romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Studio STOP: Podhoubí konfliktů ve šluknovském výběžku

Praha, 1.9.2011 12:00, (ROMEA)

Pořad Českého rozhlasu 6  Studio STOP se tentokrát hovořilo o vyostřené situaci na Šluknovsku. Tedy v oblasti, kde zejména v 90. letech začaly vznikat sociálně vyloučené lokality. A byli do nich přesunováni lidé s horším sociálním zázemím.

V té době ještě vedení měst netušilo, na jaké problémy si vytvářením novodobých ghett vlastně zadělává. Tato místa vytvoří podmínky pro zvýšenou kriminalitu, násilí a budou zdroj napětí s okolím. Varovali tehdy i později v souvislosti s nárůstem podobných míst v celé České republice odborníci. Analýza sociálně vyloučených lokalit Ivana Gabala a jeho spolupracovníků zveřejněná v roce 2006 odbornou veřejnost šokovala. Více než 300 takových míst v zemi, která neměla s výjimkou mosteckého Chánova, vytvořeného ještě za komunismu, historickou zkušenost s ghetty. To je skutečně alarmující. Tato místa totiž zvyšují extrémně možnost problémů. Nový Bor i Rumburk jsou toho jasným důkazem. Měly by varovat. Dva útoky způsobené mladistvými Romy, podle zatím dostupných informací rasově podbarvené, odhalují ale hlubší problém. Nikdo nikoho napadat nemůže mačetami, ani vhozenými zápalnými láhvemi. V případě útočníků opačně motivovaných rasových útoků, to je jasné. A pakliže to udělá, musí být rychle a spravedlivě potrestán.

Politici a vedení měst by ale neměli přivírat oči nad doprovodnými jevy. Například těmi, které se minulý týden odehrály v Rumburku, kde se konala takzvaná demonstrace proti násilí. Zvrhla se téměř v lynč takzvaných spořádaných občanů proti Romům, lépe cikánům. Jak zaznívalo hojně z davu, který kromě jiného táhl ulicemi a křičel hesla jako "cikáni do lesa", "cikáni do plynu", "táhněte do práce, nebudeme vás živit" a podobně. Pravicoví extremisté a někteří populisté využívají situace k přihřátí své polívky. Jiní politici spíše mlčí. Opět varují zejména politologové a sociologové.

Občanská část rady vlády pro záležitosti romské menšiny píše premiérovi a distancuje se od výroků vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové. Další demonstrace nás čeká tuto sobotu. Pro změnu ve Varnsdorfu. Dalším městu Šluknovské oblasti.

Zastavíme vzrůstající napětí včas, nebo jej necháme přerůst v rasové konflikty? Nastartuje to potřebné dlouhodobé změny v oblasti školství a zaměstnanosti? To jsou dotazy, na které hledala se svými hosty hledala odpovědi Jarmila Balážová.

Hosté pořadu: Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování, Ivan Gabal, politolog, David Beňák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Praha 14, člen vládní rady pro záležitosti romské menšiny, Alena Winterová, vicestarostka Rumburka a Monika Šimůnková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva.

AUDIO
Přečteno: 1215x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Šluknovsko, AudioHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo