romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tisková zpráva: „Občané městu, město občanům“ k posledním událostem ve Varnsdorfu

Varnsdorf, 19.1.2012 13:01, (ROMEA)

V souvislosti s posledními akcemi protestů ve Varnsdorfu bychom rádi sdělili následující. Zúčastnili jsme se ho na úrovni zástupců ZO OMMO ve Varnsdorfu, já osobně jako spolupořadatel. Zejména akce z 15. 1. 2012 byla cílena na vývoj situace v našem městě související s některými aktivitami násilí z počátku roku, které jsou nyní v šetření Policie ČR a z nichž jsou podezřelí občané romské národnosti.
 
V této souvislosti bychom chtěli uvést, že náš postoj k dění v našem městě a jeho okolí, ale i s dlouhodobě neřešenou situací spojenou s rostoucím napětím mezi občany, je spojen s velmi slabým zájmem odpovědných míst za situaci. Jde o problematiku sociálního charakteru, rostoucích bezpečnostních rizik souvisejících s kriminalitou, byť jen zpočátku na úrovni drobných krádeží, posléze přerůstající v ataky násilné povahy mezi občany.

Nechceme a ani nemůžeme dělat arbitry té nebo oné straně, od toho vidíme stále jako v prvé řadě odpovědné orgány činné v trestním řízení, chceme však důrazně apelovat na odpovědná místa na úrovni místní samosprávy, ale především vlády této země, aby se situací v této oblasti začaly opravdu vážně zabývat. Proto byly vládě ČR již v říjnu 2011 adresovány požadavky odrážející vážnost situace, a aby se jimi odpovědné orgány zabývaly. Mj. např. snížení trestní odpovědnosti z 15 let na 14 let, snížení hranice pokuty za přestupek z 5.000,-Kč na 2.000,-Kč.

Z posledních akcí vyplynula nutnost dalších opatření, např. důsledná kontrola bránící zneužívání sociálních dávek, zprovoznění policejní služebny v prostorách Velveta Clubu a hlavně její obsazení Policií ČR a Městskou policií Varnsdorf atd., což bylo adresováno taktéž vládě a Parlamentu ČR.

Chtěli bychom zdůraznit, že politické hnutí „Občané městu, město občanům“ (OMMO) v žádném případě, a to ani ve Varnsdorfu, nepojímá své aktivity jako šíření rasistických nebo xenofobních nálad. Považuje však za důležité konečně řešit problémy spojené se sociálně kulturní výchovnou i bezpečnostní problematikou, která se v dosavadní podobě ukazuje jako nebezpečná zbraň v rukou těch, kteří ji chtějí zneužívat v politickém boji, blížící volby nevyjímaje.

Odmítáme účastnit se akcí pořádaných např. uskupeními jako je DSSS apod., nebo jednotlivci, kteří jsou zneužíváni k šíření nenávistných nálad. Apelujeme na rozum, občanskou sounáležitost a nutnost řešit sporné záležitosti zákonnými prostředky, které povedou v konečném důsledku k nastolení práva, pořádku a celkově klidnější atmosféry. K tomu chceme jako občané i jako zástupci politického hnutí dle svých možností přispět.

Pavel Vaňáč, předseda ZO OMMO ve Varnsdorfu
Přečteno: 2322x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo