romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud v Brně zrušil podmínky za nošení transparentu "Evropo povstaň"

Brno, 1.3.2012 14:13, (ROMEA)
ilustrační foto

Brněnský městský soud ve středu zprostil tři příznivce radikálního uskupení Dělnická mládež (DM) obžaloby z propagace extremismu. Původně je potrestal podmínkami za to, že na loňské prvomájové demonstraci v Brně nesli v čele průvodu transparent s nápisem Evropo povstaň! Prý odkazuje na nacismus. Trojice dnes soudu řekla, že nechtěli jakkoli porušit zákon. Soud dospěl k závěru, že jej nepřestoupili.

Transparent Evropo povstaň! neslo šest lidí. Všechny loni soud potrestal ročním vězením s podmíněným odkladem od dvou do 4,5 roku. Soud tehdy rozhodl takzvaným trestím příkazem, tedy zhodnotil důkazy a vynesl verdikt, aniž by se konal proces.

„Kdyby to byl nějaký špatný transparent, tak by ho snad na místě policie sbalila i s dalšími lidmi. Nikdo nám neřekl, že je závadový, a teď nás tahají po soudech. Ten transparent jsem sice nesl, ale neviděl jsem ho. Myšlenka nacismu ve své podstatě není špatná,“ vyznal se před soudem jeden z původně odsouzených.

Tresty padly za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Mezi odsouzenými, který byl dnes zproštěn viny, je i předseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht. Původní verdikt odůvodnil soud znaleckým posudkem, z něhož vyplývá, že nápis Evropo povstaň! odkazuje na známé nacistické heslo z období druhé světové války Německo povstaň!

Tři z šesti odsouzených si proti verdiktu podali odpor. Jejich tresty byly zrušeny a ve věci, ale jen těchto tří lidí, se konal proces. V něm trojice tvrdila, že nechtěla porušit zákon, že transparent nesla i na jiných demonstracích a nikdy s tím nebyl problém a že nesení transparentu v květnu v Brně přihlížela policie, ale nikdo je neupozornil, že by mohli porušit zákon. Soud jim dal dnes za pravdu s tím, že se patrně "dotkli hranice trestné činnosti, ale nepřekročili ji".

V jedné kauze tak nyní existují dva protichůdné rozsudky. Tři lidé jsou potrestaní podmínkou za nesení transparentu a další tři, kteří jednali zcela stejně a bojovali za uznání své neviny, byli zcela zproštěni viny.

Přečteno: 1156x
 

Kam dál:

Štítky:  

Dělnická mládež, Extremismus, DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo