romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tomáš Habart: Zase ten Bátora...

Praha, 24.7.2011 9:56, (http://blog.aktualne.centrum.cz)

„Závěrem nám ještě dovolte, abychom Vám z celého srdce poděkovali za to, s jakou nesmlouvavostí a vervou jste se zastal našeho předsedy Ladislava Bátory hned na začátku nenávistné kampaně, kterou proti němu od letošního února vedla a dále vedou bezmála všechna média a mnozí politici. Nebýt Vašeho jednoznačného zastání, bývala by ona kampaň byla jistě ještě brutálnější a pro něj pravděpodobně skutečně zničující…“. Právě tak končí blahopřání k sedmdesátinám Václava Klause od zakladatelů občanského sdružení Akce D.O.S.T., které prezident přijal počátkem července na Pražském hradě. Ladislav Bátora, jeden z účastníků setkání trvajícího bezmála půldruhé hodiny, se následující týden stal ředitelem personálního odboru ministerstva školství.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU PAVLA KOŠÁKA

Rychlá kariéra Ladislava Bátory na MŠMT je zajímavá zejména v souvislosti s lidskoprávními tématy, která by měla patřit k prioritám tohoto rezortu. Ministerstvo školství je dlouhodobě kritizováno za vysokou selektivnost vzdělávacího systému a zároveň za jeho nízkou schopnost nabídnout kvalitní vzdělání všem dětem bez rozdílu. Absence systémové podpory v běžných školách vyřazuje z hlavního vzdělávacího proudu tisíce dětí s různou formou handicapu, děti dlouhodobě nemocné a jinak znevýhodněné…

I krátké nahlédnutí do životopisu Ladislava Bátory (popřípadě návštěva některého z diskusních večerů Akce D.O.S.T.) ale čtenáře ujistí v tom, že rovné příležitosti (nejen) ve vzdělávání rozhodně nepatří mezi témata hodná jeho podpory. Právě naopak – spolu se svými přívrženci je řadí s patřičnou hrdostí mezi nebezpečné a svobodu ohrožující humanrightismy, antidiskriminacionismy a jiné -ismy.

Je absolutně neuvěřitelné, stane-li se zastánce takových názorů poradcem šéfa instituce, která má naplňování rovného přístupu všech občanů ke vzdělávání ukotvenou ve vlastním zákoně. Je nepřijatelné, když – slovy publicisty Jindřicha Šídla: „…tento chlapík s přiznanou podporou z Hradu teď dělá u Dobeše hlavního kádrováka“.

Člověk nemusí být zrovna kovaným „pravdoláskařem“, aby ho zarazilo, že do politiky narovnávání příležitostí znevýhodněných dětí může z postu vysokého státního úředníka hovořit bývalý kandidát za Národní stranu. Jakkoliv se svou kandidaturu snaží vysvětlovat tím, že byl nestraník a že šlo pouze o politické gesto na truc topolánkovské ODS, musel si být pan Bátora díky svému vzdělání velmi dobře vědom populistické a xenofobní politiky NS mistrně balancující na hraně zákona.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU PAVLA KOŠÁKA

KAM DÁL?
Tolerance a občanská společnost vyzývá k odvolání ministra školství Josefa Dobeše
Kniha Zkáza Slovanů, která na Bátoru působila jako skvělá, patří k jedné z nejantisemitičtějších českých knih 20. století
Bátora i D. O. S. T. odmítají nařčení z antisemitismu a rasismu
Nečas považuje prezidentovy výroky za legitimní, Bátoru jako náměstka Dobeše však neschvaluje
Klaus podporuje Bátoru, který kandidoval za Národní stranu
Zápis z porady: "ministr v úvodu představil nového poradce Mgr. Ing. Ladislava Bátoru"
Nečas je proti jmenování Bátory náměstkem na MŠMT
ODS se zlobí na Dobeše, Bátora má nastoupit na místo náměstkyně za ODS
Bohdalová: Extremista Bátora je pro ČSSD v resortu školství nepřijatelný, ministr Dobeš musí vše vysvětlit
Jmenování kandidáta extremistické Národní strany na post 1. náměstka je podle MŠMT spekulace
Bývalý kandidát extremistické Národní strany bude prvním náměstkem ministra školství

Tomáš Habart, vzdělávací program Varianty, Člověk v tísni
Přečteno: 1479x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Vzdělávání, Ladislav BátoraHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo