romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stehlíková: Agentura pro boj s ghetty začne pracovat v pololetí

Praha, 6.2.2007 12:43, (ČTK)

Agentura, která má bránit vzniku chudinských ghett a má přispět k jejich odstranění, by měla začít v pololetí pracovat. V dvouletém pilotním provozu se zaměří na zlepšení situace ve zhruba šesti vybraných oblastech v republice. Novinářům to dnes řekla ministryně Džamila Stehlíková (SZ), která má ve vládě na starosti problematiku menšin a lidských práv.

Podle analýzy existuje v Česku přes 300 chudinských domů a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. Podle odhadů to může být až 80.000 lidí. Většina dospělých v těchto místech nemá práci. Rodiny jsou závislé na sociálních dávkách. Děti končívají ve speciálních školách.

"Svým způsobem agentura už vznikla," řekla dnes Stehlíková. Podle ní v jejím resortu na Úřadu vlády již působí pracovníci, kteří agenturu připravují. Garant agentury Czeslaw Walek uvedl, že nový zvláštní úřad ale nevzniká. Agentura by měla fungovat od 1. července nejspíš jako samostatný útvar, který využije zázemí vládní rady pro záležitosti romské komunity. ČTK Walek řekl, že by měla mít maximálně dvě desítky pracovníků.

Podle ministryně by agentura koordinovala integraci sociálně vyloučených lidí zpět do společnosti. V místech s ghetty by shromáždila zástupce samosprávy, neziskových sdružení i firem a pomohla by jim najít řešení ke zlepšení situace. Podle Walka bude nutné o potřebnosti opatření přesvědčit místní odborníky, politiky i veřejnost. Agentura by měla organizace v regionech také naučit získat peníze na integrační projekty z evropských fondů. "Agentura by profesionálně zajišťovala servis procesu (integrace a čerpání peněz), a současně by ho i spouštěla a vedla," uvedla Stehlíková.

Většinu peněz na činnost instituce chce ministryně získat z Evropského sociálního fondu (ESF). Menší část by pocházela ze státního rozpočtu. Přípravný tým nyní chystá podrobný projekt, v němž práci agentury popisuje. Na něj chce o finance z ESF i od státu požádat ministerstvo práce do konce března. Walek počítá s tím, že by na příští dva roky mohla agentura získat zhruba 30 milionů korun. "Finance budou záviset na počtu lokalit, na které se zaměříme. Pokud budou jen tři, bude stačit menší částka. Pokud by jich bylo šest, bude muset být peněz víc," řekl Walek.

Do poloviny roku 2009 agentura ve vybraných lokalitách ověří, zda její působení přinese zlepšení situace. Pokud se její přínos potvrdí, bude možné činnost podle Walka "rozjet ve velkém".

Přečteno: 684x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo