romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud s extremisty zkomplikovalo nahlášení bomby

Ostrava, 2.3.2012 15:32, (ROMEA)
Podle Antifašistické akce patří někteří obžalovaní ke skupině hooligans Thugs Havířov, jeden z nich je prý i aktivní člen militantního uskupení Národní odpor. Foto: František Kostlán

Krajský soud v Ostravě  v pátek 2. března nevynesl rozsudek nad extremisty, kteří v Havířově napadli Romy. Nejprve proces komplikovalo nahlášení bomby neznámým anonymem. Když policie budovu prohledala a jednání s víc jak hodinovým zpožděním mohlo začít, soudkyně zjistila, že bez omluvy nepřišel jeden obžalovaný. Jednání proto odročila na konec března. Zda telefonát oznamující uložení trhaviny v justičním paláci s procesem nějak souvisí, zatím není jasné.

„Souvislost zatím nemůžeme potvrdit," řekla mluvčí krajského soudu Lucie Böhmová. „Souviset to může," řekla ale soudkyně, která případ řeší. Obžalovaným řekla, že by se velmi rozzlobila, kdyby se spojení s nahlášenou hrozbou a projednávanou kauzou potvrdilo.

Mluvčí ostravských policistů Petr Svoboda uvedl, že policie nyní celou záležitost vyšetřuje. „Zjišťujeme i to, zda anonymní telefonát nesouvisel s některým z projednávaných případů," řekl. Dodal, že anonym telefonoval krátce před 08:00 z veřejného telefonního přístroje, „Volal z Paskova na Frýdecko-Místecku. Místo nyní prohledáváme," řekl mluvčí.

Soud měl v případě sedmi pravicových extremistů, kteří podle obžaloby v roce 2008 v Havířově napadli několik lidí, vynést rozsudek. V noci 8. listopadu 2008 vyrazila větší skupina rasistických násilníků do havířovských ulic „po předchozí domluvě a se záměrem napadat kolemjdoucí Romy,“ jak zní obžaloba. Extremisté, ozbrojení a maskovaní kuklami, honili nejméně pět mladých Romů. V havířovské čtvrti Šumbark po krátkém pronásledování strhli jednoho z nich, tehdy šestnáctiletého J. H. k zemi, zbili ho a surově ho kopali, zejména do hlavy, čímž mu způsobili těžká zranění ohrožující jeho život. K nitrolebnímu poranění nevedly jen kopy útočníků, ale i to, že při mlácení používali kovový klíč nazývaný gola a teleskopický obušek o délce 65 cm.

Původně bylo souzeno osm lidí. Ostravský soud před rokem za rasisticky motivované těžké ublížení na zdraví třem z osmi obžalovaných uložil nepodmíněné a třem podmíněné tresty a dva muže obvinění zprostil. Vrchní soud v Olomouci však rozsudek zrušil a vrátil k dalšímu řízení. V případě jednoho odsouzeného ale rozsudek už nabyl právní moci a tak dnes na lavici obžalovaných mělo usednout sedm obžalovaných. Přišli k soudu jen dva. Josef Navrátil a mladík, kterému v době útoku nebylo 18 let. Kvůli němu je hlavní líčení neveřejné.

Čtyři z nepřítomných soudu doručili žádost, aby se jednalo v jejich nepřítomnosti. Jediný, kdo to neudělal, byl Karel Takáč, a proto soud nemohl pokračovat. „Hlavní líčení odročujeme na 23. března v 08:30," uvedla soudkyně v této souvislosti.

Ostravský soud už před rokem za rasově motivované těžké ublížení na zdraví třem ze osmi obžalovaných uložil nepodmíněné a třem podmíněné tresty a dva muže obvinění zprostil. Vrchní soud v Olomouci však rozsudek zrušil a vrátil k dalšímu řízení.

KAM DÁL?
Soud opět řešil případ rasistů, kteří v Havířově málem umlátili romského mladíka

ČTK, fk,čtk
Přečteno: 694x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo