romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sourozenci zvládli vysokou školu i bez rodičů

Plzeň, 15.11.2007 9:50, (Převzato: Mladá fronta DNES)

Miro Bartoš je mladý muž čerstvě stojící na vlastních nohou. Při odchodu z plzeňského dětského domova Domino se přestěhoval do samostatné garsoniéry. Domov má takových bytů k dispozici šest, slouží jejich klientům po dosažení plnoletosti k snazšímu přechodu do života dospělých.

„Na samostatný život nás připravili v domově dobře. Neměl jsem tedy problém si vyžehlit nebo uvařit,“ vzpomíná Miro. „Jen jsem si poprvé obarvil prádlo. Teď už to ale zvládám v pohodě,“ dodává s úsměvem Bartoš. Přiznává, že těžší pro něj bylo naučit se hospodařit s penězi. „V domově jsme měli všechno zařízeno, tady jsem si ale najednou musel sám nakupovat. Chvíli to trvalo, než jsem se naučil hospodařit,“ vzpomíná Miro.

Pětadvacetiletý Rom studuje ve čtvrtém ročníku na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Jeho oborem je učitelství pro střední školy, aprobace na hudební výchovu a zpěv. „Studium mě začalo hrozně bavit, v budoucnu se chci stát učitelem. Nejradši na základní umělecké škole, kde bych mohl vyučovat pouze zpěv,“ plánuje mladý muž. Lákala by ho ještě jedna věc. „Uvažujeme s kamarády o otevření romské konzervatoře, bylo by to určitě povzbuzující pro ostatní Romy. Zároveň bychom jim mohli být trochu vzorem,“ zamýšlí se.

Miro přišel se svou o rok starší sestrou do dětského domova v roce 1995 na vlastní žádost. „Situace doma byla nesnesitelná, proto jsme se rozhodli jít do domova. Vůbec toho nelitujeme, byla to pro nás obrovská příležitost,“ konstatuje mladý muž. Jeho sestra bydlí nyní jen kousek od něj, naproti přes chodbu. „Loni dostudovala vysokou školu. Teď bydlí s přítelem a nedávno se jim narodilo miminko,“ říká Miro.

Podle jeho slov je možnost přechodného bydlení pro klienty dětského domova obrovskou výhodou. „Na poměry naší republiky je to opravdu úžasné. Plzeň nabízí skvělé podmínky, systém je zde dobře nastavený,“ zamýšlí se muž, který se bude muset od příštího školního roku postarat sám o sebe.

„Bude mi už dvacet šest a nemám už nárok zůstávat klientem dětského domova. Budu si tedy muset najít nějakou práci, abych se o sebe finančně postaral. V bytě ale můžu ještě nějakou dobu zůstat,“ dodává Miro Bartoš.

(ban)
Přečteno: 1772x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Putování za romskou duší, Rozhovory, PříběhyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo