romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Talent La Sophia pomáhá nadaným dětem

Dolní Beřkovice, 30.7.2009 11:33, (ROMEA/RV)

Brána do zahrady zámku Dolní Beřkovice – prostoru, kde se uskutečnil hudební festival La Sophia, se pro návštěvníky otevřela v soboru sedmadvacátého června.

Již podruhé jej za podpory svých známých z řad umělců uspořádala Yvetta Blanarovičová, zakladatelka a předsedkyně správní rady občanského sdružení stejného názvu jako samotný festival. Kromě známých osobností české hudební scény jako jsou Janek Ledecký, David Koller, Petr Muk nebo Tereza Kerndlová, zde vystoupili také vítězové soutěže Talent La Sophia, která festivalu předcházela. A ačkoliv má pouze krátkou tradici, své fanoušky z řad majoritní společnosti i mezi Romy si již našel. Redaktoři Romano voďi se této akce, jejíž hlavní myšlenkou je podpořit výjimečné hudební talenty a pod záštitou sdružení založit konzervatoř pro sociálně či jinak znevýhodněné děti z různých koutů České republiky, zúčastnili také.

VIDEO
Koncert talentů La Sophia


Jedním z hostů byla i Tereza Kerndlová
(FOTO: Dalibor Konopáč - DaliborKonopac.com)

Zámek Dolní Beřkovice, v jehož areálu festival probíhal, získalo občanské sdružení La Sophia od rodiny Thurn und Taxis. Jeho využití je určené výhradně k aktivitám spojeným s činností sdružení. „La Sophia je výsledkem mé dvanáctileté práce, kterou jsem zasvětila dětem z dětských domovů. Původně jsem neplánovala založit nějakou nadaci nebo občanské sdružení, protože jsem nechtěla být nařčena z toho, že další umělec si dělá tak zvaný zářez do showbyznysového portfolia. Nakonec jsme ale dali dohromady desetičlenný tým lidí, kteří se již deset let na různých úrovních věnují charitativním aktivitám zaměřeným na pomoc opuštěným dětem. Všemu předcházela samozřejmě úmorná práce a přesvědčování. Začít chodit po ministerstvech, úřadech, žádat o podporu – nebylo to jednoduché. Komukoliv jsem se zmínila o těchto plánech, každý řekl:,Ty jsi se dočista zbláznila, vedle toho všeho, co děláš, kolik máš v Čechách divadelních představení, točíš seriál na Slovensku…´ Já jsem si ale stále říkala, že to ještě stíhám. A pokud Blanarovičová stíhá La Sophii a La Sophia Blanarovičovou, není co řešit,“ vzpomíná na začátky zakladatelka sdružení Yvetta Blanarovičová, jež si přes velkou pracovní vytíženost na nás udělala čas a kromě rozhovoru se společně se dvěma dětmi nechala vyfotit na obálku Romano voďi.

Časem by v místě zámku v Dolních Beřkovicích měla vzniknout konzervatoř European Music College. Díky výtěžku z festivalu a dalších akcí, jež sdružení provozuje, by se zde v blízkém budoucnu mohly hudebně vzdělávat znevýhodněné děti. „Po jedné přehlídce talentovaných dětí v Kolíně jsem dostala nápad věnovat se vzdělávaní dětí v oblasti muziky. Pomoci ne všem, ale alespoň těm, které se chtějí vzdělávat. Jak všichni moc dobře víme, vzdělání je totiž jednou z nejdůležitějších věcí. Po oné přehlídce jsem o tom všem začala hodně přemýšlet. Pak jsem začala shánět odpovídající nemovitost a nakonec, díky panu Lobkowitzovi, jsem vhodné prostory našla. Původně jsem měla zájem o jeho zámek, popsala jsem mu svou představu a on mi nakonec poradil, abych se s prosbou obrátila na jeho bratrance Karla Ferdinanda Thurn und Taxis. Prý má takový zámek, jaký bych si představovala. Hned ten den jsem se pana Lobkowitze zeptala, zda je možné, abych se na zámek jela podívat. Když jsem ho viděla, bylo mi jasné, že prostor, který právě hledám, je tady, v Dolních Beřkovicích. Je tu dost místa pro ubytování budoucích studentů a současně pro velké vzdělávací středisko, které by mělo vyrůst zde na zahradě a kde se budou děti učit managementu, produkci a všemu, co se točí kolem muziky. Byli bychom rádi, kdyby sem jednou jezdili vést workshopy ti nejlepší muzikanti a umělci z celého světa,“ mluví o svých plánech Yvetta Blanarovičová. Konzervatoř by se měla otevřít v září 2011, vše ale podle slov zakladatelky a předsedkyně správní rady sdružení záleží také na tom, jak rychle La Sophia získá finanční prostředky na rekonstrukci objektu. „Záleží to vše na financích, a proto je potřeba o tomto projektu mluvit. Oslovila jsem například Michela Fleischmanna, ředitele Frekvence 1 a Evropy 2, nebo Jiřího Balvína, ředitele hudební televize Óčko. Během studia na připravované konzervatoři by měl každý student „projít“ klasikou, musí se jim dát ale také šance, aby si našli svou vlastní cestu, kterou by se posléze chtěli ubírat.“ Od toho prý budou profesoři a šéfové jednotlivých oddělení, mezi kterými by podle informací uvedených na internetové stránce www.lasophia.c měli být i umělci jako Jiřina Bohdalová a Viktor Preiss.


Festivalové publikum
(FOTO: Dalibor Konopáč - DaliborKonopac.com)

Jak již bylo řečeno, vše se bude odvíjet od financí. Ostatně hlavním posláním festivalu La Sophia je získat další prostředky k vytvoření oné konzervatoře pro znevýhodněné děti. Na druhém ročníku se sešli lidé všech věkových kategorií. Po odbití jedenácté hodiny dopoledne se slova ujala samotná Yvetta Blanarovičová, jež v přivítání všech přítomných, kterých se v Dolních Beřkovicích letos sešlo na dva tisíce, předběhla moderátora Libora Boučka. Toho při cestě na festival potkaly dopravní potíže, po obědě se ale moderátorského mikrofonu ujal. Zakladatelka sdružení La Sophia během svého projevu představila finalisty proběhnuvší soutěže Talent La Sophia, vysvětlila cíle a priority občanského sdružení a v neposlední řadě poděkovala všem partnerům, bez jejichž pomoci by podobný festival nemohla organizovat. První polovina hudebního programu patřila nejmenším divákům. Pro ně vystupovaly hvězdy typu Heidi Janků, Petry Černocké známé zejména díky roli mladé čarodějky Saxany, nebo skupiny Maxim Turbulenc. Po vystoupení každého ze zmíněných umělců měli malí návštěvníci a obdivovatelé těchto hudebních hvězd možnost získat z jejich rukou fotografi e s autogramy.

Další zpestření celého programu zajistila taneční skupina Flamenco, kterou vede Jana Haluková. Ta se tomuto druhu tance, pocházejícího ze španělské Andalusie, věnuje více jak devět let. „Flamenco jsem se učila od nejlepších tanečníků v samotné Andalusii. Žila jsem tam celkem sedm let. Tento tanec mě velmi naplňuje, proto jsem se rozhodla ho také sama učit. Téměř rok vedu taneční soubor malých tanečnic, tancují v něm jak romské, tak neromské dívky.

Mě se osobně myšlenka projektu La Sophia zamlouvá, proto jsme také přijely,“ řekla Jana Haluková. Podobně se pro Romano voďi vyjádřila i mladá zpěvačka Tereza Kerndlová, dcera jazzového a swingového zpěváka Ládi Kerndla, jež loni Českou republiku reprezentovala v televizní soutěži Eurovision Song Contest 2008. „Tento projekt se mi velmi líbí, je to chvályhodná věc. Myslím si, že je velmi důležité, aby se znevýhodněným dětem věnovali ti, kteří je jednou dokáží prosadit a dostanou jejich talent ze srdcí na povrch,“ sdělila redaktorům měsíčníku Romano voďi známá česká celebrita.

Po vystoupení Janka Ledeckého přišli na řadu finalisté soutěže Talent La Sophia, kteří vystoupili za doprovodu hudebního uskupení Connection. Josef Fečo, člen této hudební skupiny, s dětmi absolvoval také víkendové soustředění a kromě jiných zasedl do poroty, jež nejlepší talenty pro sobotní dopoledne vybrala. Představili se tři chlapci, kteří se umístili na předních místech ve věkové kategorii od tří do devíti let, posléze děvčata, jež zvítězila v kategorii od čtrnácti do osmnácti let. Desetiletý Jiří Samek z Jablonce nad Nisou, který v soutěži Talent La Sophia obsadil v kategorii do třinácti let třetí místo, zazpíval za doprovodu kytary píseň Zachraňte koně. Romskou píseň Nane man daj aňi dadoro (Nemám matku ani otce) mohli návštěvníci festivalu slyšet z úst jedenáctiletého Štefana Pechy z Třince. Ze silného mladíkova altu naskočila nejednomu divákovi husí kůže. Kategorii do třinácti let uzavřel vítěz – Milan Horváth, mimochodem syn hudebníka Milana Miguela Horvátha z kapely Bengas, s doprovodem na kytaru a vlastní interpretací romské hymny. „Na kytaru hraji už od svých tří let, vedl mě k tomu otec. Táta je můj velký vzor, chtěl bych být jednou jako on,“ popisuje Milan Horváth, jeden z vítězů soutěže Talent La Sophia.

Po vítězných pěveckých výkonech chlapců z kategorie od devíti do třinácti let se na pár minut ujala pódia samotná skupina Connection, jež na festivalu La Sophia vystupovala v neúplné sestavě. Posléze pokračovala vystoupení vítězek. Velký úspěch u obecenstva sklidila patnáctiletá zrakově postižená Kateřina Horáková, jež se v soutěži umístila na bronzové příčce. Než začala zpívat píseň od Věry Bílé Paš o paňori (U vody), na pódiu se přede všemi uklonila. Když zpívala refrén, popěvovali si i lidé z obecenstva. Simona Czaniová z Dětského domova v Pyšelech, jež získala ve své kategorii první místo, zaujala vlastní interpretací písně Valerie od Amy Winehouse. Svým „chraplákem“ typickým pro známou zpěvačku zaujala nejen porotu proběhnuvší soutěže, ale i celé obecenstvo na festivalu. Co je jejím velkým snem? „Přála bych si jednou zpívat na velkých pódiích. K tomu ale potřebuji patřičné vzdělání, proto doufám, že se paní Blanarovičové podaří otevřít European Music College. Moc ráda bych takovou školu navštěvovala,“ neskrývá své pocity nadějná zpěvačka, jež zpívá od tří let.

Michal Miko, Tomáš Bystrý
Přečteno: 5267x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, RV 7,8/2009HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo