romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenské ministerstvo rozpustilo extremistické sdružení

Bratislava, 15.11.2008 9:05, (ROMEA)

Slovenské ministerstvo vnitra rozhodlo o rozpuštění extremistického občanského sdružení Slovenská pospolitost. Sdružení podle úřadů podněcovalo nenávist a nesnášenlivost na základě národnostních, rasových, náboženských i politických důvodů. O středečním rozhodnutí ministerstva dnes ČTK informovali zástupci úřadu vlády.

Ultranacionalistickou Slovenskou pospolitost-Národní stranu, která se hlásila k myšlenkám někdejšího prezidenta Jozefa Tisa, rozpustil nejvyšší soud už v roce 2006. Strana ve svých stanovách totiž mimo jiné navrhovala omezení volebního práva, což bylo v rozporu s ústavou. Slovenská pospolitost pak ve své činnosti pokračovala jako občanské sdružení.

Na několika demonstracích sdružení zasahovala policie a některá shromáždění úřady ani nepovolily. Členové Slovenské pospolitosti pořádali pochody, na nichž byli převlečeni do uniforem připomínajících slovenský stát z fašistického období.

"Vláda naprosto nebude tolerovat šíření národnostní či rasové nesnášenlivosti, případně neofašistická a neonacistická sdružení. Stejně nekompromisně ale zasáhne i proti všem cizincům, kteří přijdou na Slovensko takové ideologie šířit," uvádí se v tiskovém prohlášení slovenské vlády.

Nulová tolerance vůči extremistům by měla být uplatňována v celé Evropské unii, zdůrazňuje Bratislava.

Vláda Roberta Fica v minulých dnech odsoudila akci maďarských radikálů, kteří přišli do východoslovenského Kráľovského Chlmce v replikách fašistických uniforem. Policie 28 Maďarů obvinila z propagace fašismu. Tento incident ještě zvýšil napětí mezi Bratislavou a Budapeští, které vyvolal zásah slovenské policie proti výtržníkům, i maďarským, při fotbalovém zápase v Dunajské Stredě. Maďarští extremisté od té doby několikrát blokovali některé silnice na Slovensko.

Premiéři obou zemí budou společně hledat řešení situace při sobotní schůzce v Komárně.

Přečteno: 1648x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EU, Slovensko, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo