romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko: Vierka Berkyová zpívá Romům o Euru

Bratislava, 6.8.2008 18:39, (ROMEA - AUDIO, VIDEO)

Slováci dnes pokřtili hudební CD s názvem Euro džiji (Europíseň) s romskými písněmi o euru. Slovensko se stane 1. ledna 2009 další zemí, která vstoupí do eurozóny. Přechod ze slovenské koruny ale není bezbolestný. Zejména Romové se novinky obávají. S novou měnou již Romy v osadách seznamuje putovní divadlo Romathan.

VIDEO
Slovensko: Vierka Berkyová zpívá Romům o Euru

Podle zmocněnce vlády pro přijetí eura Igora Baráta tak romské etnikum najde na desce další informace. "Není žádným tajemstvím, že Romové jsou skupina, která má velmi blízký vztah k hudbě, tanci, k zábavě. Cédéčko má šanci je oslovit mnohem přijatelnějším způsobem než běžné tištěné publikace," vysvětlil. Romové podle něj tolik nečtou noviny a ani nesledují televizní a rozhlasové zpravodajství.

Desku Euro džiji dnes Barát a Anina Botošová, která od vlády dostala na starost romskou komunitu, pokřtili v Národní bance Slovenska. Každá písnička má jiného autora, takže zde posluchači podle hudebníků najdou více názorů na euro.

AUDIO
Cinkeras vašo euri - Nakupujeme za eurá
Euro hin amaro - Euro je naša mena
O Euro avel - Euro prichádza

"Na Nový rok se vzbudíš a budeš platit eurem," zpívá populární raper El Suvereno. "Koruna dožívá, euro na dveře klepe, můžeš s ním platit skoro v celé Evropě. Šilinky, franky, pesa, liry a marky, pamatuje si někdo tyto vykopávky?" pokračuje hit. Na desku přispěla i aktuální SuperStar Vierka Berkyová.

CD vyšlo v nákladu 20.000 kusů a vláda se ho chystá rozdávat v romských osadách. Obavy, zda si ho chudí lidé budou moci vůbec poslechnout, jsou prý zbytečné. "Než jsme se do tohoto projektu pustili, tak jsme to konzultovali s experty na romskou problematiku. A paradoxně, i když spotřebiče, které jsou v našich domácnostech běžné, v romských domovech chybí, ale přehrávačů CD mají Romové hodně," tvrdí Barát.

Přečteno: 5589x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo