romea - logo
23. září 2019 (pondělí)
svátek má Berta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Taneční divadlo Ponec o víkendu rozproudí romská kultura

Praha, 27.6.2007 16:31, (Romea)

Pražské divadlo Ponec, scéna pro současný tanec a pohybové divadlo, již tento víkend na svých prknech uvítá romské umělce prezentující vlastní kulturu. V rámci programu nazvaném Romano ilo – Romské srdce bude v průběhu pátečního a sobotního večera představena rozmanitost uměleckých počinů Romů z České republiky i Slovenska. Dvoudenní maraton připravilo nově vzniklé Sdružení na podporu romské kultury, jehož cílem je, jak ostatně sám název napovídá, zviditelnit romskou kulturu i za hranicemi České republiky a zvýšit její celospolečenské uznání.

„Chtěli bychom tímto představením ukázat, co Romové umí a dokáží. Ze všech částí romské kultury jsme proto vzali kus a začlenili ho do představení,“ upřesnil Romskému informačnímu servisu koncepci Martin Zoubek, spoluautor a režisér obou večerů.

Hudba a tanec, to jsou dva hlavní pilíře, na kterých odnepaměti stojí romská kultura. Patřičný prostor jim tedy bude patřit i na tomto festivalu. O hudbu se postará formace Bengas a kapela Jana Surmaje, skupina Mdance pak předvede tradiční i moderní taneční choreografie. Již méně se do povědomí veřejnosti dostává rodící se romská literatura. I zde bude mít proto své místo. První generaci autorů zde se svým průřezem díla zastoupí uznávaný básník a prozaik Emil Cina. Divadelní umění přijede ze Slovenska předvést také již léta zavedený a ojedinělý soubor Romathan. Do historie návštěvníky zavede expozice fotografií nazvaná Krásné časy, která poodhalí tradiční způsob života Romů z konce 19.století. Představení dětského souboru Cikne čhave nazvaném Indická svatba pak připomene mnohem dávnější, v lecčems ale dodnes patrnou, romskou minulost.

Sdružení na podporu romské kultury je zatím v plenkách. Nic mu však nebrání tomu klást si již nyní cíle ohledně toho, jak do budoucna dále přispívat ke zviditelnění kultury Romů. „Máme velké cíle, rádi bychom také dělali více představení a to nejenom v Praze. Do budoucna by bylo velmi zajímavé, kdyby v Praze vzniklo kamenné divadlo, kam bychom mohli přivážet zajímavé romské věci, aby lidé věděli, kde tento druh umění nalézt,“ prozradil na závěr Zoubek.

Oběma večery bude od 20 hodin provázet redaktor České televize Richard Samko.

Přečteno: 1200x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo