romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stehlíková: Bez antidiskriminačního zákona hrozí ČR další žaloby

Praha, 4.12.2008 20:09, (ROMEA)

Pokud by Česká republika nepřijala nyní antidiskriminační zákon, hrozila by jí série žalob od Evropské komise a pokuty. ČTK to dnes sdělila ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ). Reagovala tak na rozhodnutí Evropského soudního dvora, který odsoudil Česko za nezapracování směrnic o rovnosti mužů a žen v sociálním zabezpečení do českých zákonů. Rovné zacházení má zajistit právě antidiskriminační zákon, který prezident Václav Klaus vetoval.

"Vetováním antidiskriminačního zákona se prezident zasloužil o další mezinárodní kaňku na pověsti České republiky," řekla Stehlíková. Česko u ESD zažalovala Evropská komise. Republika nyní musí uhradit soudní výlohy a hrozí mu další sankce.

K přehlasování prezidentova veta je ve sněmovně potřeba nejméně 101 hlas. Poslanci toto zásadní rozhodování už půl roku odsouvají. Dostatečná podpora totiž není jistá. Vicepremiér Petr Nečas (ODS) dnes nevyloučil, že by dolní komora mohla o normě jednat ještě letos. Musela by se kvůli tomu ale sejít na mimořádné schůzi. O takové jednání zatím nikdo nepožádal.

Přijetí zákona podporují vládní zelení. Naopak občanští demokraté ho většinou považují za zbytečný. "Přijetí antidiskriminačního zákona, jakkoli patří mezi ty, které bych za normálních okolností nepodpořil, je nezbytný," uvedl Nečas. Připomněl, že Česko jako člen EU musí její pravidla respektovat a její směrnice do svých zákonů přenést. Hlasování o antidiskriminačním zákoně označil vicepremiér, který je místopředsedou ODS, za významné. Poslancům ODS už jejich sněmovní klub před nedávnem uložil, aby pro normu povinně zvedli ruku.

Opoziční ČSSD přijetí zákona na ochranu před nerovným zacházením původně podporovala. Podle svého předsedy Jiřího Paroubka ho ale vláda nezpracovala šťastně. Přesto by ji sociální demokraté za "určitých okolností" podpořili, dodal šéf ČSSD bez dalších podrobností. Rozhodnutí evropského soudu označil za další políček vládě od Evropy.

Minulý týden podala komise žalobu k ESD kvůli tomu, že Praha zatím do svých zákonů nepřevedla normu o rovném zacházení bez ohledu na rasový a etnický původ ani směrnici o rovném zacházení v zaměstnání. Kdyby ČR schválila antidiskriminační zákon, který všechny tyto směrnice zastřešuje, podobným žalobám a případným odsouzením by se vyhnula.

ČR měla mít antidiskriminační normu už při svém vstupu do EU. Je poslední zemí sedmadvacítky, která zákonnou ochranu před nerovným zacházením nepřijala.

Přečteno: 1009x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Antidiskriminační zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo