romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Špidla: Španělsko by mohlo být vzorem při zaměstnávání Romů

Brusel, 11.10.2008 9:19, (ROMEA)

Španělsko by podle českého eurokomisaře pro sociální věci Vladimíra Špidly mohlo být vzorem při zaměstnávání Romů. V zemi se za posledních 15 let podařilo výrazně zvýšit zaměstnanost této menšiny, píše Špidla na svém blogu. Podle něj byl klíčem k úspěchu individuální přístup k uchazečům o práci.

ČTĚTE TAKÉ
S Romy o Romech (Blog Vladimíra Špidly)

VIDEO
Pracujeme - jsme stejní jako vy

O každého uchazeče o zaměstnání se ve Španělsku stará speciální poradce, napsal Špidla. Připraví ho na pohovor a pokud uchazeč uspěje, ještě se mu nějaký čas věnuje, aby se předešlo případným problémům. "Rozšířeným problémem totiž bývá nejen nízká kvalifikace, ale i nerozvinuté sociální dovednosti - jako třeba schopnost prezentovat se při pohovoru, zapadnout do kolektivu a podobně," uvedl Špidla.

Organizátoři španělského programu podle něj navíc dbají na to, aby zaměstnavatelé zájemce neodmítali jen proto, že jsou Romové. Důležité je podle Špidly také to, že se Romové ucházejí o běžná místa a nevytvářejí se pro ně zaměstnání uměle. "Potěšilo by mě, kdyby se tím inspirovaly i ostatní země. Zkušenosti a studie totiž ukazují, že opačná cesta - tedy cesta drastického osekávání sociálních dávek - je slepá ulice," míní eurokomisař.

Romskou problematikou se nedávno v Bruselu zabývalo první setkání Evropské unie věnované Romům, které organizoval Špidlův úřad. Předseda Evropské komise José Barroso na něm řekl, že miliony Romů v EU žijí v podmínkách, které jsou v 21. století nepřijatelné. Řešením je podle něj konstruktivní podpora vzdělávání či podpora zaměstnanosti, která vezme v úvahu kulturní rozdíly Romů. Komise již nyní ze strukturálních programů podporuje řadu aktivit určených na pomoc této menšině.

Situace v některých evropských zemích, zejména v postkomunistických státech ale stále není dobrá. Podle účastníků summitu proto velkou zodpovědnost za situaci Romů mají i vlády jednotlivých členských států.

Napomoci by tomu měla i takzvaná dekáda romské inkluze, kterou iniciovala nadace miliardáře a filantrope George Sorose a Světová banka. Jde o mezinárodní program, který začal v roce 2005 a do nějž se zapojilo i Česko. V ČR se zaměřuje na vzdělávání, zaměstnanost, bydlení a zdraví. Vláda nicméně letos v srpnu uvedla, že přesně neví, jestli se jí úkoly uvedené v dekádě daří plnit. Podle hodnotící zprávy o jejím naplňování v roce 2007 chybí jakákoli statistická data a kvalitativní hodnocení u většiny úkolů.

V České republice podle dva roky staré analýzy existují více než tři stovky ghett, v nichž žije zhruba 80.000 lidí, převážně Romů. Romové v Česku rovněž čelí problémům se vzděláním. Podle nedávné sondy provedené Nadací rozvoje občanské společnosti jsou romské děti z ghett ve škole méně úspěšné než jejich vrstevníci. Dalším velkým problémem, který sužuje české Romy, je nezaměstnanost.

Na Slovensku žije podle odhadů kolem 400.000 Romů, z toho asi třetina v chatrčích na okrajích obcí a měst, mnohdy bez vodovodu, elektřiny a kanalizace. I slovenské Romy trápí především nevyhovující bydlení a z něj vyplývající izolace, nezaměstnanost a omezený přístup ke vzdělání.

"Fakt, že mnoho Romů žije v Evropě 21. století v téměř středověkých podmínkách je ostudou nás všech. Proto považuji za nepřijatelné, když politika tyto podmínky konzervuje nebo dokonce ještě zhoršuje. To, co je potřebujeme, je pragmatický přístup. Třeba jako ve Španělsku. Žádné zatracování, žádné romantizování. Jen pomoc šitá na míru," uzavřel Špidla.

Přečteno: 1184x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Španělsko, EU, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo