romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sněmovna bude o antidiskriminačním zákoně hlasovat až po volbách

Praha, 23.9.2008 17:00, (ROMEA)

Sněmovna dnes odsunula rozhodující hlasování o antidiskriminačním zákoně až na dobu po krajských a senátních volbách. Souhlasilo s tím 102 ze 191 přítomných poslanců. Normu vetoval prezident. K jejímu prosazení koalice potřebuje nejméně 101 hlasů. Česko je jedinou zemí EU, která normu na ochranu před nerovným zacházením nemá. Hrozí mu za to vysoké sankce.

Krajské volby se uskuteční společně s prvním kolem senátních voleb v pátek 17. a v sobotu 18. října. Závěrečné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

S návrhem odsunout hlasování o zákoně o ochraně před nerovným zacházením přišla poslankyně zelených Kateřina Jacques. O normě měla sněmovna původně rozhodovat už v červnu. Tehdy projednávání přerušila. Nebylo totiž jisté, jestli má koalice k prosazení dost hlasů. Zákon má pomoci zajistit rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či například sociálním výhodám bez ohledu na věk, rasu, národnost, sexuální orientaci, zdravotní postižení, pohlaví, náboženství a světový názor.

Koalice měla v dolní komoře jen křehkou většinu. S prosazováním zákonů jí pomáhali takzvaní přeběhlíci z ČSSD. Řady vládních poslanců minulý týden oficiálně opustili dva zákonodárci ODS Juraj Raninec a Jan Schwippel. Oba již dříve uvedli, že antidiskriminační zákon nepodpoří. Ruku pro něj nechtěla zvednout ani poslankyně ODS Alena Páralová, která pro něj nehlasovala už minule. K trojici by se mohli přidat i další. Někteří pravicoví zákonodárci totiž míní, že zákon je zbytečný či dokonce škodlivý. Vidí v něm nutné zlo a ústupek EU.

Napjaté vztahy má koalice nejen s některými vlastními poslanci, ale i s opozicí. Levice sice soudí, že zákon je důležitý, již dříve ale návrh označila za bezzubý a nedostatečný. Komunistům navíc vadilo, že se jim v normě nepodařilo prosadit zrušení lustračních zákonů.

Antidiskriminační zákon připravovaly už minulé vlády. Předposlední návrh v roce 2006 vetoval Senát. Sněmovna o něm před parlamentními volbami už nehlasovala. Nynější verze vychází z minulých předloh. Sněmovna ji schválila v březnu. Zákon podpořil i Senát. V polovině května ho ale vetoval prezident Václav Klaus. Označil ho za zbytečný a kontraproduktivní. Mnohé neziskové organizace normu kritizovaly. Podle nich je okleštěná. Výhrady měly třeba k tomu, že zákon neumožňuje podat hromadnou žalobu.

Přečteno: 915x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Antidiskriminační zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo