romea - logo
8. července 2020 (středa)
svátek má Nora
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenský soud potvrdil tresty pro expolicisty,kteří umučili Roma

Bratislava, 17.9.2009 21:56, (ROMEA)

Slovenský Nejvyšší soud dnes potvrdil dlouholeté tresty vězení pro bývalé policisty, kteří v roce 2001 umučili Roma Karola Sendreie. Romského muže na policejní stanici v Revúci zbili, ten na následky zranění později zemřel.

Nejvyšší soud potvrdil tresty osmi a půl roku vězení pro dva bývalé policisty a sedmiletý trest pro jejich někdejšího kolegu. Další bývalý policista půjde do vězení na čtyři roky. Soudce potvrdil podmínečné tresty i pro další lidi.

Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu neexistuje žádný opravný prostředek.

Jednapadesátiletý Sendrei zemřel v noci na 6. července 2001 po policejním výslechu ve městě Revúca. Muži zákona Sendreie při výslechu připoutali k topení a zbili takovým způsobem, že na následky zranění zemřel. Smrt romského muže, který se na policejní služebnu dostal kvůli konfliktu se starostou obce Magnezitovce, vyvolala vlnu kritiky od mezinárodních organizací, které slovenské policii vytýkaly rasismus.

KAM DÁL?
Bývalí slovenští policisté jsou podle soudu vinní z umučení Roma
Policisté obžalovaní z umučení Roma nedokážou vysvětlit jeho smrt

Přečteno: 1487x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, Vražda, Slovensko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo