romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sport je má závislost

Česká Lípa, 26.11.2007 11:28, (ROMEA/RV)

Milý českolipský mladík, který doslova sportem žije, vyzkoušel všechny možné sporty. Fotbal je však pro něj jasná výhra. Mirek Čonka, přezdívaný Čony, je ambiciózní romský mladík. Bohužel neměl až tak růžové dětství jako mnozí z nás. Vlivem neblahého osudu se Mirkovi v jeho předškolních letech rozpadla rodina a malý Mirek skončil v dětském domově, kde vyrůstal až do své plnoletosti. Dnes je mu dvacet let, studuje Střední dopravní školu v Liberci. Vydělává si fotbalem. Hraje za tým FK Česká Lípa, se kterým má uzavřenou smlouvu.

„Čony“ se s fotbalem poprvé setkal, když byl umístěn do dětského domova v Mladé Boleslavi. Tehdy jako osmiletý chlapec začal hrát za mladší žáky v klubu FK Mladá Boleslav. Kopaná ho doslova uchvátila. Od té doby se této nejoblíbenější hře na světě věnuje nepřetržitě až dodnes. Sám dodává, že pauzy v trénování a hraní neuznává. Pouze měnil kluby, ve kterých působil. Jeden z těchto klubů byl tým TJ Jiskra Cvikov. Dále měl tu možnost hrát a nasbírat veliké zkušenosti v ligovém klubu FC Slovan Liberec, kam nastoupil v patnácti letech. V tomto klubu odehrál tři roky. Dnes kope za již zmiňovaný FK Česká Lípa. Pro romského mladíka je sport doslova drogou. Fotbal není jediný sport, který Mirek vyzkoušel. „Během fotbalu jsem vyzkoušel více sportů, jako např. atletiku, fl oorbal, basketbal. Bez sportu prostě nedokážu být, je to můj koníček číslo jedna,“ říká. Mezi Mirkovy další koníčky patří hudba, zejména hip hop a disko. Jako každý mladý muž chodí rád se svými spoluhráči a kamarády na diskotéky a za zábavou.

Nejoblíbenějším světovým týmem je pro Mirka FC Arsenal - tj. nejúspěšnější londýnský fotbalový celek. Tuzemským favoritem a vzorem je pro Čonyho Tomáš Rosický, který je hráčem právě FC Arsenal. Ze světových hráčů si Čony jako vzor jasně připouští Ronaldina. Ronaldo de Assis Moreira je jeden z nejznámějších vrcholových fotbalistů této planety. Zasloužil si to svým fotbalovým srdcem, svou jedinečnou technikou a jasným přehledem o hře.

Mirek je útočník, jak se patří. V neděli při svém posledním zápase proti Mimoni poslal do branky soupeřů dva góly ze tří. Tyto góly zajistily klubu, ve kterém působí, výhru. Týmu FK Česká Lípa zbývají dvě kola do konce krajské soutěže a mladý fotbalista říká: „Neměly by to být moc náročné zápasy.“ Tabulkově si Mirkův tým stojí na první příčce v krajském přeboru. Jeho cíl je ovšem postoupit o příčku výš a hrát za divizi. Mirek nehodlá s fotbalem přestávat, je to už nedílná součást jeho života. Probojoval se v něm na takovou úroveň, že se fotbalem živí. V budoucnosti by chtěl přejít na funkci trenéra a trénovat malé chlapce.

S rasismem se Čonka nesetkává, jak říká: „Mě tu v okolí všichni znají. Mám zde celkem dobré vztahy a jako Roma mě uznávají. Ve fotbalovém klubu je to stejné. Parta je zde výborná, trenér taky. Je to zde o srandě a o hře.“ Mirkovy tréninky probíhají pětkrát až čtyřikrát do týdne. Samozřejmě se to liší podle úrovně připravovaných zápasů. Jako každý dobrý útočník musí i Čony umět rychle běhat, dobře přihrávat, ovládat techniky a střílet na bránu.

Všechny tyto prvky se pod vedením trenéra trénují na hřišti, nebo v zimním období v hale.

Trenér Václav Rys, který má zkušenosti i s trénováním v první lize, je s Mirkem velmi spokojený.

Samozřejmě přihlíží na jeho složitou situaci, že není z úplné rodiny a ještě ke všemu je Rom, neboť tyto faktory ovlivňují jeho chování a počínání. S Romy má trenér již více zkušeností, ať už v osobním životě, tak i v trénování. Spolupráce s Romy mu nikterak nevadí.

Podle trenéra má Mirek pro kopanou veliké předpoklady a talent, ale jako většině kluků v jeho věku mu chybí jistá ctižádostivost. Trenér Rys říká: „My se snažíme vést tyto chlapce správným směrem. Jejich počínání je však limitující pro to, aby hráli v nejvyšších soutěžích, přistupují k tomu lehkomyslně. Jinak si na Mirkovo chování nemůžu stěžovat, je to hodný kluk. Vlastnosti jako cílevědomost a ctižádostivost chybí většině mladíků v jeho věku.“ Podle trenérova úsudku Mirka berou všichni jako rovnocenného kamaráda a spoluhráče, neboť je to kamarádský a sympatický mladík. Barva pleti nebo sociální postavení zde nehrají žádnou roli.

Mirek dokázal to, o čem sní většina mladých sportovců. Hrál tři roky v ligovém týmu. Jeho nynější fotbalový klub se dnes řadí mezi ty nejlepší ve své kategorii. Mirek je na nejlepší cestě dotáhnout to dokonce. Dostat se na tu pomyslnou nejvyšší příčku, kde hrají naše fotbalové špičky. Bez pochyb se o něm dá mluvit jako o velmi nadějném úspěšném romském sportovci.

Samozřejmě pro Čonyho tato cesta nebyla vůbec lehká, ať už z důvodu odloučení od rodiny v letech, kdy to pro něj bylo nejtěžší, nebo i proto, že je Rom. Spousty odříkání, píle a tvrdý trénink Mirka provázel celým jeho mládím. Sport ho odmala přitahoval a bavil. Dnes ho posunul do takové role, že je to jeho zdroj peněz. Dalo by se říci, že na Roma je Mirek dosti výjimečný člověk, neboť dokázal to, co nedokáže většina zaopatřených dětí vyrůstajících v úplných rodinách. Na závěr - Fotbalu zdar!

Přečteno: 3251x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Rozhovory, RV 11/2007HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo