romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stovka Romů se po rasistickém útoku v Belfastu vrací do vlasti

Belfast, 23.6.2009 18:46, (ROMEA)

Stovka rumunských Romů v severoirském Belfastu, která se před pár dny stala terčem rasistického útoku, se rozhodla vrátit zpět do Rumunska. Podle serveru BBC tamní ministryně pro sociální rozvoj Margaret Ritchieová uvedla, že 25 lidí už odcestovalo a dalších 75 to udělá, jakmile bude moci. Čtrnáct Romů pak zůstane v Irsku.

Asi stovka Romů, kteří žijí v Belfastu, musela kvůli útokům minulý týden utéct z domovů a ukrýt se nejdříve v kostele a pak v místním kulturním domě. V domech, kde bydleli, gangy útočníků rozbily okna a dveře cihlami a lahvemi. Podle mluvčího belfastské radnice byla mezi napadenými většina Romů. Policie několik podezřelých už zadržela.

Cestu do Rumunska hradí za rodiny úřady. Využívají k tomu svůj fond pro nouzové případy. Mluvčí Severoirské rady pro etnické menšiny uvedl, že zbývající romské rodiny opustí zemi zřejmě dokonce týdne. "Mluvili jsme s rumunskými rodinami a většina z nich chce domů odjet," řekl mluvčí.

Také kostel, kde rumunští Romové přenocovali, se stal terčem útoku. Po něm policie zadržela tři dvacetileté muže. Situaci zaznamenaly městské kamery, uvedla BBC. Pastor Malcolm Morgan řekl, že podlaha v kostele byla celá pokryta rozbitým sklem.

Výpady s rasistickým pozadím v Belfastu sílí od zápasu mezi polským a severoirským fotbalovým týmem, který se konal před třemi měsíci. Alespoň to tvrdí ředitel Severoirské rady pro etnické menšiny Patrick Yu. Násilí se znovu rozhořelo předminulý týden, když gangy pokřikující nacistický pozdrav napadly shromáždění proti rasismu. Podle šéfa rady pro menšiny se útočníci původně zaměřovali jen na Poláky. Po březnových útocích muselo své domovy opustit asi 40 polských rodin.

Po vstupu Rumunska do EU v roce 2007 se velký počet rumunských Romů vypravil do bohatších zemí sedmadvacítky. V Severním Irsku jich žije asi tisícovka. V minulosti na Romy z Rumunska zaútočili extremisté i v Itálii a dalších zemích.

KAM DÁL?
Romové žijící v Belfastu museli kvůli útokům utéct z domovů

Přečteno: 1306x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Severní, Irsko, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo