romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sparta varuje fanoušky: zapomeňte na rasismus, jinak budete pykat

Praha, 9.8.2007 17:04, (ČTK)

Dejte si pozor na rasistické výlevy, jinak budete tvrdě potrestáni. Takový vzkaz vyslalo svým příznivcům vedení fotbalistů Sparty Praha, které příští středu čeká úvodní duel třetího předkola Ligy mistrů s Arsenalem. V sestavě londýnského celku je několik hráčů tmavé pleti a Sparta chystá řadu preventivních a represivních opatření kvůli tomu, aby riziko rasistických projevů části publika minimalizovala.

Pokud by za ně Sparta případně byla trestána, diváci, kteří by byli z rasismu obviněni, by klubu museli nahrazovat škodu i ušlý zisk, což mohou být až milionové sumy. Představitelé Sparty to uvedli na dnešní tiskové konferenci.

Letenští proto apelují na své příznivce, aby se neuchýlili k neblaze proslavenému hučení či bučení. "Sparta z toho může mít velké problémy. Našich fanoušků si moc vážíme, ale rasisty na našem stadionu nechceme," řekl kapitán Tomáš Řepka.

Pražský klub během utkání s Arsenalem zvýší počet monitorovacích kamer, na vytypovaná místa do hlediště nasadí i "své lidi" převlečené do civilu, kteří také budou podezřelé fanoušky sledovat. "Bohužel tohle všechno musíme dělat jen kvůli několika lidem, kteří na stadion chodí jen kvůli tomu, aby uráželi hráče tmavé pleti. Jsme přesvědčeni o tom, že naši opravdoví fanoušci se takto nechovají," podotkl tiskový mluvčí a člen klubového představenstva Lukáš Přibyl. "Takoví lidé by na fotbal chodit neměli. Jednoznačně takové chování odsuzujeme," připojil se kouč Michal Bílek.

Evropská fotbalová unie (UEFA) s rasismem tvrdě bojuje a Sparta nechce být zbytečně a především tvrdě trestána. Pražané už na mezinárodní scéně několikrát za rasistické chování svých fanoušků pykali.

V roce 2004 zaplatili asi 1,2 milionu korun za to, že na Letné byli uráženi při duelu Ligy mistrů hráči Lyonu, o rok později dopadli ještě hůř. Při duelu s Ajaxem Amsterodam fandové hučeli na Ryana Babela, UEFA Spartě udělila pokutu 900 tisíc korun a především uzavřela část hlediště právě na zápas s londýnským Arsenalem.

Na Letné pak zelo prázdnotou přes sedm tisíc míst a klub na neprodaných vstupenkách prodělal přes pět milionů korun. A Sparta ještě své fanoušky nemohla vzít na následný zápas v Londýně. "Takovou ostudu už nechceme opakovat," zdůraznil Přibyl. I Řepka je pro tvrdé tresty. "Když tohle udělají lidé v Anglii, tak se do konce života už na fotbal nedostanou. Třeba by to mohl být recept i u nás. Snad to jednou zmizí úplně," uvažoval sparťanský zadák.

UEFA je v boji proti rasismu nekompromisní, rozhodčí už mají doporučení v případě rasistických projevů ukončit zápas. Klubu pak hrozí i vyřazení z evropských soutěží. Nejnovější kauzou jsou urážky hráčů Glasgow Rangers DaMarcuse Beasleyho a Jeana-Clauda Darchevilla v úterním duelu druhého předkola Ligy mistrů na půdě černohorského celku Zeta Golubovci. Domácí tak zřejmě budou z pohárů pro příští sezonu vyloučeni.

Vedení Sparty dnešní mimořádnou tiskovou konferenci svolalo i kvůli tomu, že na jeho stadionu se projevy rasismu objevily v pondělním prvním ligovém kole. Někteří diváci totiž občas bučeli na libereckého záložníka Hudsona, což je pro Letenské prý varováním. "Protože na našem stadionu se nic podobného několik měsíců nestalo," podotkl Přibyl.

Sparta na tuto událost okamžitě reagovala. "Měli jsme schůzku s fanoušky i po Liberci a situaci jsme si vyjasňovali. Ale to, co se stalo, nebylo úplně pod kontrolou sparťanských fanoušků. Ti se od toho distancovali. Byla to vyloženě cílená akce několika jedinců, kteří stejně na žádnou společnou schůzku s vedením nikdy nepřijdou," vysvětlil Přibyl.

Přečteno: 1303x
 

Kam dál:

Štítky:  

SportHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo