romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Spor ve vládě: Stehlíková chce peníze pro deportované Romy, Čunek to odmítá

Praha, 19.2.2007 22:07, (ROMEA/ČTK/iDNES.cz)

Ministryně Džamila Stehlíková dnes opět tvrdě kritizovala vystěhování Romů ze Vsetína, které má na svědomí její kolega z vlády Jiří Čunek. Přirovnala ho k odsunu Němců po druhé světové válce. Stehlíková chce zajistit dotaci 1,5 milionů Kč, které dostanou nevládní organizace nebo obce, kde vystěhované rodiny žijí.Ministr a bývalý starosta Vsetína Jiří Čunek (KDU-ČSL), odpovědný za jejich vystěhování, ale něco takového absolutně odmítá. "Naše velkorysost má své meze," napsal v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

VIDEO
Peníze pro romské rodiny (ČT1, ČT24)
Ministryně Stehlíková chce peníze pro vsetínské vystěhované Romy (NOVA TV)

Džamila Stehlíková to oznámila na dnešní tiskové konferenci. "Jde o částku 1,5 milionu korun. Ta by postačila na nejnutnější opravy nemovitostí, aby tam nezatékalo, aby tam fungovala elektřina, a aby nedocházelo k významným hygienickým závadám," řekla po skončení jednání s tím, že podle členů Rady musí být situace řešena neprodleně.

Návrh na přidělení peněz se chystá vládě předložit asi za měsíc. Vyjednání dotace jí dnes doporučila rada vlády pro záležitosti romské komunity.

Vsetín, v jehož čele donedávna stál nynější senátor a vicepremiér Čunek, vystěhoval Romy ze zchátralého pavlačového domu v centru loni v říjnu. Většina rodin skončila v kontejnerových domech na okraji města. Část jich ale radnice přesunula na Jesenicko, kde jim pořídila rozpadající se domy. Romové je mají 20 let splácet (více zde...).

Podle Stehlíkové v některých domech není pitná voda či odpad vody. Jiný objekt má zase poškozenou elektřinu, takže v něm prý již dvakrát vypukl požár. "Podmínky, v kterých rodiny bydlí, jsou nevyhovující," uvedla ministryně. Podle ní musejí Romové navíc splácet hypotéku, takže nejsou schopni si opravy sami uhradit. Stehlíková ale dodala, že by své domy pak měli s pomocí neziskových organizací opravovat.

Deportace stejné jako odsun Němců

Nucené stěhování Stehlíková dokonce srovnala na víkendovém sjezdu Strany zelených s odsunem Němců po druhé světové válce. "Tento odsun se vymyká nynějším kulturním normám. Je to něco, co se tady stalo poprvé po odsunu Němců," uvedla ministryně Stehlíková. "To přirovnání patří ke způsobu vystěhování, nikoliv k rozsahu, protože tuto dějinnou událost nelze srovnávat s kauzou, která se dotkla deseti rodin," vysvětlovala své výroky členka vlády. "Musíme se umět podívat do očí vlastním dějinám a učit se z chyb, které byly spáchány," dodala na tiskové konferenci.

Přitom vyjmenovala několik věcí, které podle ní způsobem vystěhování lze srovnávat s odsunem Němců. "Vystěhování proběhlo v noci, rodiny o něm nebyly dostatečně předem informovány, nebyly informovány ani vesnice, kam byly přestěhovány, dokonce jednu dobu byly maminky izolovány od dětí," uvedla ministryně.

Džamila Stehlíková kritizovala i samotného Čunka. "Pan Čunek přeložil problém s Romy na bedra někoho jiného. Nevyřešil to," řekla. Odsouvání Romů z měst a obcí podle ministryně problémy se sociálně slabými nevyřeší, naopak je do budoucna vyostří. Řešením není vystěhovávání, ale integrace, míní Stehlíková. Náměstek ministryně Pavel Hříbek dnes připomněl, že se vsetínský starosta přitom v minulosti zúčastnil ve Španělsku projektu, v němž se čeští úředníci učili Romy integrovat.

Čunek: Stehlíková problému nerozumí

Čunek kritiku Stehlíkové odmítá. Nelíbí se mu přirovnávání vystěhování vsetínských Romů k poválečnému odsunu sudetských Němců ani poskytnutí nenávratných dotací. "Musí se zapojit, být odpovědni za své domy, protože ty naše vybydleli. Tento přístup se nesmí opakovat," řekl dnes ve Varšavě zpravodaji ČTK. Tvrdí, že ministryně, která má na starosti záležitosti menšin, mluví o problému, který nezná. "A objektivně jej nepopisuje ani studie, která se zabývá příčinami stěhování obyvatel pavlačového domu 1336 ve Vsetíně, již vypracovala Masarykova univerzita v Brně na zadání úřadu vlády," uvedl v prohlášení.

Dotace by měly být poskytnuty přes Ministerstvo pro místní rozvoj, paradoxně tedy přes resort, kterému šéfuje trestně stíhaný předseda KDU-ČSL a bývalý starosta Vsetína Jiří Čunek.

Část financí by podle Stehlíkové mohl poskytnout i Vsetín či Zlínský kraj. O výsledcích jednání s jednotlivými ministerstvy chce Stehlíková radu vlády informovat zhruba za dva až tři týdny. Poté návrh předloží kabinetu.

Rada vlády se situací ve Vsetíně zabývala už loni. Tehdy si u odborníků z brněnské Masarykovy univerzity objednala studii, která situaci vystěhovaných vsetínských Romů hodnotí. Podle Stehlíkové Vsetín své stanovisko do uzávěrky posudku nedodal a jeho představitelé se na dnešní jednání rady nedostavili. Mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová ale dnes novinářům řekla, že město vyjádření vypracovalo a o situaci jednat chce.

V Česku podle odborné analýzy existuje přes 300 chudinských domů a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. Podle odhadů to může být až 80.000 lidí. Většina dospělých v těchto místech nemá práci. Rodiny jsou závislé na sociálních dávkách. Děti končívají ve speciálních školách (více zde...).

Čtenáři zpravodajských serverů ministryni vulgárně urážejí

Po zveřejnění informace na serveru iDNES.cz se diskuzní fórum čtenářů pod článkem zaplnilo vulgárními rasistickými urážkami jak Romů tak i nové ministryně. "Ať Džamila táhne do Kazachstánu a tam se snaží uplaťňovat demokracii," napsal například pod přezdívkou Peter Schlemihls jeden ze čtenářů. "problém je v tom že Němci byli odsunuti do Reichu a brikety nám tu zůstaly," píše další čtenář serveru iDNES.cz.

I diskuze serveru Aktuálně.cz čelila po zveřejnění článku nájezdu rasistů. "Měla by se ta pinda Džamila vráti zpátky odkud přišla a nesrat se do našich věcí když v Kazachstánu žijou na pokraji totální bídy a mnohdy hůř nž ty vykrmený cikánský prasata,já bych byl pro z nich udělat párky a pod. věci a poslat je do Kazachstánu, aby se jednou taky pořádně nažrali," napsal pod přezdívkou čech čtenář Aktuálně.cz Server Novinky.cz byl nucen diskuzi zablokovat.

Občanské sdružení ROMEA bude zvažovat podání trestního oznámení na autory rasistických přísopěvků.

Foto: ČT24

Přečteno: 633x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VsetínHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo