romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud kvůli procesu s olašskými Romy připravuje bezpečnostní opatření

Brno, 5.6.2008 13:44, (ROMEA/ČTK)

Nebývalá bezpečnostní opatření plánuje na příští pondělí brněnský krajský soud. Začne se totiž zabývat sporem mezi Olašskými Romy, souvisejícím s únosem patnáctileté Mercedes Lakatošové z Prostějova do Ostravy. Očekává se, že k jednání přijedou desítky zástupců obou znesvářených stran. Do bezpečnostní akce bude zapojeno kromě početné justiční stráže také 40 policistů, v záloze bude policejní zásahová jednotka, řekla dnes ČTK mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková.

V romské komunitě je kauza únosu Lakatošové dobře známa. Dívka byla unesena poté, co její příbuzná utekla od svého partnera z ostravského klanu. Ten za ni údajně zaplatil věno prostějovským Romům ve výši 70.000 korun. Dívka prý byla unesena proto, aby byla její příbuzná přinucena k návratu ke svému partnerovi.

Samotným únosem se zabýval v květnu prostějovský soud. Dva ze šesti pachatelů poslal do vězení. Podle prvotní výpovědi byla Mercedes při únosu vážně zraněna - utrpěla zlomeninu stehenní kosti, kvůli níž musela být operována. Lakatošová sice před soudem změnila výpověď s tím, že si nohu zlomila sama při pádu ze schodů, okresní soud přesto vynesl nepodmíněné tresty.

Jednání v Prostějově se účastnily desítky Romů. Z jednací síně museli být někteří vyvedeni, další se v prostoru soudu častovali nadávkami. Právě proto Krajský soud Brno plánuje přísná opatření.

Brněnský soud se bude zabývat další částí kauzy. Týká se ublížení na zdraví, z něhož je obviněna pětice členů ostravského klanu. Několik dní po únosu dívky mladíci kvůli vzniklému sporu postřelili jejího pětapadesátiletého příbuzného Josefa Lakatoše. Pětice stane před soudem kvůli ublížení na zdraví, nedovolenému ozbrojování a také pro porušování domovní svobody.

Přečteno: 936x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo