romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Svědectví z místa brutálního policejního zásahu v Novém Bydžově

Nový Bydžov, 13.3.2011 11:12, (ROMEA)

Považuji se za demokrata srdcem i duší, byl jsem vychován v prvorepublikové masarykově tradici, tady že svoboda není něco automatického, ale člověk se o ní musí sám přičinit.

Na podzim roku 2007 jsem se s manželkou a několika přáteli účastnil shromáždění slušných lidé v pražské Maiselově ulici. Maiselovou ulicí to odpoledne, kdy jsme se v ní ve velkém počtu shlukli, měli projít pochodňovým průvodem neonacisté z Čech a Německa. Svůj pochod pražskou židovskou čtvrtí měli řádně nahlášený, ale díky našemu shromáždění nemohl proběhnout, ulici jsme nenásilně zablokovali. Měl jsem tehdy skvělý pocit sounáležitosti se všemi lidmi, kteří tehdy v Maiselově byli a z funkčnosti občanské společnosti, která se dokáže postavit k obraně menšiny.

NEPŘEHLÉDNĚTE
On-line zpravodajství: v Novém Bydžově napadlo 20 neonacistů 3 Romy, 1 převezen do nemocnice

Před nedávnem jsem na internetu našel informaci, že neonacistická Dělnická SS strana, společně s radikálními a militantními naci organizacemi chce pochodovat malým městečkem Nový Bydžov, přímo ulicemi, kde žijí chudí Romové.

Naštěstí vzápětí dohledávám informace, že vzniká i iniciativa "Nový Bydžov není sám" , která si do Nového dne svolala vlastní demonstraci, ten samý den, kdy tam mají pochodovat nacisti. Je mi Jasné, že do Nového Bydžova musím jet. Podpořit tuto iniciativu v jejich nenásilných a bohulibých aktivitách. Manželka mě před odjezdem varovala "Uvědom si, že budete demonstrovat ne na podporu Židů, kteří jsou "v módě" , ale cigánů, které většina lidí nenávidí, včetně policajtů, kteří tam budou zasahovat". Jak byla prozíravá.

Po hladké cestě z Prahy do Bydžova přicházím na betonový plácek na konci ulice U hřiště. Je už zaplněný lidmi, jejich počet odhaduji na stopadesát. Připojuji se k davu. Lidé debatují o tom, bude-li naše demonstrace vůbec k něčemu. Neprochází vůbec ulicemi, kde žijí Romové a kterými chtějí projít nacisté. Přijíždí autobus s posledními účastníky. Slova se chápe jeden z organizátorů a suše nám sděluje "naše ohlášená demonstrace neproběhne, rušíme ji." , vzápětí se k němu přidává mladá žena a on ji uvádí "představuju Vám paní farářku, která se tu teď rozhodla uspořádat náboženské shromáždění s procesím, náboženské shromáždění nepodléhá shromažďovacímu zákonu a procesí, které paní farářka povede, musí policie pustit kamkoliv". Potom se slova chápe mladá farářka: "Přátelé, drazí bratři a sestry, pojďme spolu k náměstí, kde je kostel u kterého se společně pomodlíme, prosím následujte mě" a vyráží směrem k náměstí. Lidé v davu se usmívají.

Za prvním rohem naše poklidné procesí zastavují policejní těžkoodděni. Musíme hodinu čekat. Na alternativu náboženského shromáždění nejsou připraveni a jsou bezradní. Přivážejí tajemnici místního obecního úřadu, která ale nemá právní vzdělání a nedokáže zaujmout stanovisko. Nakonec v debatě získává navrch právník iniciativy Nový Bydžov není sám a po jeho verbálním nátlaku policisté procesí pouští.

Procházíme ulicí, tedy spíš úzkou uličkou Na šarlejích, ve které jsou domy obývané chudými Romy, směrem ke kostelu u náměstí. Z oken nám bouřlivě mávají lidé. Neseme transparenty s texty jako "Neonacismus není řešení" "VandaSS do práce", vlajky Strany zelených a Pirátské strany. Je nás několik stovek.

Náš průvod přichází k parčíku před kostelem 50 metrů před náměstím. Farářka pronáší modlitbu a několik lidí promlouvá do megafonu. Vyzývají k nenásilí a varují před nebezpečí nacistické ideologie. Za policejními kordony se shromažďují nacisté a pokřikují na účastníky našeho shromáždění. Farářka zavelí "Půjdeme zpátky do ulice u hřiště, kde naše náboženské shromáždění skončí" a vyráží, náš dav jí následuje.

Po několika minutách znovu procházíme uličkou Na šarlejích. Romská část davu se spontánně zastavuje. "Tady jsou naše domy, naše rodiny, tady zůstaneme". Většina lidí se rozhoduje s nimi zůstat a podpořit je, menšina odchází s farářkou. Já zůstávám v ulici Na šarlejích s většinou. Transparenty pokládáme na zem a sedáme si na ně. Vše probíhá v úplném klidu a naprosto bez násilí. Sedám si na plachtu s nápisem "V Ústí (neo)nacisty nechceme" vedle asi padesátileté ženy a její dcery. Z našeho rozhovoru vychází najevo, že jsou antifašistky a pirátky z Ústí nad Labem. Společně s ústeckými Zelenými, kteří tvoří jejich doprovod mi vysvětlují, že už jsme vlastně vyhráli. Pochod nacistů bude zrušen, policie nemá žádný důvod zasahovat proti naší nenásilné blokádě a náckové přes nás nebudou moct pochodovat. Zažili tuto situaci několikrát v německých Drážďanech, kde prý podobná blokáda naci pochodu probíhá každý únor. Podle ústečáků teď stačí vydržet tu sedět pár hodin, než vyprší doba na kterou mají nacisté nahlášený svůj marš. Kolují termosky s horkou kávou a čajem.

Mluví k nám velitel policie. Žádá nás, abychom uvolnili trasu pro pochod nacistů a upozorňuje nás, že naším pobytem v ulici Na šarlejích pácháme přestupek. Na vyvýšené místo vylézá předseda strany Zelených Ondřej Liška s megafonem a mluví k davu "Přátelé, děkuji Vám za vaši odvahu. Vy tu sice pácháte přestupek, že sedíte na zemi, ale o sto metrů na náměstí nacisté porušují svým shromážděním Ústavu. Pojedu teď na policejní stanici, kde dám podnět k rozpuštění demonstrace DSSS". Dav mu tleská a skanduje "My tady počkáme!". Liška s Kocábem a několika dalšími "VIP" účastníky demonstrace nasedá do automobilu a odjíždí z ulice Na šarlejích na policejní stanici.

Minutu po jejich odjezdu začínají Policisté formovat jakousi bojovou sestavu. V jejím středu se formuje jízdní jednotka těžkoodděnců. Demonstranty projede vlna neklidu "Vstaňte rychle ! Pošlou na nás koně, vstaňte ušlapou Vás", znějí výkřiky. Všichni vstáváme a chytáme se za ruce, tvoříme lidský řetěz.

Policejní koně se dávají do pohybu a tryskem, brutální silou, najíždějí do davu. Jejich jezdci, vyzbrojeni dlouhými obušky, řežou hlava nehlava do demonstrantů. Koňské tělo mě odhazuje na stranu a tlačí ke stěně uličky. Dav je rozdělen na dvě části, které jsou tlačeny ke stranám uličky, uprostřed jsou policejní jezdci, kteří do lidí najíždí a bijí je svými obušky. Slyším mlasknutí, to jeden z jezdců svým obuškem roztříštil nos mlade dívce, která stojí vedle mě. Hodně krvácí. Chci jí pomoct, ale nemůžu, nedostanu se k ní, policejní jezdec se po mě ohání, naštěstí jen o několik centimetrů míjí mou hlavu, cítím v obličejí vzduch zvířený jeho holí.

Potom policisté použíjí taktické výbušniny – do chumlů strachy křičících lidí, natlačenými ke zdi, řezaných policejními jezdci, nahází dělobuchy.
Lidé křičí strachy, jako zvířata a utíkají. Pouteču asi třicet metrů a ohlížím se. Na místě zůstalo několik demonstrantů, u kterých policejní dělobuchy vybouchly v těsné blízkosti. Jsou zcela dezorientováni, ohlušeni, motají se zmateně v kruzích. Z oblaků dýmu se vyřítí pěší těžkooděnci a tyto výbuchy dezorientované a ohlušené lidi povalují na zem, poutají a zatýkají.

Další útok jízdy, další výbuchy. Beru nohy na ramena a zastavuji se až mimo pekelné ulice Na šarlejích.

Většina demonstrantů utekla do dolní části ulice Havlíčkova, kde policie okamžitě staví novou linii kordonů uzavírá tak ulici Na šarlejích. Na trávníku pár metrů před těžkoodděnci vzniká improvizované obvaziště. Mnoho lidí má vyvrklé kotníky, pohmožděniny od obušků, oděrky a spáleniny od policejních výbušnin. Demonstranti se ošetřují sami mezi sebou, policisté to pozorují, ale zdravotnickou pomoc, či asistenci nenabídnou. Jeden z účastníků je zraněn vážně. Nohu má zcela rozdrcenou koňským kopytem. Ptám se ho, jak se dokázal z ulice Na šarlejích se svým zraněním dostat. Odpovídá, že musel běžet. Voláme mu sanitku.

Hovořím s účastníkem demonstrace mého věku (padesátník) s mohutným plnovousem, dáváme si spolu cigaretu. Vypráví mi, že byl 17. listopadu na Národní třídě v Praze mezi studenty. Ptám se ho, kdyby měl oba zákroky porovnat, jak by to vyšlo. Odpovídá "Tady to bylo horší, stébáci na Národní neměli koně".

Byli jste mezi demonstranty v ulici Na Šarlejích? Napište nám své zážitky, dejte nám vědět pokud jste byli zraněni! Posílejte fotografie, videa z brutálního zásahu police! Pište na romea@romea.cz.

KAM DÁL??
Nový Bydžov: lidská práva pod kopyty koní
Nový Bydžov: Brutální zásah policie proti pokojným demonstrantům, bojůvka neonacistů zranila jednoho Roma

Karel Richter
Přečteno: 4417x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Nový Bydžov, SvědectvíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo