romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Spor Čunka a Stehlíkové o Romy podle premiéra koalici nerozbije

Praha/Varšava, 20.2.2007 17:53, (ČTK)

ministerstvu pro místní rozvoj dotaci na opravy. Čunek Stehlíkové vzkázal, že problému nerozumí.

VIDEO
Spor uvnitř vlády (ČT1, ČT24)

Stehlíková na víkendovém sjezdu Strany zelených přirovnala vystěhování Romů ze Vsetína k odsunu Němců. V pondělí objasňovala, že tím myslela způsob. Zdůraznila, že rozsahem se obě události srovnávat nedají. Topolánek výrok Stehlíkové považuje za "excitovaný". "Džamila Stehlíková dělá svou práci, má na starosti romskou otázku. Nicméně Jiří Čunek neudělal to, z čeho je podezírán," řekl novinářům Topolánek. Dodal, že ministryně "si naběhla na mediální realitu".

Stehlíková v pondělí po jednání rady vlády pro záležitosti romské komunity oznámila, že jí rada doporučila vyjednat dotaci 1,5 milionu korun na opravy polorozpadlých domů desítky vystěhovaných romských rodin. Bydlení, v němž není například tekoucí voda či jímka, mají Romové Vsetínu 20 let splácet.

Podle Stehlíkové Čunek jako vsetínský starosta vystěhováním Romů problém jen přesunul na bedra jiné samosprávy. Ministryně míní, že peníze na dotaci by mělo dát i Čunkovo ministerstvo. Čunek uvedl, že Stehlíková hovoří o problému, který nezná. Město mohlo podle něj neplatiče nájemného vystěhovat na ulici, místo toho jim ale zajistilo náhradní bydlení. "Naše velkorysost však má své meze a nemyslím si, že financování oprav jejich rodinných domů a neustálá pomoc z naší strany nebo ze strany státu povede tyto lidi k odpovědnosti a motivaci," reagoval Čunek.

Rada vlády pro záležitosti romské komunity se prý zatím neusnesla na tom, že by případná dotace měla putovat na opravy domů. Částka, kterou by Stehlíková vyjednala, by se podle členů rady mohla použít i na jinou pomoc romským rodinám. Podle informací ČTK se s návrhem dotace na opravy všichni členové rady neztotožnili. Nepovažovali tento krok za systémový. Domy sice jsou ve velmi špatném stavu, ale není prý jasné, kdo je jejich vlastníkem. Navíc není jisté, zda v nich Romové zůstanou. Náměstek ministryně Pavel Hříbek v pondělí řekl, že hlavním přáním romských rodin je vrátit se do Vsetína.

Podle některých členů rady by navíc dotace na opravy domů mohla být i signálem pro samosprávy, které by potíže s problémovými občany chtěly řešit podobně jako Vsetín. Finanční výpomoc by ukázala, že stát se případně o vystěhované občany postará.

Ministryně školství a první místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová o sporu mezi Stehlíkovou a Čunkem dnes nevěděla, nicméně i podle ní by na integraci Romů mohlo přispět také ministerstvo pro místní rozvoj. "My jsme dnes na ministerstvu školství rozhodli o uvolnění 25 milionů na vzdělávaní Romů v letošním roce. Žádost si bude moci podat každá organizace, která se zabývá péčí o romské děti. Ministerstvo pro místní rozvoj by mohlo pro integraci Romů také něco udělat," řekla ČTK.

Sdružení nájemníků (SON) požadavek Stehlíkové na dotaci označilo za zajímavý. "V rámci rovnosti občanů však požadujeme, aby takový příspěvek dostávali i ostatní neplatiči nájemného, i když nejsou Romové," řekl dnes novinářům předseda SON Stanislav Křeček. Sdružení podle něj žádá zejména to, aby peníze od státu na nové bydlení dostávali i jiní lidé. Měly by připadnout například těm, kteří dosud nájemné platili a nyní nejsou schopni ze svého příjmu hradit částku, kterou požadují pronajímatelé, dodal Křeček.

Přečteno: 681x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VsetínHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo