romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soutěž: Nahrajte svou vlastní interpretaci romské písně Ederlezi!

Brno, 26.3.2012 14:46, (ROMEA)
ilustrační foto

Nestátní nezisková organizace Magie v současném světě ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně a příspěvkovou organizací DROM, romské středisko v Brně vyzývá všechny mladé, kteří rádi zpívají, či hrají na nějaký instrument, nebo v kapele, aby se účastnili výzvy a nahráli mp3 své interpretace staré romské písně, která se zpívala na nejstarší a největší romský svátek "Ederlezi".

Svátek Ederlezi se oslavuje na celém světě a tato píseň ho provází. V Čechách, tento starý pohanský rituál odpovídá oslavě Čarodějnic.

Autoři nejúspěšnějších nahrávek budou mít možnost zazpívat nebo zahrát 6. května v sále Muzea romské kultury na den sv. Jiří, který křesťanští i ortodoxní Romové oslavují. V programu bude také vernisáž fotografií hostujícího Dejvida Sejdovice z Černé Hory.

Nahrávky posílejte na email ederlezi@gmail.com do 25. dubna. Do e-mailu nezapomeňte uvést své jméno, příjmení, rok narození a telefon.
DROM, romské středisko
Přečteno: 827x
 

Kam dál:

Štítky:  

KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek..
romea - logo