romea - logo
25. dubna 2019 (čtvrtek)
svátek má Marek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soutěž: Nahrajte svou vlastní interpretaci romské písně Ederlezi!

Brno, 26.3.2012 14:46, (ROMEA)
ilustrační foto

Nestátní nezisková organizace Magie v současném světě ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně a příspěvkovou organizací DROM, romské středisko v Brně vyzývá všechny mladé, kteří rádi zpívají, či hrají na nějaký instrument, nebo v kapele, aby se účastnili výzvy a nahráli mp3 své interpretace staré romské písně, která se zpívala na nejstarší a největší romský svátek "Ederlezi".

Svátek Ederlezi se oslavuje na celém světě a tato píseň ho provází. V Čechách, tento starý pohanský rituál odpovídá oslavě Čarodějnic.

Autoři nejúspěšnějších nahrávek budou mít možnost zazpívat nebo zahrát 6. května v sále Muzea romské kultury na den sv. Jiří, který křesťanští i ortodoxní Romové oslavují. V programu bude také vernisáž fotografií hostujícího Dejvida Sejdovice z Černé Hory.

Nahrávky posílejte na email ederlezi@gmail.com do 25. dubna. Do e-mailu nezapomeňte uvést své jméno, příjmení, rok narození a telefon.
DROM, romské středisko
Přečteno: 811x
 

Kam dál:

Štítky:  

KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek..
romea - logo