romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stehlíková: Není potřeba, aby sportovci bojkotovali hry v Číně

Praha, 5.8.2008 17:12, (ROMEA)

Mezi členy české vlády panuje podle ministryně pro lidská práva a menšiny Džamily Stehlíkové (SZ) shoda na tom, že není potřeba, aby sportovci na protest proti porušování lidských práv a svobody slova v Číně bojkotovali nadcházející letní olympijské hry. Obecně ale jednota ohledně olympijských her ve vládě podle Stehlíkové není. Novinářům to dnes Stehlíková řekla po tiskové konferenci k zřejmě neoprávněnému vypnutí signálu nezávislé čínské satelitní televize New Tang Dynasty (NTDTV) nad Asií.

"Co se týče sportovců, je zde konsensus, že pro sportovce je to opravdu vyvrcholení jejich kariéry a nebylo by potřebné, aby nějakým způsobem olympijské hry bojkotovali, že to je opravdu nežádoucí. Nicméně je na každém sportovci, zda vyjádří svůj občanský postoj," uvedla. K vyjádření svých postojů k Číně vyzval sportovce v neděli mimo jiné i předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering.

Obecně ale konsensus na téma olympijských her ve vládě podle Stehlíkové není. Připomněla, že například ministři za Stranu zelených kvůli porušování lidských práv v Číně na hry nepojedou, i to, že premiér Mirek Topolánek se nezúčastní oficiálního zahájení her. "Co se týče dalších členů vlády, je na každém, aby se vyjádřil," podotkla.

Čínská vláda je kritizována za porušování práva novinářů informovat, za blokování přístupu médií k internetu či zacházení s disidenty, se signatáři peticí či s obyvateli Tibetu.

Ke kauzám z poslední doby patří i vypnutí signálu NTDTV v polovině června francouzským satelitním operátorem, společností Eutelsat, a to údajně po čínském politickém a ekonomickém nátlaku. "Dne 16. června získal Alcatel, největší akcionář výrobce satelitu W5, který Eutelsat používá, kontrakt od čínské vlády v hodnotě jedné miliardy dolarů. Jen několik hodin nato byl signál NTDTV (v Asii) náhle přerušen," řekla dnes novinářům Vladislava Mašková z české redakce NTDTV.

Jako důvod Eutelsat podle zástupců čínské nezávislé stanice uvedl technické problémy. Signál prý ale podle lidí z NTDTV již nehodlá zapnout, přestože tak Eutelsat zřejmě porušil obchodní smlouvy a čínská nezávislá stanice nyní zvažuje právní kroky.

Pro obnovení signálu NTDTV se podle lidí z této stanice vyslovilo přes padesát europoslanců, nyní se k nim přidala i Stehlíková. "To, že tento signál byl vypnut, je jednoznačným důkazem porušování svobody slova a svobody projevu, což je základní demokratická lidská hodnota," míní ministryně.

Zároveň se připojila k výzvě na adresu Mezinárodního olympijského výboru (MOV), aby čínská vláda zajistila necenzurovaný internet a umožnil zahraničním novinářům vykonávat svou práci svobodně. Podotkla, že její postoj není postojem vlády, která se situací kolem cenzurovaného přístupu novinářů v Pekingu k internetu nezabývala, neboť má nyní prázdniny.

Podle agentury Reuters by pekingská policie měla přestat zasahovat do práce zahraničních novinářů zpravodajsky kryjících nadcházející olympijské hry. Vyplývá to z interního policejního dokumentu, k němuž agentura získala přístup a o němž dnes informovala.

Přečteno: 1169x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Lidská práva, Olympiáda, Hry, ČínaHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo