romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stehlíková chce mít antidiskriminační zákon do konce roku

Praha, 6.2.2007 14:00, (ČTK)

Vládní návrh antidiskriminačního zákona by měl být hotov a projednán politiky nejpozději do konce tohoto roku. Parlament by ho pak mohl začátkem roku 2008 schválit. Novinářům to dnes řekla ministryně Džamila Stehlíková (SZ), která má ve vládě na starosti oblast lidských práv.

"Nejpozději koncem tohoto roku - to je nejzazší termín, doufám, že to bude dřív - ten vládní návrh zákona bude na světě," uvedla Stehlíková.

Česko mělo zákon na ochranu před diskriminací přijmout už při svém vstupu do EU v roce 2004. Poslední návrh loni vetoval Senát. Sněmovna o něm už před volbami nehlasovala. Normu tak čeká celý legislativní proces od počátku. Trojkoaliční vláda s antidiskriminačním zákonem počítá ve svém programovém prohlášení, v koaliční smlouvě si stanovila termín do konce letošního roku. Normu chce předložit i opoziční ČSSD. Stehlíková řekla, že pokud by sociálně demokratická předloha byla kvalitní, podpořila by ji.

Antidiskriminační zákon má zajistit rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči, sociálním výhodám či bydlení. Má ochránit před diskriminací kvůli sexuální orientaci, zdravotnímu postižení, jazyku, náboženství, politickému smýšlení, majetku, rodinnému stavu nebo členství v politických stranách a odborech. Norma má také usnadnit případné dokazování diskriminačního jednání.

Na vládním návrhu zákona s týmem Stehlíkové pracuje ministerstvo spravedlnosti. Nyní se rozhoduje o tom, zda společně předloží původní upravenou normu, kterou loni Senát zamítl, nebo zda se zákon zásadně změní.

Podle ministryně by měl mít agendu spojenou s rovným zacházením na starosti ombudsman. Jeho pravomoci by se tak rozšířily. "Bude schopen zastupovat občany v soudních sporech týkajících se diskriminace, ale bude pověřen i mediační činností, takže nemusí ani k soudnímu sporu dojít," uvedla Stehlíková. Podle ní lze 95 procent případů vyřešit dohodou. Stehlíková se chce zaměřit především na ochranu lidí nad 50 let, kteří jsou podle ní diskriminováni nejčastěji.

Pokud ČR antidiskriminační zákon v brzké době nepřijme a rovné zacházení nezajistí, hrozí jí podle poslankyně Anny Čurdové (ČSSD) i milionové pokuty. Evropská komise totiž již Česku pohrozila žalobou k Evropskému soudnímu dvoru. "Je to náš největší dluh vůči Evropské unii. Hrozí nám už i sankce. Už jsme dostali poslední varování," potvrdila dnes Stehlíková.

Přečteno: 667x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo