romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sněmovna opět neprojednala antidiskriminační zákon

Praha, 15.5.2009 16:44, (ROMEA)

Poslanecká sněmovna ani na této schůzi neprojednala antidiskriminační zákon. Už jednou ho poslanci i senátoři schválili, ale prezident Václav Klaus ho nepodepsal a téměř přesně před rokem, 16. května, zákon vrátil sněmovně. Pro přehlasování prezidentova veta je nutných 101 hlasů. Sněmovna zákon odsouvá ze schůze na schůzi. Další poslanecké zasedání by se mělo konat v červnu a zřejmě ještě v září. Pokud ČR antidiskriminační legislativu, k níž se přihlásila při vstupu do EU, nepřijme, hrozí jí velké pokuty.

Dnes je poslední den této schůze, od 13:00 poslanci jednají o takzvaných volebních bodech, tedy o volbě členů rady České televize a podobně. Poté by měli schůzi ukončit, dopoledne neprojednané zákony sněmovna ze schůze už vyřadila.

Kdyby se zákon nepodařilo schválit do podzimních předčasných voleb, nová sněmovna už se jím nebude zabývat. Vypracování nové normy zabere podle nevládních organizací minimálně rok až dva.

Bývalá vládní koalice, která návrh předložila, nedisponuje 101 hlasem. Občanští demokraté navíc nejsou přesvědčenými zastánci normy. Výhrady k ní mají také ČSSD a KSČM. Největším podporovatelem přehlasování veta je Strana zelených, kterou ale ve sněmovně zastupují pouze čtyři poslanci.

"Je zřejmé, že zákon může být v budoucnosti dále novelizován ve smyslu určitých zpřesnění a snazší vymahatelnosti, bude-li k tomu politická vůle, která při současném složení parlamentu chybí," řekla k tomu poslankyně zelených Kateřina Jacques.

Ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb (za SZ) si prosazení antidiskriminačního zákona kladl za jeden ze svých cílů při nástupu do úřadu. Chtěl přesvědčit poslance, aby pro zákon hlasovali. Jeho vyjednávací schopnosti ale zatím nebyly úspěšné.

Česko je posledním státem EU, který dosud antidiskriminační zákon nezavedl. Antidiskriminační zákon má zejména definovat, kdy je nerovný přístup k jednotlivým lidem diskriminací a kdy nikoli. Zároveň má pomoci zajistit rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či sociálním výhodám bez ohledu na věk, rasu, národnost, sexuální orientaci, zdravotní postižení, pohlaví, náboženství a světový názor. K jeho přijetí v minulosti vyzývali poslance ombudsman Otakar Motejl i nevládní organizace.

Na zatím neexistující zákon navíc odkazuje i český zákoník práce, z nějž antidiskriminační ustanovení při novelizaci vypadla.

Přečteno: 615x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Antidiskriminační zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo