romea - logo
15. července 2019 (pondělí)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tomáš Habart: Zase ten Bátora...

Praha, 24.7.2011 9:56, (http://blog.aktualne.centrum.cz)

„Závěrem nám ještě dovolte, abychom Vám z celého srdce poděkovali za to, s jakou nesmlouvavostí a vervou jste se zastal našeho předsedy Ladislava Bátory hned na začátku nenávistné kampaně, kterou proti němu od letošního února vedla a dále vedou bezmála všechna média a mnozí politici. Nebýt Vašeho jednoznačného zastání, bývala by ona kampaň byla jistě ještě brutálnější a pro něj pravděpodobně skutečně zničující…“. Právě tak končí blahopřání k sedmdesátinám Václava Klause od zakladatelů občanského sdružení Akce D.O.S.T., které prezident přijal počátkem července na Pražském hradě. Ladislav Bátora, jeden z účastníků setkání trvajícího bezmála půldruhé hodiny, se následující týden stal ředitelem personálního odboru ministerstva školství.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU PAVLA KOŠÁKA

Rychlá kariéra Ladislava Bátory na MŠMT je zajímavá zejména v souvislosti s lidskoprávními tématy, která by měla patřit k prioritám tohoto rezortu. Ministerstvo školství je dlouhodobě kritizováno za vysokou selektivnost vzdělávacího systému a zároveň za jeho nízkou schopnost nabídnout kvalitní vzdělání všem dětem bez rozdílu. Absence systémové podpory v běžných školách vyřazuje z hlavního vzdělávacího proudu tisíce dětí s různou formou handicapu, děti dlouhodobě nemocné a jinak znevýhodněné…

I krátké nahlédnutí do životopisu Ladislava Bátory (popřípadě návštěva některého z diskusních večerů Akce D.O.S.T.) ale čtenáře ujistí v tom, že rovné příležitosti (nejen) ve vzdělávání rozhodně nepatří mezi témata hodná jeho podpory. Právě naopak – spolu se svými přívrženci je řadí s patřičnou hrdostí mezi nebezpečné a svobodu ohrožující humanrightismy, antidiskriminacionismy a jiné -ismy.

Je absolutně neuvěřitelné, stane-li se zastánce takových názorů poradcem šéfa instituce, která má naplňování rovného přístupu všech občanů ke vzdělávání ukotvenou ve vlastním zákoně. Je nepřijatelné, když – slovy publicisty Jindřicha Šídla: „…tento chlapík s přiznanou podporou z Hradu teď dělá u Dobeše hlavního kádrováka“.

Člověk nemusí být zrovna kovaným „pravdoláskařem“, aby ho zarazilo, že do politiky narovnávání příležitostí znevýhodněných dětí může z postu vysokého státního úředníka hovořit bývalý kandidát za Národní stranu. Jakkoliv se svou kandidaturu snaží vysvětlovat tím, že byl nestraník a že šlo pouze o politické gesto na truc topolánkovské ODS, musel si být pan Bátora díky svému vzdělání velmi dobře vědom populistické a xenofobní politiky NS mistrně balancující na hraně zákona.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU PAVLA KOŠÁKA

KAM DÁL?
Tolerance a občanská společnost vyzývá k odvolání ministra školství Josefa Dobeše
Kniha Zkáza Slovanů, která na Bátoru působila jako skvělá, patří k jedné z nejantisemitičtějších českých knih 20. století
Bátora i D. O. S. T. odmítají nařčení z antisemitismu a rasismu
Nečas považuje prezidentovy výroky za legitimní, Bátoru jako náměstka Dobeše však neschvaluje
Klaus podporuje Bátoru, který kandidoval za Národní stranu
Zápis z porady: "ministr v úvodu představil nového poradce Mgr. Ing. Ladislava Bátoru"
Nečas je proti jmenování Bátory náměstkem na MŠMT
ODS se zlobí na Dobeše, Bátora má nastoupit na místo náměstkyně za ODS
Bohdalová: Extremista Bátora je pro ČSSD v resortu školství nepřijatelný, ministr Dobeš musí vše vysvětlit
Jmenování kandidáta extremistické Národní strany na post 1. náměstka je podle MŠMT spekulace
Bývalý kandidát extremistické Národní strany bude prvním náměstkem ministra školství

Tomáš Habart, vzdělávací program Varianty, Člověk v tísni
Přečteno: 1476x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Vzdělávání, Ladislav BátoraHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo