romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tomáš Habart: Zase ten Bátora...

Praha, 24.7.2011 9:56, (http://blog.aktualne.centrum.cz)

„Závěrem nám ještě dovolte, abychom Vám z celého srdce poděkovali za to, s jakou nesmlouvavostí a vervou jste se zastal našeho předsedy Ladislava Bátory hned na začátku nenávistné kampaně, kterou proti němu od letošního února vedla a dále vedou bezmála všechna média a mnozí politici. Nebýt Vašeho jednoznačného zastání, bývala by ona kampaň byla jistě ještě brutálnější a pro něj pravděpodobně skutečně zničující…“. Právě tak končí blahopřání k sedmdesátinám Václava Klause od zakladatelů občanského sdružení Akce D.O.S.T., které prezident přijal počátkem července na Pražském hradě. Ladislav Bátora, jeden z účastníků setkání trvajícího bezmála půldruhé hodiny, se následující týden stal ředitelem personálního odboru ministerstva školství.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU PAVLA KOŠÁKA

Rychlá kariéra Ladislava Bátory na MŠMT je zajímavá zejména v souvislosti s lidskoprávními tématy, která by měla patřit k prioritám tohoto rezortu. Ministerstvo školství je dlouhodobě kritizováno za vysokou selektivnost vzdělávacího systému a zároveň za jeho nízkou schopnost nabídnout kvalitní vzdělání všem dětem bez rozdílu. Absence systémové podpory v běžných školách vyřazuje z hlavního vzdělávacího proudu tisíce dětí s různou formou handicapu, děti dlouhodobě nemocné a jinak znevýhodněné…

I krátké nahlédnutí do životopisu Ladislava Bátory (popřípadě návštěva některého z diskusních večerů Akce D.O.S.T.) ale čtenáře ujistí v tom, že rovné příležitosti (nejen) ve vzdělávání rozhodně nepatří mezi témata hodná jeho podpory. Právě naopak – spolu se svými přívrženci je řadí s patřičnou hrdostí mezi nebezpečné a svobodu ohrožující humanrightismy, antidiskriminacionismy a jiné -ismy.

Je absolutně neuvěřitelné, stane-li se zastánce takových názorů poradcem šéfa instituce, která má naplňování rovného přístupu všech občanů ke vzdělávání ukotvenou ve vlastním zákoně. Je nepřijatelné, když – slovy publicisty Jindřicha Šídla: „…tento chlapík s přiznanou podporou z Hradu teď dělá u Dobeše hlavního kádrováka“.

Člověk nemusí být zrovna kovaným „pravdoláskařem“, aby ho zarazilo, že do politiky narovnávání příležitostí znevýhodněných dětí může z postu vysokého státního úředníka hovořit bývalý kandidát za Národní stranu. Jakkoliv se svou kandidaturu snaží vysvětlovat tím, že byl nestraník a že šlo pouze o politické gesto na truc topolánkovské ODS, musel si být pan Bátora díky svému vzdělání velmi dobře vědom populistické a xenofobní politiky NS mistrně balancující na hraně zákona.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU PAVLA KOŠÁKA

KAM DÁL?
Tolerance a občanská společnost vyzývá k odvolání ministra školství Josefa Dobeše
Kniha Zkáza Slovanů, která na Bátoru působila jako skvělá, patří k jedné z nejantisemitičtějších českých knih 20. století
Bátora i D. O. S. T. odmítají nařčení z antisemitismu a rasismu
Nečas považuje prezidentovy výroky za legitimní, Bátoru jako náměstka Dobeše však neschvaluje
Klaus podporuje Bátoru, který kandidoval za Národní stranu
Zápis z porady: "ministr v úvodu představil nového poradce Mgr. Ing. Ladislava Bátoru"
Nečas je proti jmenování Bátory náměstkem na MŠMT
ODS se zlobí na Dobeše, Bátora má nastoupit na místo náměstkyně za ODS
Bohdalová: Extremista Bátora je pro ČSSD v resortu školství nepřijatelný, ministr Dobeš musí vše vysvětlit
Jmenování kandidáta extremistické Národní strany na post 1. náměstka je podle MŠMT spekulace
Bývalý kandidát extremistické Národní strany bude prvním náměstkem ministra školství

Tomáš Habart, vzdělávací program Varianty, Člověk v tísni
Přečteno: 1476x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Vzdělávání, Ladislav BátoraHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo