romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Taneční divadlo Ponec o víkendu rozproudí romská kultura

Praha, 27.6.2007 16:31, (Romea)

Pražské divadlo Ponec, scéna pro současný tanec a pohybové divadlo, již tento víkend na svých prknech uvítá romské umělce prezentující vlastní kulturu. V rámci programu nazvaném Romano ilo – Romské srdce bude v průběhu pátečního a sobotního večera představena rozmanitost uměleckých počinů Romů z České republiky i Slovenska. Dvoudenní maraton připravilo nově vzniklé Sdružení na podporu romské kultury, jehož cílem je, jak ostatně sám název napovídá, zviditelnit romskou kulturu i za hranicemi České republiky a zvýšit její celospolečenské uznání.

„Chtěli bychom tímto představením ukázat, co Romové umí a dokáží. Ze všech částí romské kultury jsme proto vzali kus a začlenili ho do představení,“ upřesnil Romskému informačnímu servisu koncepci Martin Zoubek, spoluautor a režisér obou večerů.

Hudba a tanec, to jsou dva hlavní pilíře, na kterých odnepaměti stojí romská kultura. Patřičný prostor jim tedy bude patřit i na tomto festivalu. O hudbu se postará formace Bengas a kapela Jana Surmaje, skupina Mdance pak předvede tradiční i moderní taneční choreografie. Již méně se do povědomí veřejnosti dostává rodící se romská literatura. I zde bude mít proto své místo. První generaci autorů zde se svým průřezem díla zastoupí uznávaný básník a prozaik Emil Cina. Divadelní umění přijede ze Slovenska předvést také již léta zavedený a ojedinělý soubor Romathan. Do historie návštěvníky zavede expozice fotografií nazvaná Krásné časy, která poodhalí tradiční způsob života Romů z konce 19.století. Představení dětského souboru Cikne čhave nazvaném Indická svatba pak připomene mnohem dávnější, v lecčems ale dodnes patrnou, romskou minulost.

Sdružení na podporu romské kultury je zatím v plenkách. Nic mu však nebrání tomu klást si již nyní cíle ohledně toho, jak do budoucna dále přispívat ke zviditelnění kultury Romů. „Máme velké cíle, rádi bychom také dělali více představení a to nejenom v Praze. Do budoucna by bylo velmi zajímavé, kdyby v Praze vzniklo kamenné divadlo, kam bychom mohli přivážet zajímavé romské věci, aby lidé věděli, kde tento druh umění nalézt,“ prozradil na závěr Zoubek.

Oběma večery bude od 20 hodin provázet redaktor České televize Richard Samko.

Přečteno: 1200x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo