romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sourozenci zvládli vysokou školu i bez rodičů

Plzeň, 15.11.2007 9:50, (Převzato: Mladá fronta DNES)

Miro Bartoš je mladý muž čerstvě stojící na vlastních nohou. Při odchodu z plzeňského dětského domova Domino se přestěhoval do samostatné garsoniéry. Domov má takových bytů k dispozici šest, slouží jejich klientům po dosažení plnoletosti k snazšímu přechodu do života dospělých.

„Na samostatný život nás připravili v domově dobře. Neměl jsem tedy problém si vyžehlit nebo uvařit,“ vzpomíná Miro. „Jen jsem si poprvé obarvil prádlo. Teď už to ale zvládám v pohodě,“ dodává s úsměvem Bartoš. Přiznává, že těžší pro něj bylo naučit se hospodařit s penězi. „V domově jsme měli všechno zařízeno, tady jsem si ale najednou musel sám nakupovat. Chvíli to trvalo, než jsem se naučil hospodařit,“ vzpomíná Miro.

Pětadvacetiletý Rom studuje ve čtvrtém ročníku na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Jeho oborem je učitelství pro střední školy, aprobace na hudební výchovu a zpěv. „Studium mě začalo hrozně bavit, v budoucnu se chci stát učitelem. Nejradši na základní umělecké škole, kde bych mohl vyučovat pouze zpěv,“ plánuje mladý muž. Lákala by ho ještě jedna věc. „Uvažujeme s kamarády o otevření romské konzervatoře, bylo by to určitě povzbuzující pro ostatní Romy. Zároveň bychom jim mohli být trochu vzorem,“ zamýšlí se.

Miro přišel se svou o rok starší sestrou do dětského domova v roce 1995 na vlastní žádost. „Situace doma byla nesnesitelná, proto jsme se rozhodli jít do domova. Vůbec toho nelitujeme, byla to pro nás obrovská příležitost,“ konstatuje mladý muž. Jeho sestra bydlí nyní jen kousek od něj, naproti přes chodbu. „Loni dostudovala vysokou školu. Teď bydlí s přítelem a nedávno se jim narodilo miminko,“ říká Miro.

Podle jeho slov je možnost přechodného bydlení pro klienty dětského domova obrovskou výhodou. „Na poměry naší republiky je to opravdu úžasné. Plzeň nabízí skvělé podmínky, systém je zde dobře nastavený,“ zamýšlí se muž, který se bude muset od příštího školního roku postarat sám o sebe.

„Bude mi už dvacet šest a nemám už nárok zůstávat klientem dětského domova. Budu si tedy muset najít nějakou práci, abych se o sebe finančně postaral. V bytě ale můžu ještě nějakou dobu zůstat,“ dodává Miro Bartoš.

(ban)
Přečteno: 1818x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Putování za romskou duší, Rozhovory, PříběhyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo