romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko: Vierka Berkyová zpívá Romům o Euru

Bratislava, 6.8.2008 18:39, (ROMEA - AUDIO, VIDEO)

Slováci dnes pokřtili hudební CD s názvem Euro džiji (Europíseň) s romskými písněmi o euru. Slovensko se stane 1. ledna 2009 další zemí, která vstoupí do eurozóny. Přechod ze slovenské koruny ale není bezbolestný. Zejména Romové se novinky obávají. S novou měnou již Romy v osadách seznamuje putovní divadlo Romathan.

VIDEO
Slovensko: Vierka Berkyová zpívá Romům o Euru

Podle zmocněnce vlády pro přijetí eura Igora Baráta tak romské etnikum najde na desce další informace. "Není žádným tajemstvím, že Romové jsou skupina, která má velmi blízký vztah k hudbě, tanci, k zábavě. Cédéčko má šanci je oslovit mnohem přijatelnějším způsobem než běžné tištěné publikace," vysvětlil. Romové podle něj tolik nečtou noviny a ani nesledují televizní a rozhlasové zpravodajství.

Desku Euro džiji dnes Barát a Anina Botošová, která od vlády dostala na starost romskou komunitu, pokřtili v Národní bance Slovenska. Každá písnička má jiného autora, takže zde posluchači podle hudebníků najdou více názorů na euro.

AUDIO
Cinkeras vašo euri - Nakupujeme za eurá
Euro hin amaro - Euro je naša mena
O Euro avel - Euro prichádza

"Na Nový rok se vzbudíš a budeš platit eurem," zpívá populární raper El Suvereno. "Koruna dožívá, euro na dveře klepe, můžeš s ním platit skoro v celé Evropě. Šilinky, franky, pesa, liry a marky, pamatuje si někdo tyto vykopávky?" pokračuje hit. Na desku přispěla i aktuální SuperStar Vierka Berkyová.

CD vyšlo v nákladu 20.000 kusů a vláda se ho chystá rozdávat v romských osadách. Obavy, zda si ho chudí lidé budou moci vůbec poslechnout, jsou prý zbytečné. "Než jsme se do tohoto projektu pustili, tak jsme to konzultovali s experty na romskou problematiku. A paradoxně, i když spotřebiče, které jsou v našich domácnostech běžné, v romských domovech chybí, ale přehrávačů CD mají Romové hodně," tvrdí Barát.

Přečteno: 5594x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo