romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Eva Davidová organizuje petici za zachování Světového romského festivalu KHAMORO

ČR, 16.4.2012 9:20, (ROMEA)
ilustrační foto

Čtrnáctý ročník Světového romského festivalu KHAMORO, který se koná 28. 5. – 2. 6. 2012, je ohrožen nedostatkem financí potřebných na jeho realizaci. Na letošní ročník dostali pořadatelé z občanského sdružení Slovo 21, z rozhodnutí Odboru regionální a národnostní kultury MK ČR, o 54 procent nižší dotaci než v loňském roce (www.mkcr.cz). Zahraniční i domácí účastníci festivalu jsou přitom již nasmlouváni, letenky, ubytování a další náležitosti již uhrazeny či zamluveny - vše musí být zajištěno s velkým předstihem. Toto snížení dotace znamená pro KHAMORO významné ohrožení. Obáváme se, že jeho zánik by mohl mít neblahý dopad, nejen na kulturu romské menšiny v České republice.

Festival je od roku 1999 významnou mezinárodní akcí, která dokáže spojovat lidi z různých zemí, různých kultur a zaměření, včetně tvůrců, kteří umění považují za nepostradatelnou kulturní hodnotu a vyjádření životního postoje. Vedle romské tradiční a jazzové hudby provází festival i unikátní akce - mezinárodní semináře s romskou tématikou, promítání filmů, výstavy a oblíbené tradiční defilé hudebníků i tanečníků z různých zemí centrem Prahy, rovněž Mezinárodní setkání mladých Romů z několika států. To vše do pražské metropole přivádí mnoho návštěvníků. Festival má velkou prestiž nejen u nás, ale i v zahraničí, právě proto, že se ho každý rok zúčastňují nejlepší romští umělci a experti z celého světa.

KHAMORO každoročně zaštiťuje a dává mu svou podporu premiér Vlády České republiky i pražský primátor, jelikož festival pokládají za přínosný pro celou společnost.

Podrobnosti o letošním programu festivalu si můžete přečíst na webových stránkách festivalu.

I přes vědomí obtížné ekonomické situace nejen v České republice, ale ve většině evropských zemí, bychom chtěli zdůraznit, proč jsou aktivity takové akce jako festival KHAMORO tak důležité. Festival má velký význam nejen kulturní, ale i společenský. Svým programem do země přiváží výjimečný výběr mezinárodních tvůrců i diváky, kteří by se k našemu publiku jinak nedostali. Svou kontinuálností podporuje celou generaci tvůrců, pro něž vždy byl důležitou platformou k prezentaci své tvorby. Z hlediska celospolečenského zvyšuje povědomí o romské kultuře a pozitivně ovlivňuje myšlení českých i zahraničních diváků, u Romů prohlubuje občanskou angažovanost. Svou specifickou formou napomáhá k společenské integraci, která je pro naši společnost velmi důležitá. Jakožto prezentace a oslava romské kultury upevňuje identitu Romů a dává jim možnost pocítit hrdost na svůj původ- tedy pocit, který v dnešní společnosti je potlačován projevy nesnášenlivosti a negativními postoji značné části české veřejnosti k romskému etniku, přitom tak diferencovanému.

Chceme se s touto peticí obrátit na premiéra vlády ČR pana RNDr. Petra Nečase a na ministryni kultury paní Mgr. Alenu Hanákovou, a požádat je o přehodnocení rozhodnutí výběrového dotačního řízení. Pro zachování festivalu je nezbytné navýšit dotaci přiměřeně k faktu, že největší menšinou na území ČR je právě menšina romská. Jsme přesvědčeni, že při rozhodování o výši dotace pro festival Khamoro nebyl dostatečně zvážen význam projektu a věříme, že toto rozhodnutí lze ještě změnit.

Za vyjádření podpory festivalu KHAMORO podpisem pod touto peticí všem signatářům děkujeme.

Petici můžete podepsat ZDE.

PhDr. Eva Davidová, CSc., etnoložka
Přečteno: 2222x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo