romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Terezínská iniciativa považuje Bátorovo setrvání na MŠMT za výsměch boji proti rasismu a xenofobii a snaze o klidné soužití minorit

Praha, 21.9.2011 15:42, (ROMEA)
ilustrační foto

Bývalí židovští vězni nacistických koncentračních táborů sdružení v organizaci Terezínská iniciativa požadují odvolání úředníka Ladislava Bátory z ministerstva školství. Dnes  o tom informovalo předsednictvo této organizace. Setrvání Bátory, který dříve kandidoval za nacionalistickou Národní stranu, ve vysoké funkci označilo za výsměch všem výzvám k boji proti extremismu. Bývalé vězně znepokojuje také podpora, které se Bátorovi dostává od prezidenta Václava Klause.

V prohlášení podepsaném členkami předsednictva Terezínské iniciativy Michaelou Vidlákovou, Annou Hyndrákovou a Dagmar Lieblovou se připomíná Bátorův příklon k radikální pravici s antisemitskými a xenofobními postoji. "Předsednictvo Terezínské iniciativy jménem svých členů, těch mála dosud žijících osob, které přežily holokaust, se ostře staví proti skutečnosti, že člověk jako pan Ladislav Bátora má možnost ovlivňovat jak dění v zemi, tak výchovu české mládeže," uvedlo vedení iniciativy.

Podle jeho členů je Bátorovo setrvání ve funkci výsměchem všem neustále opakovaným provoláním o boji proti extremismu, rasismu, xenofobii, o snaze po toleranci a klidném soužití minorit. "Proto důrazně požadujeme nejen odvolání pana Ladislava Bátory z funkce na MŠMT, ale odmítáme jeho zařazení do jakékoliv jiné funkce ve státní správě," píše se v prohlášení.

Členové terezínské iniciativy také vyjádřili podiv nad tím, že ministr školství Josef Dobeš (VV) "tolik lpí" na tom, aby v jeho úřadu působil člověk s takovými názory a rozporuplnou minulostí. "Není snad snaha pana ministra Dobeše udržet ho na ministerstvu za každou cenu jistým signálem, že ministerstvo povede mládež v duchu jeho názorů?" ptají se v prohlášení.

Iniciativa také uvedla, že je znepokojena postojem prezidenta Klause k této kauze, zejména jeho článkem o "malé české hilsneriádě", v jehož textu Bátoru hájí. "Ukazuje naprosté nepochopení jak podstaty hilsneriády samé, tak i role prezidenta Masaryka v ní," upozornilo vedení Terezínské iniciativy.

Bátora se mimo jiné před lety zúčastnil přednášky o českém protižidovství, pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou, a v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast pochválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů.

Dobeš Bátoru v dubnu i přes protesty politiků a neziskových organizací zaměstnal jako svého ekonomického poradce a o prázdninách ho jmenoval šéfem personálního odboru, odkud ho však na nátlak TOP 09 přesunul na pozici zástupce šéfky svého kabinetu, což v reálu znamenalo Bátorovo povýšení. Dobeš se Bátory v minulosti už několikrát zastal s tím, že dělá svou práci dobře a že je to svědomitý národovec a katolík. Bátoru hájil i Klaus a jeho spolupracovníci.

Naopak proti působení kontroverzního úředníka minulý týden vystoupil bývalý prezident Václav Havel. Skupina Bátorových odpůrců také demonstrovala při nedávné návštěvě premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra Dobeše v jeruzalémském památníku obětí holokaustu.

ČTK, voj,
Přečteno: 957x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Ladislav BátoraHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo