romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šluknovsko: Asi osm případů trestné činnosti bylo vymyšleno. Fámy zvyšují nenávist vůči Romům

Šluknovsko, 8.3.2012 13:41, (ROMEA)
Jedna ze srpnových demonstrací ve Varnsdorfu (FOTO: Archiv Romea.cz)

Starosta Varnsdorfu Martin Louka se obává, že nepokoje ve městě budou na jaře pokračovat. Je toho názoru, že ke zvyšování napětí přispívají vedle skutečných přečinů i fámy, které se mezi lidmi šíří. Smyšlených případů o trestné činnosti Romů ve Varnsdorfu bylo podle něj více. Řekl to v rozhovoru pro server iDnes.cz.

„Mluvilo se o znásilnění dcery jednoho z místních vlivných vietnamských obchodníků, o přepadení pošťačky či útoku a okradení mladíků, kteří ve skutečnosti přišli o peníze daleko prozaičtějším způsobem. Nic z toho nebyla pravda a vymýšlení těchto fám citelně stupňuje napjatou atmosféru, kazí pověst města. Situace tu přitom vůbec není tak hrozná, jak by se z obrazovek či novinových titulků mohlo zdát," řekl Louka.

Server Romea.cz zaslal pro ověření starostova názoru sérii dotazů děčínskému policejnímu mluvčímu Vojtěch Haňkovi:

  • Byla znásilněna dcera vietnamského obchodníka?
  • Byla přepadena pošťačka?
  • Došlo ke zmíněnému přepadení a okradení mladíků?
  • Víte o dalších případných fámách či oznámeních, která se nepotvrdila?
  • Kolik je naopak nahlášeno trestných činů ve Varnsdorfu s (možným) rasovým podtextem?

Za uplynulý více než půlrok se kromě skutečných přepadení a krádeží i podle Haňky „odehrály“ smyšlené případy. „Z oficiálních policejních statistik nelze vyčíst počet případů, které byly vymyšlené, takže údaje, které vám poskytnu jsou přibližné. Podařilo se mi zjistit, že smyšlených případů oznámení je přibližně osm. Pět z nich měla být loupež a tři krádeže spáchané na osobě,“ sdělil Haňka serveru Romea.cz.

K případům, které popsal varnsdorfský starosta Louka, policejní mluvčí uvedl: „První dva případy, na které se ptáte, by měly být podle všeho fámy, třetí, vzhledem k nedostatečným indiciím, nevím kam zařadit - zda mezi oznámené a odložené, či fámu. Sedm z nahlášených kauz se mělo odehrát ve Varnsdorfu, jedna ve Šluknově. Motivy fingovaných přepadení a krádeží jsou různé. V jednom z nich šlo například o utopení peněz v hracích automatech.“

Možný rasový podtext

U trestných činů s rasovým podtextem jako například výtržnictví nebo ublížení na zdraví, platí podle Haňky to samé. „Ve statistikách se nedají dohledat. Rasový podtext byl nicméně prověřován při přepadení v Rumburku ze dne 21. 8. 2011, při potyčce ve šluknovské restauraci 6. 9. 2011 a přepadení ve Varnsdorfu na Žitavské ulici po Silvestru,“ dodal Vojtěch Haňka. Pojďme si tyto tři události připomenout.

Bitka v Rumburku

Přepadením v Rumburku 21. 8. 2011 je míněna bitka, jejíž medializace spustila nepokoje na Šluknovsku. Šlo sice o běžnou rvačku, ale média přinesla jednostranná svědectví. Informovala, že z diskotéky Hvězda vyšla dvacítka Romů, před níž se ze strachu schovala do přilehlého vchodu jednoho z domů skupinka šesti mladíků. Útočníci rozbili dveře, tři z nich vtrhli do domu a mladíky zmlátili teleskopickými obušky. Jeden napadený poté skončil se zlomeninami v nemocnici. Podle svědků zazněly nadávky jako kupříkladu „svině český“.

Server Aktuálně.cz přinesl přesnější informace z vyšetřování. Ukázalo se, že mohlo jít o rvačku dvou gangů dealerů drog. „Ze zjištění Aktuálně.cz i z policejního vyšetřování je zřejmé, že šlo o násilí mezi dvěma skupinami obyvatel Rumburku i okolí, kteří se už z dřívějška znali, během noci před rvačkou se několikrát potkali a vzájemně se provokovali,“ uvedl server. Událost popisuje jako rvačku čtyř až pěti lidí na obou stranách konfliktu. Ostatní jen přihlíželi nebo se snažili násilí zabránit – potvrzují to svědci i lidé seznámení s vyšetřovacím spisem. Nadávky padaly z obou stran.

Server Romea.cz zveřejnil svědectví jednoho z romských účastníků konfliktu, které je minimálně stejně věrohodné, jako to, s nímž po rvačce přišla média: „Šli jsme z diskotéky domů. A bylo nás dvanáct, ne dvacet. V tom za námi přiběhl jeden z místních s tím, že šest bílých zmlátilo jednoho Roma. Tak jsme tam přiběhli a pět z nás, nikoli všech dvanáct, se vrhlo na některé bílé. A z obou stran přitom padaly nadávky do bílých i černých sviní. Verze, kterou podávaly noviny a televize, je úplně mimo.“ Policisté obvinili sedm lidí.

Hospodská rvačka ve Šluknově

Ve Šluknově hospodská rvačka Romů s „bílými“ v září loňského roku také podle dostupných informací zatím nevypadá na rasově podjatou. Zasahovala zde šluknovská policie i posily z pořádkových jednotek z Prahy. Některá média tehdy uvedla, že Romové po barmanovi požadovali výpalné, starostka Šluknova Eva Džumanová to ale popřela.

"Nebyla jsem tam, ale co mám informace, tak to byla malá skupinka Romů a místní. Policie byla na místě několikrát, nikdo ale s nimi nechtěl nic řešit, tvářili se prý jakoby nic," řekla starostka. Rozhodně prý ale nešlo o žádné výpalné. Potyčka se údajně obešla bez zranění.

Silvestrovské přepadení ve Varnsdorfu

Útok se měl odehrát před ubytovnou Sport krátce po silvestrovské půlnoci. Policie tehdy prověřovala i to, zda šlo o útok z rasovým podtextem, ale tento motiv nezjistila, vyšetřovala jej jako přečin výtržnictví. Podle reportáže televize Nova šli rodiče vyprovodit dospělého syna k taxíku a po cestě je napadla skupina mladíků. Jeden z poškozených uvedl, že mladíci slovně i fyzicky zaútočili na jeho otce, on se ho snažil bránit, ale dostal ránu zezadu a probral se až v nemocnici. Muž dodal, že útočníci byli Romové.

Místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský upozornil na nesrovnalosti. Romea.cz řekl, že je pro něj zvláštní to, že se podle napadeného měl incident odehrát zhruba krátce před tři čtvrtě na dvě v noci, ale on sám přišel policii útok ohlásit až druhého ledna. Dále řekl: "Napadený vypověděl, že ho měli napadnout před ubytovnou, ale město má k dispozici záznam z bezpečnostní kamery. Na vyžádání jsme jej dali dispozici policii. Záznam ukazuje zvláštní věc. O silvestrovské noci se před ubytovnou Sport pohybují různí lidé, nikoliv však napadený. Pokud tedy k útoku vůbec došlo, nikoliv tam, kde tvrdí," upozornil Dubský.

Kriminalisté ovšem zatkli a obvinili dva romské útočníky. Kromě ublížení na zdraví a výtržnictví bylo podle policistů jednání jednoho z nich rasisticky motivované. Jsou vyšetřováni na svobodě, hrozí jim až tři roky vězení.

Napadení paní Kohoutové

Zabývali jsme se ještě jedním případem, napadením dvaasedmdesátileté paní Kohoutové ze září loňského roku. Dva zamaskovaní útočníci měli podle tehdejšího vyjádření Vojtěcha Haňky ženu zezadu povalit na zem se slovy "to máš za syna". Pachatelé vzápětí utekli. Napadená žena přitom není dle informací policie v příbuzenském vztahu s Lukášem Kohoutem. Nedošlo k žádnému odcizení věcí, paní Kohoutová však při pádu utrpěla zranění v obličeji. Žádné rasové urážky při útoku nepadly.

„Případ s paní Kohoutovou byl odložen z důvodu neznámého pachatele,“ sdělil nyní policejní mluvčí Romea.cz.

Čím se zabývali policisté na Šluknovsku

Policisté se podle Vojtěcha Haňky zabývali i těmito trestnými činy:

  • § 355 - Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob - 1 případ byl odložen, v jednom případě padlo obvinění.
  • § 403 - Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - 2x obvinění.
  • § 404 - Projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka - 1 případ odložen.
  • § 405 (§ 261A) - Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia - 2x obvinění.

Asi čtyři další případy byly řešeny jako přestupek proti občanskému soužití. Šlo v nich o slovní potyčky. „Odložené případy se týkají neznámého pachatele, nebo zjištění, že ke spáchání trestného činu nedošlo,“ dodal Vojtěch Haňka.

Další podrobnosti ke všem případům uvedeným v článku zjišťujeme.

KAM DÁL?
Bitka, která rozpoutala nepokoje na severu, se odehrála jinak. Média informovala nepravdivě
Bitka v Rumburku má další verzi: Byla to reakce na napadení Roma, z obou stran padaly rasistické nadávky
Ve Šluknově se poprali etničtí Češi s Romy
Místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský: Bezpečnostní kamery města žádný útok Romů před hotelem Sport nezaznamenaly
Neznámý útočník ve Varnsdorfu napadl starou ženu, údajnou matku Lukáše Kohouta

František Kostlán, , ryz, iDNES.cz
Přečteno: 5041x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Šluknovsko, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo