romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stehlíková navštívila Břeclav, k Romům se nedostala

Břeclav, 12.4.2008 11:24, (ROMEA/Mf DNES/Břeclavský deník)

S příslibem pomoci při získávání peněz na řešení romské problematiky včera dorazila do Břeclavi ministryně pro oblast lidských práv a národnostních menšin Džamila Stehlíková. Břeclavští Romové ji však překvapili.

„Břeclav je jediné město, kde jsem se nedostala do romské rodiny. Svědčí to o tom, že je ta komunita uzavřená,“ řekla ministryně podle B5eclavského deníku po neúspěšném klepání na dveře v obydlených bytech čtvrté kategorie v Charvátské Nové Vsi. „Chápu, že ty rodiny se stydí. Dostat se do holobytu je trošku ostuda a rodiny, které klesnou na tuto úroveň, asi nemají zájem tento svůj životní propad komentovat,“ smířlivě popisovala Mf DNES ministryně marné bušení na dveře. Neuspěl ani romský strážník, který Romy z holobytů zkoušel v romštině přinutit, aby aspoň vykoukli ze dveří.

Stehlíková se nebála po prohlídce prázdných bytů nazvat toto místo holobyty. „Je to správné slovo, když jsem si tady prohlédla prázdné byty. Ale zase je to možnost přestupné stanice, kde rodina usiluje o to, aby se dostala do lepšího prostředí,“ poukázala Stehlíková, která holobyty rozhodně nepovažuje za romské ghetto.

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách

„Holobyty jsou místem přechodného pobytu pro rodiny, které se octly bez přístřeší. Je zde prostor pro vzdělávání nově nastupující generace, aby nepřebírala vzory chování a způsobu života po rodičích v rodinách, kde třeba žádný z rodičů nepracuje,“ řekla. Dnes jsou obsazeny jen tři z devatenácti holobytů. „Svědčí to o tom, že Romové sem nechtějí. A asi to řeší jinak,“ podotkla.

Břeclavské „ghetto“

Byty čtvrté kategorie, nebo také holobyty, fungují v Břeclavi devět let. Vyrostly na okraji čtvrti Charvátská Nová Ves. Jsou určeny pro neplatiče nájmu v městských bytech. Převážná většina z nich jsou Romové. Účelem holobytů je poskytnout neplatičům přístřeší jako náhradní bydlení po vystěhování z původního bytu. Kvůli tomu, že holobyty jsou až za obcí, je ministerstvo práce a sociálních věcí před dvěma lety zařadilo na seznam republikových ghett. V budově je devatenáct bytů, dnes jsou obsazeny jen tři. Byty jsou zcela prázdné. Vybavení si musí přinést jejich obyvatelé. Mají vlastní spotřebiče, ale v budově je společná kuchyňka. Společné je i sociální zařízení, zvlášť pro ženy, zvlášť pro muže. Vedení města zde uvažovalo o zřízení policejní služebny, pak od toho ustoupilo.

Jak, o tom se zatím v Břeclavi jenom dohadují. Romští neplatiči si totiž najednou začali ve městě kupovat rodinné domky. Spekuluje se i o lichvě. Napsala Mf DNES.

„Hraničí to s nějakou trestnou činností. Není normální, pokud si lidé, kteří se kvůli dluhům dostanou do holobytů, najednou koupí dům. A není to jeden případ,“ naznačil romský strážník Vítězslav Herák, který romskou komunitu zná dobře.

I tím se má zabývat vládní agentura, kterou přijela Džamila Stehlíková do Břeclavi představit a která má vymýtit ghetta z dvanácti měst. „Dvě a půl hodiny jsme dnes seděli na radnici a rozebírali, co přináší ministerstvo a nevládní organizace. Nenašli jsme jediný bod, kde by ty návrhy byly protichůdné,“ nastínila.

Konkrétními kroky ke zlepšení současného stavu je podle Stehlíkové například adresnější nastavení sociálních dávek či pravidla pro výplatu přídavků na děti.

„Musíme být trpěliví. Tento proces je dlouhodobý. Nelze očekávat zlepšení ze dne na den. Má obava je, aby paní ministryně našla to, co potřebujeme, tedy nezbytné peníze na zlepšení situace,“ sdělil břeclavský starosta Dymo Piškula.

Břeclav zareagovala včas Podle šéfa agentury pro boj s ghetty Marka Podlahy má Břeclav ve srovnání s jinými problémovými městy obrovskou výhodu. „Mnohdy si obce nestihnou včas všimnout, že se jim někde rodí romské ghetto. A když už existuje, je to problém, který se dá zvládnout jen důslednou prací za hodně peněz. Břeclav včas zareagovala na blížící se nebezpečí.“ podotkl.

Břeclav je podle ministryně Džamily Stehlíkové velmi specifická. Romské rodiny jsou rozptýlené po celém městě. Jsou velmi semknuté a cizího člověka mezi sebe málokdy vpustí. Navíc nelze přesně spočítat, kolik Romů vlastně v Břeclavi žije. Ne všichni se ke své národnosti hlásí. O to bude práce agentury složitější. Na vládní úrovni chce ministryně co nejdříve prosadit například změny v postihování drobné kriminality. „Když nenásleduje trest okamžitě po činu, vzniká pocit beztrestnosti. Po roce dvou si pachatel nespojí trest s tím, jak se choval. Je to živná půda pro to, aby v tom pokračoval,“ míní Stehlíková.

Pro obce hodlá prosadit větší pravomoci. „Aby mohly problémy řešit rychleji a efektivněji, aniž by porušovaly zákon,“ dodala.

Jiří Ševčík
Přečteno: 1633x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Džamila Stehlíková, Agentura pro sociální začleňování, BřeclavHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo