romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stehlíková: Dotace nebudou, bude veřejná sbírka

Praha, 21.2.2007 1:41, (ČTK)

Ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková (SZ) chce vypsat veřejnou sbírku na pomoc Romům, které ze Vsetína nechal vystěhovat starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL), píšou dnešní Lidové noviny (LN). Ustoupila tak z původního plánu vyjednat dotaci 1,5 milionu korun na opravy polorozpadlých domů desítky vystěhovaných romských rodin. Uvedla také, že mezi ní a vicepremiérem Čunkem není žádný konflikt.

Stehlíková v pondělí po jednání rady vlády pro záležitosti romské komunity oznámila, že jí rada doporučila vyjednat dotaci 1,5 milionu korun na opravy polorozpadlých domů desítky vystěhovaných romských rodin. "Dnes (v úterý) jsem začala jednat s ministrem financí a uvědomila si, že nemovitosti jsou v soukromém vlastnictví, a nikoli majetkem obcí. Nelze jim tedy přidělit dotace. Dohodli jsme se tedy, že nejlepším řešením bude vypsání veřejné sbírky," řekla LN.

Upřesnila také, že nejde o žádnou plošnou akci pro desítku vystěhovaných rodin. "Rada mě pověřila vyjednat finanční podporu postiženým osobám. Konkrétně se jedná o dvě rodiny, které bydlí v neobyvatelných objektech. Jde pouze o nejnutnější opravy, aby se odstranily závady jako jímka nebo přívod vody," řekla LN.

Hrozbu sporu uvnitř vlády mezi ní a Čunkem podle ní zavinily z kontextu vytržené věty v médiích. "S Jiřím Čunkem jsme si už všechno vyjasnili. Každopádně konflikt mezi námi není," řekla. Také přirovnání odsunu vsetínských Romů k odsunu sudetských Němců v roce 1945 bylo podle ní vytržené z kontextu. "Já jsem na sjezdu Strany zelených jen řekla, že tento odsun může vyvolat v lidech určité asociace nebo reminiscence. I toto jsme si už s Jiřím Čunkem vysvětlili," dodala Stehlíková.

Vsetín, v jehož čele donedávna stál nynější šéf KDU-ČSL Čunek, vystěhoval Romy ze zchátralého pavlačového domu v centru loni v říjnu. Většina rodin skončila v kontejnerových domech na okraji města. Část jich ale radnice přesunula na Jesenicko a Prostějovsko, kde jim pořídila rozpadající se domy. Romové je mají 20 let splácet.

Přečteno: 678x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VsetínHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo