romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soudce odročil vítkovskou kauzu na pondělí

Ostrava, 13.5.2010 11:38, (ROMEA)

Ostravský soud na začátku dnešního jednání odročil případ žhářského útoku na domek Romů ve Vítkově na pondělí. Soudce Miroslav Studnička prý musí řešit jinou kauzu, která s vítkovským případem nesouvisí. Proces se čtyřmi žháři měl dnes pokračovat třetím dnem. Při loňském útoku byli vážně zraněni tři lidé, nejvážněji tehdy ještě ne dvouletá Natálka.

Státní zástupkyně Brigita Bilíková novinářům řekla, že důvodem odročení vítkovské kauzy je neodkladné řešení případu vydírání zaměstnanců opavské pohřební služby, který skončil zraněním. "Shodou okolností je to moje kauza. Obžalobu jsem podávala v pondělí a jsou tam návrhy na propuštění z vazby. Soud o nich do pátku musí rozhodnout," uvedla.

Rozhodnutí se nelíbí obhájcům obžalovaných, kteří se do sporu se soudcem pustili už ve středu kvůli jeho údajně nezákonnému způsobu řízení výslechů. "Opět se mi to zdá přinejmenším zvláštní. Zvlášť u takhle závažné kauzy," řekl právní zástupce obžalovaného Jaromíra Lukeše Pavel Pěnkava. Stejný názor má i obhájce Davida Vaculíka Pavel Kausta.

Mluvčí ostravského krajského soudu Barbara Plchotová uvedla, že jde o běžný postup. "Hlavní líčení je vždy nějak naplánováno. Jsou tam i rezervní dny. Soudce pak může pružně reagovat na vývoj situace. Takové kolize se stávají," řekla s tím, že v pondělí bude proces s vítkovskými žháři pokračovat dnešním programem. Číst by se tedy měly záznamy policejních výslechů obžalovaného Václava Cojocarua.

Soudce vždy řeší víc kauz najednou. Studničkovy byla před několika dny podle vnitřních směrnic soudu přidělena obžaloba proti dvojici mužů, kteří podle policie na hřbitově v Opavě s pistolí vyhrožovali zaměstnanci tamní pohřební služby. Jeden z obžalovaných nakonec začal střílet a nelegálně drženou zbraní čtyřiadvacetiletému muži prostřelil obě nohy. Motivem střelby byla pomsta. Střelec zraněného viní, že okradl jeho zemřelého otce. Ten to ale odmítl. Soud na střelce uvalil vazbu.

V případu žhářského útoku na domek Romů ve Vítkově jsou čtyři pravicoví extrémisté z Opavska, Bruntálska a Šumperska obžalováni z pokusu o rasově motivovanou vraždu. Jaromír Lukeš podle výpovědí dalších dvou obžalovaných Iva Müllera a Václava Cojocarua vše organizoval. Sám Lukeš to odmítá a tvrdí, že byl pouze v roli řidiče. Podle něj útok zápalnou láhví na opuštěný dům inicioval naopak Müller. Vaculík u soudu nevypovídala a o případu nemluvil ani v přípravném řízení.

I když se Müller, Lukeš a Cojocaru navzájem obvinují z toho, kdo útok naplánoval, v jednom se shodují. Tvrdí, že netušili, že v domě bydlí lidé. Hájí se tím, že nechtěli nikomu ublížit. "Chtěli jsme jen Romy postrašit," řekl během své úterní výpovědi u soudu Müller.

Čtyři muži na dům obývaný devítičlennou romskou rodinu zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý, Lukeš, čekal v autě. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvíce tehdy ani ne dvouletá dívka, která utrpěla hluboké popáleniny na 80 procentech těla. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

KAM DÁL?
Advokáti Vaculíka a Lukeše kritizují postup soudu, prý nezákonný
Druhý den procesu se žháři: Obžalovaní svalují vinu jeden na druhého, nikdo nic neorganizoval (2. den procesu)
Žháři z Vítkova Cojocara a Müller: Nevěděli jsme, že uvnitř jsou lidé, útočili jsme na sklad kradených věcí (1. den procesu)
Kdo nese spoluodpovědnost za žhářský útok ve Vítkově

VIDEO
Začal soud s vítkovskými žháři
Chci vidět, co je to za zrůdy, řekl otec Natálky

Přečteno: 1719x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo