romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sobotka tvrdí, že xenofobní billboard bude v týdnu stažen. Fraška pokračuje

Most, 19.9.2010 15:22, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka jednal se straníky ze severu Čech o kontroverzním mosteckém billboardu. V prohlášení zaslaném tvrdí, že reklama bude stažena. Místní politici si ovšem dohodu vykládají jinak, podle jejich názoru se slogan: "Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla!" pouze upraví tak, aby nebyl napadnutelný kvůli údajnému rasismu. Billboardy jen přelepíme, řekl ČTK předseda mostecké ČSSD Lubomír Holý.

"Na základě pátečního usnesení politického grémia ČSSD jsem se dohodl s lídrem kandidátky ČSSD v Mostě Karlem Novotným a předsedou KVV ČSSD v Ústeckém kraji Patrem Bendou na stažení kontroverzního plakátu z mostecké kampaně místní ČSSD. Ke stažení plakátu dojde během následujícího týdne," uvedl v dnešním tiskovém prohlášení Sobotka.

Severočeští sociální demokraté si ovšem zmíněnou dohodu vykládají poněkud jinak. "Billboardy nebudeme stahovat jako takové, uděláme maximálně korekci v textu," řekl dnes ČTK Holý. Nové znění textu by mělo být podle něj známé dnes nebo v pondělí, pak bude posláno ke schválení vedení ČSSD. "Dohoda mezi naším lídrem a vedením ČSSD je taková, že by korektura byla akceptovatelná," řekl.

Mostečtí prý počítají prakticky jen s přelepováním sloganu, nikoli odstraňováním plakátu. "Už jsem o tom mluvil s Karlem Novotným. Chtěli bychom to vyřešit do pátku, uvidíme, jak stihne firma udělat přelepy. Maximálně by to ale mělo trvat do pondělka," dodal Holý.

S kompletním stažením billboardů nesouhlasí ani šéf krajské ČSSD Petr Benda. "Je to primární rozhodnutí místní organizace. Řekl jsem jim na to svůj názor a věřím, že ten slogan upraví, aby nepůsobil na některé skupiny negativně. Obsah sdělení by ale měl zůstat," řekl ČTK bez dalších podrobností Benda.

Mostecká ČSSD, která v pátek dopoledne ústy svého místopředsedy Josefa Tancoše tvrdila, že xenofobní předvolební billboardy upraví, ještě večer otočila a trvala si na svém: Billboard se stahovat nebude. Serveru Aktuálně.cz to potvrdil právě Tancoš.

"Poradili jsme se a rozhodně v kampani budeme pokračovat tak, jak je naplánovaná. Žádný plakát nestáhneme," řekl v pátek Tancoš deníku Aktuálně.cz. Vedení ČSSD soudí, že interpretace nápisu může celostátně poškodit dlouhodobou pověst nejsilnější opoziční strany. Předseda mostecké ČSSD Lubomír Holý ČTK řekl, že mostecké organizace se zatím rozhodla ponechat billboardy na svém místě.

Mostecká organizace se podle Holého podřídí rozhodnutí okresního výkonného výboru strany, o jehož svolání požádala. Termín prý zatím stanovený není. Holý předpokládá, že výbor zasedne co nejdříve, nejspíše na začátku příštího týdne.

Úřadující předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka v pátek řekl, že "komunální kampaně jsou decentralizované, nejsou řízeny z ústředí. Ale platí, že jsme jedna ČSSD, ne federace." Poukázal na to, že ČSSD odmítá projevy národnostní nesnášenlivosti a extremismu.

Na páteční jednání grémia měli přijet mostecký volební lídr Karel Novotný i šéf severočeské stranické organizace Petr Benda. Dostavil se ale jen poslanec a místopředseda místní mostecké i krajské organizace Josef Tancoš. Grémium ČSSD požádalo také krajskou a okresní mosteckou organizaci sociální demokracie, aby místní buňce nařídily používání sloganu ukončit.

Holý nedávno připustil, že použitý slogan je na hraně, ale přesto ho místní ČSSD chce používat i nadále. Podle něj je důsledkem konkrétní situace v Mostě. Radnice o 20 procent snížila nájemné skupině lidí bydlících na sídlišti Chanov, ačkoli zde byly vysoké dluhy na nájemném. V létě se Most rozhodl slevu zrušit, protože místo očekávaného snížení dluhů na nájemném začala jejich výše růst ještě rychleji.

VIDEO
Bohuslav Sobotka ke kampani v Mostě

KAM DÁL?
Vedení ČSSD se dohodlo se zástupcem mostecké buňky na úpravě xenofobního billboardu
Prohlášení Politického grémia ČSSD k politickému zneužívání problémů menšin
Kontroverzní billboardy mostecké ČSSD projedná vedení strany

Sobotka nejdříve xenofobní heslo hájil, nyní požaduje jeho stažení
Mostecká ČSSD rozehrává nebezpečnou hru s nenávistí vůči menšinám
Předvolební populismus: Korytáři všech stran se spojili
Kostlán: Někteří lidé mají xenofobii vrostlou pod kůži
Nulová tolerance nejslabšíí

ČTK, ryz, Aktuálně.cz,
Přečteno: 1666x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo