romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tak makejte, gádžové

Praha, 30.9.2008 10:39, (Metro)

Čas voleb je skutečně za dveřmi, není těžké to poznat. Objevují se nové a „překvapivé“ kauzy, naši přední politici jsou ve svých výrocích náhle zásadoví, ztělesňují vzor morálky. Někteří zase vytahují osvědčené populistické modely, kterými se buď k moci dostali, nebo se jimi u moci již dříve udrželi, popř. obojí. Budiž, jsou to standardní zbraně pro úspěch ve volbách, přesto se ovšem občas podaří někomu vytáhnout i kanon kalibru dlouho nevídaného.

NEPŘEHLDNĚTE
Protiromskou kampaň v Ústeckém kraji vede ODS

Možná roste dělostřelecké jedničce současné politické scény, vicepremiéru Čunkovi, silná konkurence. Stávající hejtman Ústeckého kraje a lídr kandidátky ODS Jiří Šulc zahrál na protiromskou strunu. Jak jinak si vysvětlit transparent visící na rozestavěném paláci Zdar v Ústí nad Labem s textem „Makejte, gádžové, ať se máme líp“. Poté, co se řada lidí s úžasem zeptala, proč něco takového hejtman pověsil, odpověděl, že chtěl prý rozpoutat celospolečenskou diskusi na téma systému vyplácení sociálních dávek - údajně mnohými zneužívaného. To, že nápis v této podobě určuje jako autora výroku Roma, mu nevadí.

DALŠÍ KOMENTÁŘ
Romové jako cesta k politické moci?
Populistická kampaň ODS

On ho totiž nevymyslel, pouze si ho „vypůjčil“. To je opravdu chabý pokus o delegování své odpovědnosti na nějakého anonyma, pokud vůbec existuje. Princip Šulcovy logiky je asi takovýto: Pokud budu na ulici hajlovat, nemůžete mě přece volat k zodpovědnosti, neboť já jsem hajlování nevymyslel. Chtěl jsem pouze vyvolat celospolečenskou diskusi na téma, zda „klasické“ potřesení rukou je v 21. století dostatečným pozdravem. Tak jsem zvědavý, kdo teď vytáhne kanon ještě větší ráže.

KAM DÁL
Protiromskou kampaň v Ústeckém kraji vede ODS
Provokace proti Romům v Ústí nad Labem

Přečteno: 4302x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Volby, 2008HLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo