romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Starosta Tanvaldu se zastal muže, který zastřelil Roma. Byl to prý bezproblémový člověk

Tanvald, 3.1.2012 22:31, (ROMEA)
FOTO: Repro TV Nova

Třiašedesátiletý muž, který na Nový rok zabil v Tanvaldu romského mladíka a druhého vážně zranil, byl podle starosty severočeského městečka Petra Poláka spořádaný občan a dost možná střílel v sebeobraně. Starosta rovněž tvrdí, že není pravda, že se jedná o bývalého policistu. "Určitě však nebyl od policie a ani u ní v minulosti nepracoval," uvedl v rozhovoru pro server TÝDEN.CZ. Televize Prima také zveřejnila další verzi celé události. Podle ní nešlo o žádné přepadení ze strany Romů, ale spíš o nešťastnou shodu náhod.

"To byl absolutně bezproblémový člověk, nikdy jsme s ním neměli co do činění," uvedl v rozhovoru starosta Tanvaldu a dodal, že se nejednalo o bývalého policistu. "Co já vím, byl od černého řemesla. Určitě nebyl od policie," řekl pro TÝDEN.CZ Petr Polák.

Romskou rodiny prý zná celý život. "Nemůžu říct, že by byla problémová z hlediska kriminality. Se syny, tedy s nejmladší generací, už ale nějaké problémy byly," uvedl na adresu Romů.

Tanvaldský starosta v rozhovoru uvedl, že má rovněž obavy ze sobotního pohřbu. "Chystá se demonstrace. Je otázka, jestli vznikne nějaká protidemonstrace. Mám veliké obavy, že to tady bude jako před časem ve Varnsdorfu," uvedl pro TÝDEN.CZ. Eva Gáborová, která celou akci organizuje však pro server Romea.cz důrazně uvedla, že se nejedná o žádnou demonstraci. "Zdůrazňuji. Není to žádná demonstrace, je to pietní vzpomínka na zastřeleného kluka," uvedla pro server Romea.cz Gáborová.

I když Polák nemá žádné konkrétní informace od policie, která na případ uvalila přísné embargo, kloní se spíše k verzi, že důchodce stříle v sebeobraně. "Bylo mi řečeno, že policie nesmí podávat žádné informace, že se k tomu může vyjadřovat pouze krajské státní zastupitelství . A odtamtud žádné informace nemám. Vím pouze to, co se objeví v denním tisku. Vzhledem k tomu, že policie toho pána, co střílel, vlastně propustila, je můj odhad takový, že šlo o sebeobranu. Ale důvody, proč byl napaden a tak dále, to skutečně nemám potuchy," uvedl v rozhovoru pro TÝDEN.CZ starosta Tanvaldu Petr Polák.

Tuto verzi však jednoznačně odmítl čtyřiadvacetiletý bratr zastřeleného, který leží se zraněním v liberecké nemocnici. Podle svých slov staršího muže přepadnout nechtěli. "Já si pamatuji, že jsme šli s bratrem z Tanvaldu. Pak jsem jenom slyšel ránu, koukám, že bratr byl na zemi. Pak jsem ucítil další ránu a bolest. Už si jen pamatuji, že jsem se odplazil domů a pak jsem se už tady probudil v nemocnici,“ řekl mladík TV Nova. Dodal, že se k bratrovi naklonil a nahmatal mu slabý pulz. "Všechno se seběhlo strašně rychle," uvedl postřelený.

Mladík zatím zůstává v liberecké nemocnici. "Jeho zdravotní stav je stabilizovaný a je mimo ohrožení života," potvrdil mluvčí zdravotnického zařízení Lukáš Gibiec. Negativní reakce ze strany některých Romů vyvolala hlavně fakt, že střelec nebyl obviněn a byl propuštěn na svobodu. Hovořili o popravě a kritizovali státní zástupkyni Bradáčovou. Ta totiž informovala o tom, že není vyloučena možnost posouzení střelby jako nutné obrany.

Bradáčová jejich kritiku odmítla, vyšetřování označila za objektivní. "Státní zástupce se řídí zákonem o státním zastupitelství a zbytkem právního řádu a nesmí podlehnout veřejnému mínění," uvedla pro ČTK.

Televize Prima přinesla v úterý večer v krimi zprávách další verzi toho co se stalo na kraji města směrem na sousední Desnou u železniční trati. Podle informací televize Prima byl na místě kromě zastřeleného a postřeleného ještě jeden jejich příbuzný a prý šlo pouze o nešťastnou náhodu. Nedošlo ani k žádnému plánovanému přepadení a snaze někoho okrást jak uvádějí některá média. Podle důvěryhodného zdroje FTV Prima došlo při náhodném setkání na úzké cestě ke strkanice, roli mohl sehrát i alkohol u všech zúčastněných. Pak prý třiašedesátiletý muž uviděl nůž, a proto vytáhl legálně drženou zbraň a střílel. Bránil se prý přesile.

KAM DÁL
Pohřeb zastřeleného mladíka bude v sobotu. Romové připravují pietní vzpomínkový akt
Ladislav Tatár: Podle syna na ně muž začal střílet bezdůvodně. Střelec je údajně bývalý policista
Muž, který v Tanvaldu střílel na dva Romy, je na svobodě a odjel do Německa. Gorol: Byla to poprava
Dvaadvacetiletý Rom byl zastřelen v Tanvaldu. Jeho bratr je vážně zraněný. Podezřelého zadržela policie

 

ČTK, ryz, TÝDEN.CZ, , Nova, FTV Prima
Přečteno: 9547x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Střelba v TanvalduHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo