romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sobotka: Janáčková se omlouvala, o odstoupení zatím neuvažuje

Praha, 18.7.2007 13:17, (ČTK)

Senátorka Liana Janáčková (za hnutí Nezávislí) se na dnešní schůzce s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou opakovaně omlouvala za situaci, kterou způsobila svými výroky na adresu Romů v jejím ostravském obvodu. Neuvažuje však o tom, že by se kvůli tomu vzdala funkce místopředsedkyně výboru pro lidská práva. Sobotka to po schůzce řekl ČTK.

"Zatím neuvažuje o tom, že by odstoupila ze své funkce. Je to její osobní rozhodnutí a já do toho nemám vůbec co zasahovat," uvedl Sobotka. Připomněl, že funkce v horní komoře byly obsazeny na základě povolební politické dohody senátorských klubů. Klub SNK, v němž Janáčková působí, ji k rezignaci nevybídl. Naopak Klub otevřené demokracie senátorku vyzval k tomu, aby své další setrvání ve funkci zvážila.

Senátorka a starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky vyvolala pozdvižení po zveřejnění nahrávky z loňského jednání se starousedlíky z osady Bedřiška, kteří si přišli stěžovat na chování místních Romů. Na jejich adresu Janáčková použila mimo jiné slova o dynamitu a odstřelení. Později tyto výroky označila za nešťastné a hloupé, byly podle ní vyřčeny ve vypjaté atmosféře.

"Dá se pochopit, že v emoci člověk pronáší nějaké věty, ale politicky to v žádném případě není možné, a je to pro mě prakticky nepřijatelné," uvedl Sobotka. Janáčková měla být podle něj ve svém slovníku "opatrnější". Předseda Senátu neočekává, že by výroky Janáčkové byly probírány i v rámci schůze horní komory, která začíná dnes odpoledne.

Senát se tak bude případem zabývat zřejmě až na základě trestního oznámení, které dnes chtějí na Janáčkovou podat romské organizace pro podezření z hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Senátorka toto obvinění odmítla s tím, že mluvila o Romech z osady Bedřiška, ne o rase nebo o etniku.

Sobotka zopakoval, že pokud policie požádá Senát, aby v této kauze Janáčkovou zbavil imunity, bude hlasovat pro její vydání k trestnímu stíhání. Senát se imunitou Janáčkové zabýval před půldruhým rokem kvůli žádosti o obnovení trestního stíhání. Trestní oznámení podali bývalí kolegové z ODS kvůli majetkovým operacím stran místního koupaliště. Senát se tehdy za Janáčkovou postavil kvůli tomu, že případ byl politicky motivován.

Paralelu mezi oběma případy proto Sobotka nevidí vzhledem k důvodu, proč by senátorka mohla být stíhána. O politických souvislostech nynější kauzy nechce spekulovat. Janáčková se pozastavila nad tím, že rok stará nahrávka s jejími výroky byla zveřejněna zhruba měsíc poté, co v čele radnice vystřídala Radomíra Michniaka (ODS). Podle ní je otázkou, proč nahrávku její vlastníci neposkytli policii již dříve.

Přečteno: 858x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo