romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko: Zákaz kočovat zasáhl jen část Romů, k tradici se už nevrátili

Bratislava, 9.11.2008 10:57, (ROMEA)

Romové na Slovensku se ani po zrušení zákazu kočování k takovému způsobu života nevrátili. Zákaz, který bývalé Československo zavedlo před 50 lety, se dotklo na Slovensku jen malé části Romů. V té době už totiž byla většina tohoto etnika usazená. ČTK to řekl etnolog René Lužica z Trnavské univerzity, podle kterého novodobé cestování Romů do zahraničí není pokračováním jejich starších tradic.

"V období 50. let už byla velká většina Romů usazena. Těch sezónně kočujících bylo kolem deseti, dvanácti procent romské populace," řekl Lužica. Zákon z roku 1958 o trvalém usídlení kočujících osob tak podle něj zasáhl na Slovensku jen olašské Romy a tuláky. V Uhersku byli Romové usazeni na okraji venkova už od 17. století, dodal.

Stát zorganizoval policejní akci na usazení kočujících lidí na zimní měsíce, během nichž Romové neputovali. Všem kočujícím skupinám olašských Romů sebrali kola z vozů a udělili jim trvalý pobyt v obcích, v nichž byli právě zastiženi.

"Tak je mohli všechny jednoduše zaregistrovat. Místní orgány jim vystavily rodné listy, občanské průkazy. Mnozí například dostali občanská jména," uvedl Lužica. Dodal, že obce jim musely najít ubytování a přidělit práci, část z nich tak začala pracovat v zemědělství.

Olašští Romové byli podle Lužici v době nuceného usazení chudí. Díky obchodnímu talentu prý ale později získali v porovnání s ostatními Romy privilegované postavení.

Zrušení zákazu kočování, k němuž Slovensko přistoupilo před více než čtyřmi lety, mělo podle odborníka spíš jen symbolický charakter. "Romové se na žádné cesty nevydali. V podstatě v té další generaci už o to nikdo nemá zájem, a to nejen kočovat na vozech, ale ani autem. Pro tento způsob života už prostě není prostor," poznamenal Lužica.

Část Romů v západní Evropě se kočovného života dodnes nevzdala. Romové se pohybují v obytných automobilech, které považují za svůj dům. Jinde zůstalo kočování základním prvkem romské identity alespoň symbolicky; kolo se dodnes používá jako znak pro romské etnikum a kulturu.

Podle Lužici však kočovný způsob života Romům v minulých stoletích vnutila většinová společnost, která je tímto způsobem vytlačovala.

Na Slovensku žije podle oficiálních statistik přibližně 90.000 lidí, kteří se hlásí k romské národnosti. Podle vícerých zdrojů je však ve skutečnosti Romů několikanásobně víc. Vládní odhad z roku 2005 hovořil o 320.000 příslušnících romské menšiny, někteří odborníci hovoří o asi 400.000. Většina Romů žije ve špatných sociálních podmínkách, trápí je nezaměstnanost a nízké vzdělání. Mnozí žijí v osadách bez základní infrastruktury.

KAM DÁL?
Před 50 lety zakázali komunisté Romům kočovat
Život Romů na okraji společnosti se příliš nemění
 

Přečteno: 2466x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo