romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soužití v Novém Bydžově

Nový Bydžov, 28.3.2011 14:06, (Romano Voďi)

Se starousedlíkem Zdeňkem Mitálem o situaci ve městě po pochodu DSSS

* Letos 12. března jste společně s dalšími lidmi demonstroval proti pochodu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Novém Bydžově. Jak jste vnímal, že policie nezasáhla proti pochodu DSSS, ale naopak proti demonstraci, které jste se zúčastnil?

V tu chvíli byl asi zásah policie oprávněný, neměli jsme žádný právní status. Náš nahlášený pochod a shromáždění oznamovatel zrušil a náboženské procesí, na které jsme se přejmenovali, zase po chvíli zrušila farářka, která nad ním převzala záštitu. Na druhou stranu síla zákroku policistů byla nepřiměřeně tvrdá. Na mě sice nikdo obušek nepoužil, stihl jsem utéct, byli ale lidé, které zranili najíždějící koně nebo zmíněné obušky.

* Co si myslíte o kroku jednoho z oznamovatelů prohlásit najednou shromáždění za náboženské procesí, aby mělo přednost přede všemi jinými akcemi (včetně pochodu DSSS) a možnost jít kamkoli?

My jsme o kroku vyhlásit shromáždění náboženským procesím nevěděli. Měli jsme sice všichni společný cíl – protestovat proti pochodu krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti, která se snaží situaci mezi Romy a majoritou jen vyostřit a nenabízí žádná řešení – ale jinou představu o prostředcích. S našimi lidmi jsme byli domluveni, že nepůjdeme proti policii a že budeme respektovat jejich pokyny. I přes pokyn policie bychom tedy nikdy neblokovali průchod neonacistům.

* Po oficiálním ukončení shromáždění DSSS i protidemonstrace byli skupinou neonacistů napadeni tři Romové. Jeden z nich se zraněními skončil v nemocnici. Máte zprávy o jeho současném zdravotním stavu?

Ti kluci jsou se mnou kontaktu, ten zraněný už je doma. Byl chvíli v bezvědomí, ale dnes už je po fyzické stránce v pořádku. Po té psychické je to horší, nepamatuje si dvě třetiny toho útoku. Dnes spolupracuje s právničkou Klárou Kalibovou, která jej u soudu bude zastupovat.

* Jaká je vlastně dnes po stránce soužití mezi Romy a majoritou nálada v Novém Bydžově?

Napětí, které tu panovalo, je o něco menší. Nikdo rozumný nevěřil, že pochod neonacistů něco vyřeší. S partou romských mladíků, kteří dělali problémy, jsme si sedli a vyříkali si to. Zatím sekají latinu, tak uvidíme.

* Vaše rodina patří mezi starousedlíky. Chystáte nějaké setkání, společné kroky směrem k uklidnění situace se zástupci města?

S městem teď spolupracujeme tři, já, pan Čonka a pan Čuraj, jako zástupci místních Romů, kteří stojí o změnu k lepšímu. Zatím jsme se domluvili na rozšíření volnočasových aktivit pro rizikovou mládež v místním nízkoprahovém centru a průběžných schůzkách podle aktuální situace, aby se soužití ve městě zase nevyhrotilo.

* Starosta Pavel Louda (ODS) sepsal loni na podzim protiromský pamflet, který všechny Romy házel do jednoho pytle pobíračů sociálních dávek. Jak se vám s takovým člověkem vyjednává?

Ze začátku v tom hrály velkou roli emoce, ale na druhou stranu žiju ve městě od dětství a chci v něm s rodinou zůstat i nadále. Takže se nemůžu zaseknout, ale musím jít dál a najít s panem starostou kompromis přijatelný pro obě strany. O klidné soužití tady stojíme všichni - Romové i majorita.

Přečteno: 1935x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, RV 3/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo