romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tak makejte, gádžové

Praha, 30.9.2008 10:39, (Metro)

Čas voleb je skutečně za dveřmi, není těžké to poznat. Objevují se nové a „překvapivé“ kauzy, naši přední politici jsou ve svých výrocích náhle zásadoví, ztělesňují vzor morálky. Někteří zase vytahují osvědčené populistické modely, kterými se buď k moci dostali, nebo se jimi u moci již dříve udrželi, popř. obojí. Budiž, jsou to standardní zbraně pro úspěch ve volbách, přesto se ovšem občas podaří někomu vytáhnout i kanon kalibru dlouho nevídaného.

NEPŘEHLDNĚTE
Protiromskou kampaň v Ústeckém kraji vede ODS

Možná roste dělostřelecké jedničce současné politické scény, vicepremiéru Čunkovi, silná konkurence. Stávající hejtman Ústeckého kraje a lídr kandidátky ODS Jiří Šulc zahrál na protiromskou strunu. Jak jinak si vysvětlit transparent visící na rozestavěném paláci Zdar v Ústí nad Labem s textem „Makejte, gádžové, ať se máme líp“. Poté, co se řada lidí s úžasem zeptala, proč něco takového hejtman pověsil, odpověděl, že chtěl prý rozpoutat celospolečenskou diskusi na téma systému vyplácení sociálních dávek - údajně mnohými zneužívaného. To, že nápis v této podobě určuje jako autora výroku Roma, mu nevadí.

DALŠÍ KOMENTÁŘ
Romové jako cesta k politické moci?
Populistická kampaň ODS

On ho totiž nevymyslel, pouze si ho „vypůjčil“. To je opravdu chabý pokus o delegování své odpovědnosti na nějakého anonyma, pokud vůbec existuje. Princip Šulcovy logiky je asi takovýto: Pokud budu na ulici hajlovat, nemůžete mě přece volat k zodpovědnosti, neboť já jsem hajlování nevymyslel. Chtěl jsem pouze vyvolat celospolečenskou diskusi na téma, zda „klasické“ potřesení rukou je v 21. století dostatečným pozdravem. Tak jsem zvědavý, kdo teď vytáhne kanon ještě větší ráže.

KAM DÁL
Protiromskou kampaň v Ústeckém kraji vede ODS
Provokace proti Romům v Ústí nad Labem

Přečteno: 4293x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Volby, 2008HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo