romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenští Kesaj Čhave vystoupili s francouzským cirkusem

Paříž, 3.1.2011 12:08, (RPA)
Slovenský soubor Kesaj Čhave to na Silvestra roztočil v Paříži

Slovenská kapela Kesaj Čhave byla na Silvestra hosty ve francouzském Romanès Cirque Tzigane. Romskou tiskovou agenturu (RPA) o tom informoval umělecký vedoucí souboru Ivan Akimov: „Cirkus působí na Porte de Champeret, v srdci západní Paříže, a vedou jej manželé Alexandre a Délia Romanès.“

"Je to skutečný, opravdový, pravý cikánský cirkus. Bez nadsázky můžeme říci, že je to aktuálně nejvíce medializovaný cirkus ve Francii, a vůbec ne kvůli nějakým pochybné sociálně etnické senzaci, ale jednoduše a prostě z důvodu vysoké umělecké kvality jejich produkce,“ rozplýval se hned po vystoupení Akimov, jenž předvedl své umění na starý ruský nástroj balalajku.


Děti rodiny Romanès jsou s uměním cirkusu doslova srostlé…  
Foto: Myspace Cirque Tzigane Romanès

Kesaj Čhave se představili v rámci silvestrovského programu Folie Tzigane en zone libre zahrnující hudební a tanečních vystoupení, žonglérství a akrobatická kousky i bohatou hostinu.

Pro uměleckého vedoucího Kesaj Čhave Akimova, nebyl zájem veřejnosti, jemuž se cirkus rodiny Romèsne těší ničím překvapivým. Sám do Paříže roku 1968 kvůli sovětské okupaci emigroval, a cirkus mísící tradiční světské umění s romským folklórem dobře zná.

Už tato kombinace by možná byla na úspěch stačila, principál Alexandre však ještě přidal svou láskou k poezii a jeho žena Délia svůj výjimečný hudební talent. Když jako mladý odcházel z bohatého rodinného šapitó na zkušenou, táhlo jej to právě k individualismu básnictví. Jeho novými přáteli, které potkal při svých pouličních vystoupeních či v kavárnách, byli poetové Jean Genet, Lydie Dattas, Jean Grosjean, Dominique Panier, Thierry Metz, Christian Bobin a další. S prvním z jmenovaných sestavil své první cirkusové vystoupení, s kterým obrážel města, třetí mu napsal v roce 2004 předmluvu k jeho básnické sbírce Ztracená slova vydané u prestižního nakladatelství Gallimard.


Principálka Délia už více než patnáct let vede jeden z nejslavnějších francouzských cirkusů 
Foto: Myspace Cirque Tzigane Romanès

„Romanesovci jsou všude. V novinách, televizi, rádiích. Co je na nich tak výjimečného? Základem je propracovaný program, navíc nikdy se nedistancovali od svého romského původu, takže stále umí okouzlit svým přirozeným temperamentem,“ líčí nadšeně Akimov a dodává, že úžasnou úroveň představení potvrzují i stále vyprodané vstupenky.


Na nás koukali s obdivem i v Šanghaji        Foto: Myspace Cirque Tzigane Romanès

Svůj cirkus manželé Romanès nestavěli na vodě. Při vyslovení původního příjmení principála Alexandra „Bouglione“ se všem cirkusu znalým vybaví starý světský rod, který s prvním šapitó, založeném na vystoupeních všech členů rodiny, putoval už na počátku první světové války. Principálka Délia zase od malička ovládá hru na violu, kontrabas a akordeon a její Orchestr balkánské dechovky, jenž doprovází i zpěvem, je ozdobou každého vystoupení.
Naposledy třeba světové výstavy v čínské Šanghaji…
 

RPA/ čop
Přečteno: 1556x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo