romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sme: I Romové jdou do eurozóny

Bratislava, 19.5.2008 9:59, (ROMEA/ČTK)

Lichváři se mají na co těšit, pokud v romských osadách převládá názor, že po vstupu Slovenska do eurozóny bude koruna k euru jedna ku jedné, anebo že se převodovým kurzem budou slovenské ceny násobit, a ne dělit. Klíčoví adresáti kampaně k zavedení eura sídlí v chatrčích. Mnozí nedokážou číst, psát a s měnou mají často problém, napsal slovenský list Sme.

Je třeba ocenit, že národní banka, romští aktivisté, divadlo Romathan a další se chopili úkolu oznámit osadníkům zvěst, že "e koruna čerinel pro euro" (koruna se mění na euro). Nezbývá než věřit, že k osvětě se připojí i místní samosprávy. Je to v jejich zájmu. Když předchozí vláda snížila některé sociální dávky pod heslem "Pracovat se vyplatí", proti nezaměstnaným rebelujícím Romům musela zasahovat i armáda.

Písnička skupiny Daxon z Humenného o euru:
Jdu do světa,
jdu za prací.
Jdu dělat.
Žena na mne doma čeká,
žádá eura.
Domů ji pošlu eura.
Eury platí,
za eura nakupuje,
aby lépe žila.
Eury platí,
za eura nakupuje,
aby lépe žila.

Teď budou čelit několika novotám najednou: opticky jim klesnou nejen ceny, ale i příjmy, budou nové bankovky a mince, dvojí ceny, přepočty. Nová nominální realita se ze dne na den objeví i v osadách.

O to je osvětová práce aktivistů těžší, protože ještě není stanovený konečný kurz, jakým se budou naposledy měnit koruny

za eura. Na praktické romské kurzy tak zbude zhruba půl roku. To je velmi krátká doba. Situaci - a to se netýká jen Romů - by proto pomohlo, kdyby konečný kurz měl co nejméně desetinných míst, anebo by to bylo rovnou celé číslo.

Jistě, Romové přežili i horší věci než euro a Romové v osadách dříve či později pochopí, co se po 1. lednu stalo. Je však důležité, aby přechod na společnou evropskou měnu nebyl pro ně sociálním otřesem, i když na tom, co si myslí a cítí, tu záleží málokomu. Kdyby tomu bylo jinak, žádná zvláštní kampaň by nebyla zapotřebí.

Kampaň o euroměně ušitá na míru čeká kromě důchodců, nezaměstnaných, studentů či dětí i Romy. Informace budou dostávat hravou formou prostřednictvím divadla, show a písně o euru. Samozřejmě v romštině.

Kampaň připravili romští aktivisté spolu s Národní bankou Slovenska. Chtějí předejít strachu z eura i situaci, která po snížení sociálních dávek v roce 2004 vyústila až v rabování obchodů.

Podle aktivistů se Romové nejvíce bojí toho, že peněz bude méně, a zdražování. Nedokážou pochopit, co je to přepočet konverzním kurzem.

"Romy zajímá euro jako většinu lidí. Ale ti z nich, co žijí v osadách, nerozumějí odborným ekonomickým termínům," uvedl Ivan Hricko z úřadu vládní zmocněnkyně pro romské komunity.

Nemluví totiž jinak než romsky či maďarsky, nedokážou číst, ani psát. Kromě toho většinou bydlí v nelegálních obydlích, takže jim nelze doručit informace, nemají totiž poštovní adresu. "Protože na každé chatrči jsou televizní antény a mají přehrávače DVD a CD, připravili jsme pro ně 'dévédéčka' o euru," řekla ředitelka romské tiskové agentury Kristína Magdolenová.

Aktivisté chodí do osad se soutěžními show v romštině a s písněmi, které skládají romské skupiny. Vysvětlování se zaměřuje hlavně na ženy. "Právě ony totiž v komunitě nakupují, a proto musí umět euro používat," řekla Magdolenová. Aktivisté v osadách ženám vysvětlují, jak se používá eurokalkulačka, a budou s nimi chodit nakupovat.

Asi 150.000 Romů ve vybraných 40 osadách seznámí s eurem i herci z košického divadla Romathan. "Představení je o klasické rodině, která se po výplatě poprvé setká s eurem," řekl Hricko.

Přečteno: 1296x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Finance, Slovensko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo