové ideologie šířit," uvádí se v tiskovém prohlášení slovenské vlády.

Nulová tolerance vůči extremistům by měla být uplatňována v celé Evropské unii, zdůrazňuje Bratislava.

Vláda Roberta Fica v minulých dnech odsoudila akci maďarských radikálů, kteří přišli do východoslovenského Kráľovského Chlmce v replikách fašistických uniforem. Policie 28 Maďarů obvinila z propagace fašismu. Tento incident ještě zvýšil napětí mezi Bratislavou a Budapeští, které vyvolal zásah slovenské policie proti výtržníkům, i maďarským, při fotbalovém zápase v Dunajské Stredě. Maďarští extremisté od té doby několikrát blokovali některé silnice na Slovensko.

Premiéři obou zemí budou společně hledat řešení situace při sobotní schůzce v Komárně.

Přečteno: 1650x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EU, Slovensko, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo