romea - logo
24. května 2019 (pátek)
svátek má Jana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Švédská policie zatýkala neonacisty za hajlování

Stockholm, 7.6.2008 21:00, (ROMEA/ČTK)

Švédská policie pozatýkala při páteční demonstraci krajní pravice ve Stockholmu 114 pravicových radikálů, mezi nimi i děti a mladistvé. Obvinila je, že v průběhu oslav státního svátku hajlovali a provolávali nacistický pozdrav Sieg-Heil. Po noci strávené za mřížemi bylo sto osob propuštěno, dvacet dalších zůstává ve vazbě. Uvedla to dnes s odvoláním na policejní zdroje agentura DPA.

V centru Stockholmu se v pátek konalo shromáždění, organizované švédskými nacionalisty, jehož se zúčastnily stovky osob. Odhadem 1000 až 1500 neonacistů se pak podle agentur zúčastnilo pochodu, který procházel ulicemi hlavního města. Akce nacionalistů vyprovokovaly střety mezi příznivci krajní pravice a levice, ke srážkám došlo i v jihošvédském Göteborgu.

Záminkou demonstrací radikální pravice byly oslavy národního svátku, který připomíná volbu legendárního krále Gustava Vasy na švédský trůn 6. června 1523. Datum je považováno za začátek dějin Švédska jako samostatného a nezávislého národního státu.

Přečteno: 901x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Švédsko, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo