romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenští Romové uctili památku obětí rasizmu v Maďarsku

Bratislava, 10.8.2009 15:47, (ROMEA)

Osm svíček symbolizujících osm obětí z řad romského etnika v Maďarsku položili zástupci několika romských organizací před budovou maďarského velvyslanectví v Bratislavě, aby tak protestovali proti opakovaným útokům na Romy v Maďarsku. Romští aktivisté poté odevzdali maďarskému konzulovi výzvu, ve které žádají maďarskou vládu a parlament o zamezení extremismu a rasismu.

VIDEO
Slovenští Romové vyzvali maďarskou vládu, aby přijala opatření proti rasizmu

Poslední obětí antiromských nálad v Maďarsku se minulý týden stala 45-letá žena ve východomaďarské obci Kisléta; její 13-letá dcera utrpěla během útoku vážné zranění. Za poslední dva roky je žena nejméně osmou obětí násilných činů. Romská komunita je v Maďarsku nejpočetnější národnostní menšinou, tvoří pět až sedm procent z celkových asi deset milionů obyvatel země.

Protestní akci zorganizovala mimoparlamentní politická strana Romská iniciativa Slovenska (RIS) a Evropský parlament Romů. Právě RIS minulý týden zrušila ohlášen antiprotest v Šarišských Michaľanech, kterým chtěla vyjádřit nesouhlas se sobotní protestem extremistického občanského sdružení Slovenská pospolitost. Shromáždění pospolitosti rozehnala policie vodními děly a obušky. Policisté zadrželi 30 lidí, které později propustili.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Slovensko: Osoby zatčené při protiromském srazu byly propuštěny
Policie tvrdě zasáhla proti neonacistům v Šarišských Michalanech, mezi zadrženými i Lucie Šlégrová z Dělnické strany
Tiskové prohlášení slovenské policie k zásahu v Šarišských Michaľanech

"Vyjadřujeme úctu osmi obětem dosud neobjasněné vražd Romů v Maďarské republice," prohlásil po zapálení osmi svíček předseda RIS Alexander Patkoló. Vzápětí zazvonil na dveře maďarského velvyslance, aby předal výzvu adresovanou maďarské vládě a parlamentu.

Trojici romských aktivistů přijal konzul maďarského velvyslanectví Géza Farkas. "Tuto akci považujeme za projev solidarity Romů na Slovensku s Romy v Maďarsku," uvedl konzul. Poznamenal, že maďarská veřejnost odsuzuje útoky jako "hrozný akt". Ujistil, že ústavní činitelé udělají vše proto, aby odhalili pachatele. Maďarská policie vypsala za informace o útočnících dosud nejvyšší odměnu v dějinách maďarské kriminalistiky.

KAM DÁL?
Maďarská romská organizace vyzvala k setkání u kulatého stolu
Další brutální protiromský útok v Maďarsku, napaden chlapec a těhotná žena

V Maďarsku zastřelena Romka, její 13letá dcera vážně zraněna

ČTK, ROMEA, , , Sme.sk
Přečteno: 822x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, Maďarsko, Extremismus, Neonacismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo