romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud s obžalovanými ze žhářského útoku se blíží ke konci, veřejnost odposlechy neslyšela

Ostrava, 6.9.2010 13:29, (ROMEA)

Přelíčení s obžalovanými ze žhářského útoku ve Vítkově pokračuje po prázdninách svou druhou částí. Soudní senát vedený Miloslavem Studničkou začal opět projednávat trestný čin pokusu o vraždu s rasovým motivem, z něhož jsou obviněni čtyři mladíci z Opavska David Vaculík, Jaromír Lukeš, Ivo Müller a Václav Cojocaru. Loni v dubnu v nočních hodinách měli vhodit do domu osmičlenné romské rodiny tři zápalné lahve, přičemž dva lidi zranili lehce a jednu osobu – tehdy dvouletou Natálii Kudrikovou - těžce. Dívenka byla popálena na téměř osmdesáti procentech těla a celý život ji budou provázet trvalé následky v podobě zjizvení kůže a zkrácení achillových šlach.

Už v první části procesu obžalovaní Cojocaru s Müllerem tvrdili, že nevěděli o přítomnosti lidí v objektu. Podle výpovědi svědků se to zdá nepravděpodobné. Obžalovaný Lukeš navíc asi dva měsíce před činem ve Vítkově navštěvoval svou milenku a kolem domu pravidelně projížděl. Poslední ze čtveřice obžalovaných Vaculík od počátku případu nespolupracuje s policií, psychology ani soudem. Jako jediný se navíc k činu nepřiznal.

V druhé části procesu se pokračovalo v přehrávání zbývajících odposlechů, které díky obhájci Vaculíka Petru Kaustovi nemají novináři možnost slyšet. Jakkoli je proces veřejný advokátovi Kaustovi se nelíbilo, že redaktoři veřejnoprávní televize jsou připojeni k přehrávacímu zařízení a přes sluchátka mají možnost slyšet odposlechy ve stejné kvalitě jako soudní senát, obžaloba, obhajoba a obvinění. Mylně totiž pořizování záznamu, jehož úryvky se objevily vždy až ve večerním zpravodajství České televize, ztotožnil s on-line zpravodajstvím. Soudce Studnička kopírujíc jeho omyl, námitkám vyhověl a připojení ČT zakázal.

Dnes tak novináři slyšeli jen hudbu zpěváka Daniela Landy, na jejímž pozadí se rozhovory ( a tedy i odposlechy) obžalovaných odehrávaly. To, co ale bylo slyšet naopak zřetelně byly stížnosti advokáta Kausty, ke kterým se připojila i obhájkyně Mullera Polišenská. Kausta vyslovil stížnost na postup soudu, jenž zamítl požadavek obhájců na psychologické a psychiatrické vyšetření poškozených dospělých. „Vzhledem k nesrovnalostem v jednotlivých výpovědích manželů Malých, Sivákové a Kudrika považuji tento důkaz za stěžejní a žádám soud, aby jeho provedení ještě jednou zvážil,“ namítl Kausta a přidal ještě stížnost proti umožnění nahlédnutí do korespondence jeho klienta zmocněnci Markusovi Papemu, protože dle jeho názoru se jedná o porušení listovního tajemství. V závěru si ještě postěžoval na neutříděnou formu, v níž obhajobě byla předložena část listinných důkazů. Ty však původně nebyly součástí soudního spisu a státní zástupkyně Brigita Bilíková je jako důkaz nenavrhovala, a tak po vyžádání obhajobou dorazily v původní policejní pracovní formě.

Přelíčení bude pokračovat odposlechy a následnými výslechy do středy. Příští týden by pravděpodobně obě strany měly přednést své závěrečné řeči. Pak už si předseda senátu Studnička vezme „jen“ čas na rozhodnutí o rozsudku.

KAM DÁL?

Přečteno: 1008x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, Žhářský útok ve VítkověHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo