romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Svolavatel březnového pochodu radikálů v Plzni byl obviněn

Plzeň, 15.4.2009 11:06, (ROMEA)

Svolavateli březnového pochodu radikálů Plzní Tomáši Babkovi hrozí až tříletý trest vězení za propagaci nacismu. Policie už v březnu oznámila, že obvinila jedenadvacetiletého účastníka pochodu z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Mladá fronta Dnes nyní zveřejnila, že obviněným je právě Babka. Ten informaci potvrdil.

Podle policejní mluvčí Pavly Soukupové muž na náměstí Republiky ke konci akce 14. března projevil sympatie k hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka. Podle MfD ve svém projevu mimo jiné vyzýval: ".... společně za myšlenku nacionálního socialismu...".

"O tom obvinění vím," uvedl Babka. Současně řekl, že se neobává, že by jej za výroky před plzeňským chrámem svatého Bartoloměje mohl soud potrestat. "Nemůžou mi nic prokázat. Tomu nevěřím," dodal.

Naopak plzeňský radní pro bezpečnost Karel Paleček (ODS) se domnívá, že Tomáš Babka svým výrokem zákon porušil. „Myslím, že to, co řekl, je na trestní stíhání a byl bych udiven, kdyby jej za to policisté nestíhali,“ uvedl Karel Paleček.

Těsně po pochodu byli obviněni dva lidé. Jeden muž proto, že měl na krku vytetované číslo 88, což se vykládá jako symbol nacistického pozdravu Heil Hitler! Druhý za projevy směřující k propagaci nacismu. Ve fázi prověřování zůstává podle policie ještě případ, kdy je další muž podezřelý z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Na postup policie při pochodu radikálů si stěžovala některá občanská sdružení, ale také zastupitelé města. Ti se domnívali, že při akci byla omezena práva občanů a upozorňovali například, že policie kvůli pochodu zabránila průjezdu záchranky. Západočeský policejní ředitel Miloslav Maštera bude sporné momenty akce vysvětlovat na příštím jednání zastupitelstva.

KAM DÁL?
Před zraky starosty a za dohledu policie došlo v Plzni k několika trestným činům
Sledovali jsme on-line: Neonacistický pochod v Plzni stál daňové poplatníky více než milion korun

Policie obvinila z výtržnictví Roma, který protestoval proti neonacistům

VIDEO
Účastník neonacistického pochodu v Plzni: "Židáci, zasrani jedni hnusní!"
Neonacistický pochod Plzní
Bilance pochodu nácků: milionové náklady, čtyři zadržení
Plzní pochodovaly dvě stovky neonacistů, dva skončili na policii

ČTK, ROMEA, , , MF DNES
Přečteno: 1189x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo