romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sourozenci zvládli vysokou školu i bez rodičů

Plzeň, 15.11.2007 9:50, (Převzato: Mladá fronta DNES)

Miro Bartoš je mladý muž čerstvě stojící na vlastních nohou. Při odchodu z plzeňského dětského domova Domino se přestěhoval do samostatné garsoniéry. Domov má takových bytů k dispozici šest, slouží jejich klientům po dosažení plnoletosti k snazšímu přechodu do života dospělých.

„Na samostatný život nás připravili v domově dobře. Neměl jsem tedy problém si vyžehlit nebo uvařit,“ vzpomíná Miro. „Jen jsem si poprvé obarvil prádlo. Teď už to ale zvládám v pohodě,“ dodává s úsměvem Bartoš. Přiznává, že těžší pro něj bylo naučit se hospodařit s penězi. „V domově jsme měli všechno zařízeno, tady jsem si ale najednou musel sám nakupovat. Chvíli to trvalo, než jsem se naučil hospodařit,“ vzpomíná Miro.

Pětadvacetiletý Rom studuje ve čtvrtém ročníku na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Jeho oborem je učitelství pro střední školy, aprobace na hudební výchovu a zpěv. „Studium mě začalo hrozně bavit, v budoucnu se chci stát učitelem. Nejradši na základní umělecké škole, kde bych mohl vyučovat pouze zpěv,“ plánuje mladý muž. Lákala by ho ještě jedna věc. „Uvažujeme s kamarády o otevření romské konzervatoře, bylo by to určitě povzbuzující pro ostatní Romy. Zároveň bychom jim mohli být trochu vzorem,“ zamýšlí se.

Miro přišel se svou o rok starší sestrou do dětského domova v roce 1995 na vlastní žádost. „Situace doma byla nesnesitelná, proto jsme se rozhodli jít do domova. Vůbec toho nelitujeme, byla to pro nás obrovská příležitost,“ konstatuje mladý muž. Jeho sestra bydlí nyní jen kousek od něj, naproti přes chodbu. „Loni dostudovala vysokou školu. Teď bydlí s přítelem a nedávno se jim narodilo miminko,“ říká Miro.

Podle jeho slov je možnost přechodného bydlení pro klienty dětského domova obrovskou výhodou. „Na poměry naší republiky je to opravdu úžasné. Plzeň nabízí skvělé podmínky, systém je zde dobře nastavený,“ zamýšlí se muž, který se bude muset od příštího školního roku postarat sám o sebe.

„Bude mi už dvacet šest a nemám už nárok zůstávat klientem dětského domova. Budu si tedy muset najít nějakou práci, abych se o sebe finančně postaral. V bytě ale můžu ještě nějakou dobu zůstat,“ dodává Miro Bartoš.

(ban)
Přečteno: 1777x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Putování za romskou duší, Rozhovory, PříběhyHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo