romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Svolavatel březnového pochodu radikálů v Plzni byl obviněn

Plzeň, 15.4.2009 11:06, (ROMEA)

Svolavateli březnového pochodu radikálů Plzní Tomáši Babkovi hrozí až tříletý trest vězení za propagaci nacismu. Policie už v březnu oznámila, že obvinila jedenadvacetiletého účastníka pochodu z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Mladá fronta Dnes nyní zveřejnila, že obviněným je právě Babka. Ten informaci potvrdil.

Podle policejní mluvčí Pavly Soukupové muž na náměstí Republiky ke konci akce 14. března projevil sympatie k hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka. Podle MfD ve svém projevu mimo jiné vyzýval: ".... společně za myšlenku nacionálního socialismu...".

"O tom obvinění vím," uvedl Babka. Současně řekl, že se neobává, že by jej za výroky před plzeňským chrámem svatého Bartoloměje mohl soud potrestat. "Nemůžou mi nic prokázat. Tomu nevěřím," dodal.

Naopak plzeňský radní pro bezpečnost Karel Paleček (ODS) se domnívá, že Tomáš Babka svým výrokem zákon porušil. „Myslím, že to, co řekl, je na trestní stíhání a byl bych udiven, kdyby jej za to policisté nestíhali,“ uvedl Karel Paleček.

Těsně po pochodu byli obviněni dva lidé. Jeden muž proto, že měl na krku vytetované číslo 88, což se vykládá jako symbol nacistického pozdravu Heil Hitler! Druhý za projevy směřující k propagaci nacismu. Ve fázi prověřování zůstává podle policie ještě případ, kdy je další muž podezřelý z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Na postup policie při pochodu radikálů si stěžovala některá občanská sdružení, ale také zastupitelé města. Ti se domnívali, že při akci byla omezena práva občanů a upozorňovali například, že policie kvůli pochodu zabránila průjezdu záchranky. Západočeský policejní ředitel Miloslav Maštera bude sporné momenty akce vysvětlovat na příštím jednání zastupitelstva.

KAM DÁL?
Před zraky starosty a za dohledu policie došlo v Plzni k několika trestným činům
Sledovali jsme on-line: Neonacistický pochod v Plzni stál daňové poplatníky více než milion korun

Policie obvinila z výtržnictví Roma, který protestoval proti neonacistům

VIDEO
Účastník neonacistického pochodu v Plzni: "Židáci, zasrani jedni hnusní!"
Neonacistický pochod Plzní
Bilance pochodu nácků: milionové náklady, čtyři zadržení
Plzní pochodovaly dvě stovky neonacistů, dva skončili na policii

ČTK, ROMEA, , , MF DNES
Přečteno: 1203x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo