romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sněmovna přijala antidiskriminační zákon

Praha, 19.3.2008 15:22, (ROMEA)

Sněmovna dnes schválila návrh antidiskriminačního zákona. Norma má pomoci zajistit rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či například sociálním výhodám bez ohledu na věk, rasu, národnost, sexuální orientaci, zdravotní postižení, pohlaví, náboženství a světový názor. Předlohu, kterou poslanci schválili hlasy 111 ze 170 přítomných, nyní posoudí Senát a prezident.

DOKUMENT
Vládní návrh zákona o rovném zacházení a ochraně před diskriminací (Antidiskriminační zákon)
(zapracované pozměňovacích návrhy přijaté ve 3. čtení)

Republika měla zákon na ochranu před nerovným zacházením mít už při svém vstupu do EU. Na jeho přijetí čeká jako poslední stát sedmadvacítky. Kvůli jeho absenci ČR hrozila žaloba a pokuta od Evropské komise.

Někteří pravicoví poslanci míní, že takový zákon je zbytečný či přímo škodlivý a vidí v něm nutné zlo vyplývající z tlaku unie. Pro zákon dnes ale zřejmě právě vzhledem k požadavkům EU hlasovala i velká většina poslanců ODS. Naopak řada socialistů ruku pro nezvedla. Levice totiž soudí, že norma je sice důležitá, vláda ale podle ní předložila a prosadila "bezzubý" návrh, který proti diskriminaci chrání zcela nedostatečně. Proti hlasovala většina komunistů, kterým navíc vadí, že se jim v rámci antidiskriminační normy nepodařilo prosadit zrušení lustračních zákonů.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) již dříve uvedl, že mnoho pravidel zformulovaných v návrhu antidiskriminačního zákona už český právní řád obsahuje.

Sociální demokraté sice navrhovali několik změn, které by dosah antidiskriminačního zákona oproti vládní verzi rozšířily, dolní komora ale jejich návrhy většinou neschválila.

Nepodpořila však ani doprovodné usnesení navržené poslancem ODS Borisem Šťastným. Sněmovna v něm měla mimo jiné konstatovat, že přirozené rozdíly mezi lidmi nemůže žádný zákon uměle odstranit. Dolní komora také podle Šťastného měla uvést, že zákon přijímá jako věc vyplývající ze závazků k EU a s jeho ideovým vyzněním se neztotožňuje.

Člověk, který by se cítil diskriminován, by se podle zákona mohl obrátit na soud a domáhat se tam přiměřeného zadostiučinění, případně i peněžité náhrady. Poslanci se ale rozcházeli v názoru na to, kdo má nést důkazní břemeno - jestli má někdo dokazovat, že je diskriminovaný, zda má jiný člověk dokazovat, že nediskriminoval, jestli důkazní břemeno mezi obě strany sporu rozdělit, nebo ho přenést na soud. Nakonec sněmovna schválila návrh Marka Bendy (ODS), který podle Pospíšila rozděluje důkazní břemeno mezi obě strany.

Přečteno: 1039x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Antidiskriminační zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo