romea - logo
20. března 2019 (středa)
svátek má Světlana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Švédská policie zatýkala neonacisty za hajlování

Stockholm, 7.6.2008 21:00, (ROMEA/ČTK)

Švédská policie pozatýkala při páteční demonstraci krajní pravice ve Stockholmu 114 pravicových radikálů, mezi nimi i děti a mladistvé. Obvinila je, že v průběhu oslav státního svátku hajlovali a provolávali nacistický pozdrav Sieg-Heil. Po noci strávené za mřížemi bylo sto osob propuštěno, dvacet dalších zůstává ve vazbě. Uvedla to dnes s odvoláním na policejní zdroje agentura DPA.

V centru Stockholmu se v pátek konalo shromáždění, organizované švédskými nacionalisty, jehož se zúčastnily stovky osob. Odhadem 1000 až 1500 neonacistů se pak podle agentur zúčastnilo pochodu, který procházel ulicemi hlavního města. Akce nacionalistů vyprovokovaly střety mezi příznivci krajní pravice a levice, ke srážkám došlo i v jihošvédském Göteborgu.

Záminkou demonstrací radikální pravice byly oslavy národního svátku, který připomíná volbu legendárního krále Gustava Vasy na švédský trůn 6. června 1523. Datum je považováno za začátek dějin Švédska jako samostatného a nezávislého národního státu.

Přečteno: 901x

 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Švédsko, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 50 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo