romea - logo
26. června 2019 (středa)
svátek má Adriana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenští Kesaj Čhave vystoupili s francouzským cirkusem

Paříž, 3.1.2011 12:08, (RPA)
Slovenský soubor Kesaj Čhave to na Silvestra roztočil v Paříži

Slovenská kapela Kesaj Čhave byla na Silvestra hosty ve francouzském Romanès Cirque Tzigane. Romskou tiskovou agenturu (RPA) o tom informoval umělecký vedoucí souboru Ivan Akimov: „Cirkus působí na Porte de Champeret, v srdci západní Paříže, a vedou jej manželé Alexandre a Délia Romanès.“

"Je to skutečný, opravdový, pravý cikánský cirkus. Bez nadsázky můžeme říci, že je to aktuálně nejvíce medializovaný cirkus ve Francii, a vůbec ne kvůli nějakým pochybné sociálně etnické senzaci, ale jednoduše a prostě z důvodu vysoké umělecké kvality jejich produkce,“ rozplýval se hned po vystoupení Akimov, jenž předvedl své umění na starý ruský nástroj balalajku.


Děti rodiny Romanès jsou s uměním cirkusu doslova srostlé…  
Foto: Myspace Cirque Tzigane Romanès

Kesaj Čhave se představili v rámci silvestrovského programu Folie Tzigane en zone libre zahrnující hudební a tanečních vystoupení, žonglérství a akrobatická kousky i bohatou hostinu.

Pro uměleckého vedoucího Kesaj Čhave Akimova, nebyl zájem veřejnosti, jemuž se cirkus rodiny Romèsne těší ničím překvapivým. Sám do Paříže roku 1968 kvůli sovětské okupaci emigroval, a cirkus mísící tradiční světské umění s romským folklórem dobře zná.

Už tato kombinace by možná byla na úspěch stačila, principál Alexandre však ještě přidal svou láskou k poezii a jeho žena Délia svůj výjimečný hudební talent. Když jako mladý odcházel z bohatého rodinného šapitó na zkušenou, táhlo jej to právě k individualismu básnictví. Jeho novými přáteli, které potkal při svých pouličních vystoupeních či v kavárnách, byli poetové Jean Genet, Lydie Dattas, Jean Grosjean, Dominique Panier, Thierry Metz, Christian Bobin a další. S prvním z jmenovaných sestavil své první cirkusové vystoupení, s kterým obrážel města, třetí mu napsal v roce 2004 předmluvu k jeho básnické sbírce Ztracená slova vydané u prestižního nakladatelství Gallimard.


Principálka Délia už více než patnáct let vede jeden z nejslavnějších francouzských cirkusů 
Foto: Myspace Cirque Tzigane Romanès

„Romanesovci jsou všude. V novinách, televizi, rádiích. Co je na nich tak výjimečného? Základem je propracovaný program, navíc nikdy se nedistancovali od svého romského původu, takže stále umí okouzlit svým přirozeným temperamentem,“ líčí nadšeně Akimov a dodává, že úžasnou úroveň představení potvrzují i stále vyprodané vstupenky.


Na nás koukali s obdivem i v Šanghaji        Foto: Myspace Cirque Tzigane Romanès

Svůj cirkus manželé Romanès nestavěli na vodě. Při vyslovení původního příjmení principála Alexandra „Bouglione“ se všem cirkusu znalým vybaví starý světský rod, který s prvním šapitó, založeném na vystoupeních všech členů rodiny, putoval už na počátku první světové války. Principálka Délia zase od malička ovládá hru na violu, kontrabas a akordeon a její Orchestr balkánské dechovky, jenž doprovází i zpěvem, je ozdobou každého vystoupení.
Naposledy třeba světové výstavy v čínské Šanghaji…
 

RPA/ čop
Přečteno: 1553x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo