romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sociálně slabým v Litvínově se nelíbí kupony, sepsali petici

Litvínov, 19.3.2008 17:53, (ROMEA/ČTK - VIDEO)

Obyvatelé Litvínova v hmotné nouzi, kterým město poskytuje od 1. března většinu sociálních dávek ve formě poukázek na jídlo, ošacení a hygienické potřeby, protestují. Sepsali petici, v níž požadují zrušení nově zavedeného systému a návrat k vyplácení dávek v penězích. Zástupci petičního výboru dnes předali archy na radnici. Pokud petice splní všechny náležitosti, budou se jí zabývat radní a poté zastupitelé, řekl ČTK místostarosta Martin Klika (ČSSD).

VIDEO
S poukázkami na jídlo se kšeftuje

"Mluvil jsem s představiteli petičního výboru. Město ale nemůže nátlaku ustoupit. Systém funguje teprve krátkou chvíli, jeho efektivitu zatím nelze vyhodnotit. Našimi partnery v zavedení systému jsou navíc Ústecký kraj a mostecký úřad práce, bez jejich stanoviska nemůžeme rozhodnout," uvedl Klika.

Potřební poukazují zejména na skutečnost, že nový systém je plošný a nezaměřuje se pouze na zneuživatele dávek. Navíc trestá zejména děti, pro něž je většina peněz z dávek určena. "Domníváme se, že město porušuje zákon. Poukázky může použít jen v případě, že prokáže zneužívání dávek," uvedla jedna z organizátorek petice.

Radnice však podle Kliky postupuje legálně. Litvínov byl vybrán jako první město pilotního projektu, kterým chce Ústecký kraj minimalizovat zneužívání sociálních dávek. Vybraní lidé v hmotné nouzi dostávají v hotovosti jen 30 procent dávek, zbytek je ve formě poukázek.

ČTĚTE TAKÉ
Lichva mezi semilskými Romy

Systém dávek ve formě poukázek prý ušetřil statisíce korun

Pilotní projekt bude realizován ve třech etapách. V první fázi, která by měla trvat tři měsíce, dostanou žadatelé v Litvínově 70 procent příspěvku na živobytí v poukázkách. Ty by měla přijímat síť vybraných obchodů, kterých je zatím přibližně deset.

Novinka v Ústeckém kraji se nyní týká asi stovky příjemců, postupně by mělo být zapojen všech přibližně 1500 rodin, které dávky v Litvínově pobírají.

Kraj chce efektivitu vyplácení dávek ještě zvýšit, a proto uvažuje, že ve druhé etapě zhruba od 1. června budou mít uživatelé k poukázkám elektronický identifikátor, bez kterého by poukázku nemohli použít. Pokud se první dvě fáze osvědčí, chce kraj zavést pro žadatele elektronické peněženky. Poukázky v první etapě bude hradit město Litvínov, elektronické identifikátory a čipové karty v dalších etapách by hradil kraj.

Systém výplaty dávek pomocí poukázek funguje už několik let, v současnosti zhruba ve třech desítkách měst. "Tam, kde to bylo zavedeno, klesl podle statistik počet žadatelů o pět až 20 procent," řekl už dříve ústecký hejtman Jiří Šulc (ODS).

Přečteno: 1177x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Sociální dávky, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo