romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Thomas Hammarberg komisař Rady Evropy pro lidská práva: Evropská média a protiromské stereotypy

Štrasburk, 7.7.2011 0:00, (ROMEA)
ilustrační foto

7. července komisař Rady Evropy pro lidská práva Thomas Hammarberg zveřejnil své vyjádření ohledně stále neuspokojivé situace evropských médií, která pokračují v šíření protiromských stereotypů. Uvádíme zkrácenou verzi tiskové zprávy.

Řada časopisů a vysílání si doposud neuvědomila svou odpovědnost, pokud jde o vytváření negativního obrazu Romů v médiích. Média skrze poskytování zkreslených zpráv a levné senzacechtivosti přispívají ke xenofobii. Základem k odstranění negativního obrazu Romů v médiích je prosazování etické žurnalistiky.

Povědomí o romské kultuře nebo problémech, kterým Romové v různých evropských zemích čelí, je bohužel velmi omezené. Mnozí Romové, kteří jsou nejpočetnější etnickou menšinou v Evropě, žijí v podmínkách extrémní marginalizace, jsou oběťmi rasismu a diskriminace. Často se zapomíná na skutečnost, že Romové a Traveleři mají nárok na stejná lidská práva jako ostatní.

Nesnášenlivost vůči Romům je využívána extremistickými skupinami v některých evropských státech a média k tomuto nebezpečnému trendu v některých případech přispívají. Následky mohou být fatální. Například chladnokrevná vražda šesti Romů, včetně 5letého dítěte, byla na přelomu roku 2008/2009 spáchána v Maďarsku v atmosféře naplněné projevy nenávisti.

Protiromská rétorika napříč Evropou

Dokonce i média, která nereprodukují nenávistné projevy, mohou podporovat stereotypy. Příkladem nám může být uveřejňování zpráv o Romech a Travelerech pouze v kontextu sociálních problémů a kriminality. Takové zprávy jen podporují stereotypy, že Romové trvale žijí za hranicí zákona či jsou odpovědní za své vlastní vyloučení, protože se rozhodli být jiní.

Systematické sledování rumunských médií ukazuje, že tato média často podněcují „hony na čarodějnice“ proti Romům. Dalším příkladem je Bulharsko, kde byly publikovány nenávistné články porovnávající Romy k dobytku, ovcím a vlkům.

Etika a etické kodexy

Jedná se o základní etický princip, že celá skupina by neměla být obviňována za to, co mohli udělat někteří z jejích členů. Stigmatizace všech Romů, z nichž naprostá většina není v rozporu se zákonem, ukazuje, že je nutné zachování etických kodexů chování i žurnalistiky. Školení pro novináře např. kampaň Dosta! (Dost!) může tvorbu a podávání zpráv zlepšit.

Existuje několik médií, která slouží romské komunitě, a sítí pro romské novináře. Je však jen málo Romů, kteří pracují v mainstreamových médií nebo těmto médiím poskytují konzultace. Prostřednictvím tzv. twinningových projektů Evropské komise může více romských novinářů najít cestu do mainstreamových médií. Na druhé straně neromští novináři mohou vytvářet kontakty v romských komunitách a nacházet tak lépe vysvětlení a řešení, místo vyhledávání problémů.

Cesta vpřed

Média mají velkou moc vytvářet náš obraz světa – a s tímto přichází také velká odpovědnost. Dnes se médiím však nedaří této odpovědnosti dostát. Šíření předsudků vůči Romům přispívá k udržování sociálního vyloučení Romů a Travelerů a stává se významnou překážku pro požívání jejich lidských práv. Reportéři a novináři mohou na základě skutečného profesionalismu přispět ke spravedlivější společnosti.

Thomas Hammarberg, komisař Rady Evropy pro lidská práva
Přečteno: 1183x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo